Hladiny riek stúpli, povodne zatiaľ nehrozia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Od utorka do štvrtka spadlo na západnom Slovensku päť až 17 mm zrážok, z veľkej časti v podobe dažďa. Okamžite nastal výrazný vzostup vodných hladín na tokoch v oblasti Malých Karpát, rieka Gidra v stanici Píla dosiahla prvý stupeň povodňovej aktivity.

Keďže zrážky v priebehu stredy na západnom Slovensku nepokračovali, hladiny tokov začali počas dňa klesať,“ povedal dnes hydrológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Michal Hazlinger a dodal, že v stredu zrážky boli najmä na severnom Slovensku, pričom zrážkové úhrny dosahovali až 20 mm.

Aj v tomto prípade boli zrážky časovo limitované a vzostupy hladín boli krátkodobé. Nebol dosiahnutý žiadny stupeň povodňovej aktivity. V súčasnosti už hladiny klesajú,“ dodal Hazlinger.

Výrazné zrážky a oteplenie spojené s topením sa snehu zasiahli nemeckú a rakúsku časť povodia Dunaja a českú časť povodia Moravy. V priebehu noci z utorka na stredu výrazne stúpla hladina Dunaja na rakúskom úseku. Na území Slovenska sa vzostup prejavil v stredu, pričom do štvrtkového rána stúpol Dunaj v Devíne až o tri metre na 494 cm, čo je však stále hlboko pod hodnotami stupňa povodňovej aktivity.

Keďže teplé počasie a slabé zrážky budú v povodí Dunaja aj naďalej, dá sa očakávať ustálenosť vodnej hladiny pri vysokom vodnom stave. V dolnej časti slovenského úseku Dunaja bude v priebehu dnešného dňa pokračovať výrazný vzostup vodných hladín, nepredpokladáme však dosiahnutie stupňa povodňovej aktivity,“ uzavrel hydrológ.

Rieka Morava v Moravskom sv. Jáne stúpla do dnešného rána o 80 centimetrov a v priebehu nasledujúcich hodín sa očakáva výrazný vzostup hladiny. Ani v prípade Moravy ale Hazlinger nepredpokladá dosiahnutie stupňa povodňovej aktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať