- aktualizované 16. apríla o 22:53
ANKARA/ISTANBUL 16. apríla (WebNoviny.sk) – Väčšina Turkov sa v historickom referende vyslovila za posilnenie právomocí hlavy štátu a zmenu politického systému zo súčasného parlamentného na prezidentský.
Víťazstvo zástancov ústavných zmien v referende podľa predbežných oficiálnych výsledkov potvrdil predseda ústrednej volebnej komisie Sadi Güven, informovala agentúra DPA.
Pohľad z Izraela: Vojna Alaha a jeho posla Erdogana sa blíži k historickému zlomu
Opozícia vyjadrila námietky
Podľa agentúry AP už v Istanbule búrlivo – ohňostrojmi – oslavovali aj Erdoganvi prívrženci, zatiaľ čo dve opozičné strany čiastkové výsledky spochybnili a žiadajú prepočítanie hlasov.
Proti čiastkovým výsledkom už vyjadrila námietku turecká opozičná Republikánska ľudovej strany (CHP). Jej zástupca v ústrednej volebnej komisii Mehmet Hadimi Yakupoglu povedal, že v referende bolo zrátaných oveľa menej hlasov, ako uvádza na svojej stránke práve štátna agentúra Anadolu, pričom to označil za manipuláciu.
Podpredseda CHP Erdal Aksünger podľa denníka Hürriyet avizoval, že jeho strana bude požadovať prepočítanie 37 percent hlasov odovzdaných v referende. Rovnako sa chce zachovať aj prokurdská opozičná Ľudovodemokratická strana (HDP).
Prehľad najdôležitejších zmien, o ktorých rozhodujú Turci v referende
„Áno“ podporovali aj ultranacionalsti
Víťazstvo zástancov ústavných zmien v tureckom referende deklaroval už aj premiér Yildirim, ktorý sa im prihovoril z balkóna centrály svojej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v Ankare a povedal, že podľa neoficiálnych konečných výsledkov v referende zvíťazili.
Pri centrále AKP v Ankare sa zhromaždilo okolo 3000 ľudí, ktorí mávali tureckými vlajkami a volali na slávu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informovala agentúra AP.
Víťazstvo v nedeľňajšom referende už medzičasom deklaroval aj Devlet Bahčeli, predseda tureckej opozičnej ultranacionalistickej Strany národného hnutia (MHP), ktorá v plebiscite podporovala Erdoganovu AKP.
Turecká opozícia chce dať prepočítať tretinu hlasov z referenda, hovorí o podvodoch
Historické rozhodnutie tureckého ľudu
„Naši ušľachtilí občania prišli k voľbám s obrovskou zrelosťou a svojou slobodnou vôľou súhlasili s prechodom (Turecka) k prezidentskému systému,“ povedal Bahčeli, ktorého citovala štátna agentúra Anadolu. „Jedná sa o veľmi významný úspech,“ uviedol ďalej líder MHP a odporcov v referende navrhovaných zmien vyzval, aby víťazstvo tábora Erdoganových prívržencov uznali.
Bahčeli dodal, že Turecko nedeľňajšou voľbou odmietlo „nátlak, vydieranie a hrozby“, ktorými mu podľa jeho slov zvyšok sveta dával najavo, že si neželá úspech tureckého referenda o ústavných zmenách.
Turecký ľud prijal „historické rozhodnutie“ tým, že vyjadril podporu ústavným zmenám, ktoré posilnia právomoci prezidenta. Novinárom a svojim prívržencom to v nedeľu v Istanbule povedal prezident Erdogan. Zároveň poďakoval všetkým voličom, ktorí v referende odovzdali svoj hlas.
„Zvíťazila celá krajina,“ povedal Erdogan a pripomenul, že odhlasované zmeny nevstúpia do platnosti okamžite, ale až po parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v roku 2019.
Bagatelizácia výsledkov bude márna
Odporcom doposiaľ neoficiálnych výsledkov referenda Erdogan odkázal, aby sa ich bagatelizovať ani nepokúšali, lebo to „bude márne“. Turecký prezident podľa agentúry AP uviedol, že na nedeľňajšom referende sa zúčastnilo 86 percent oprávnených voličov, pričom za ústavné zmeny hlasovalo o 1,3 milióna ľudí viac než proti nim.
Erdogan svojim prívržencom zároveň povedal, že po nedeľňajšom hlasovaní sa bude ako vôbec prvou otázkou zaoberať znovuzavedením trestu smrti v Turecku a je možné, že v tejto veci vyhlási referendum.
Tureckí voliči sa mali v nedeľňajšom referende paušálne vyjadriť k 18 navrhovaným ústavným zmenám. Podľa schválených nových pravidiel bude prezident nielen hlavou štátu, ale aj vlády, pričom funkcia premiéra zanikne. Prezident, ktorý už nebude nadstranícky ako doteraz, dostane právomoc bez súhlasu parlamentu vydávať dekréty so silou zákona a získa aj výrazný vplyv na súdnictvo.
Navrhované zmeny vstúpia do platnosti po parlamentných voľbách, ktoré sa majú konať v roku 2019. Dnešné rozhodnutie voličov v referende je právne záväzné.