SANÁ/NEW YORK 20. januára (WEBNOVINY) – Jemenskí šiitskí povstalci v utorok obnovili boje proti vládnym silám v hlavnom meste Saná, kde údajne ostreľovali rezidenciu prezidenta Abd Rabbua Mansúra Hádího a podarilo sa im tiež dostať do jeho úradu, na ktorý zaútočili ešte počas predošlého dňa.
Povstalci vraj zabránili rozkradnutiu zbraní
Podľa vyjadrenia veliteľa prezidentskej ochranky Sáliha al-Džamaláního pre agentúru AP takzvaní Hautíovci vyrabovali zbrojné sklady na pozemku prezidentského paláca, pričom ich konanie opísal ako „puč“. Jemenská ministerka informácií Nádja as-Sakkáfová prostredníctvom siete Twitter takisto hlásila „útok na prezidenta zo strany milícií snažiacich sa o zvrhnutie vládneho systému“.
Povstalecký predstaviteľ Alí al-Kuhúm vo svojom internetovom vyhlásení poprel, že by Hautíovci obsadili prezidentský palác, kde podľa neho naopak zabránili rozkradnutiu zbraní. Ich samotný vodca Abd al-Malik al-Hautí medzitým v televíznom vystúpení skritizoval Hádího, ktorý podľa neho kryje korupciu a odmieta nasadiť armádu proti miestnej odnoži al-Kájdy.
Prezident Jemenu rokuje s povstalcami o tvorbe novej ústavy
Jemenská armáda a povstalci uzavreli prímerie
Šítski povstalci v Jemene obsadili médiá, hrozí puč
Bezpečnostná rada OSN mimoriadne zasadala
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v utorok vyzval znepriatelené strany na okamžité zastavenie násilia, zatiaľ čo Bezpečnostná rada na situáciu zareagovala zvolaním mimoriadneho zasadnutia.
Prudké boje vypukli v Saná ešte v pondelok, po niekoľkých hodinách ich však prerušilo prímerie. Podľa hovorcu jemenskej vlády Rádžiha Badíu prezident následne rokoval so zástupcom Hautíovcov o zložení dôležitej komisie, ktorá má v súvislosti s prijímaním novej ústavy doriešiť budúcu podobu Jemenu ako federácie.
Šiitská skupina so základňou na severe Jemenu sa v septembri zmocnila Saná po vlne násilia, ktorá si v meste vyžiadala najmenej 120 mŕtvych a tisíce obyvateľov donútila k úteku z domova. Hautíovci predtým organizovali v Saná masové protesty, pričom požadovali ústupky od vlády, ktorú Hádí nakoniec odvolal. Skupina bojuje za práva prívržencov šiitskej sekty známej ako zajdovci a podľa vlastných vyhlásení zároveň aj proti rozšírenej korupcii.