Pre mnohých je ideálnym darčekom, ktorý by si radi našli pod vianočným stromčekom, dobrá kniha. Taká, od ktorej sa nedokážu odtrhnúť a možno si z nej odnesú aj niečo do svojho života.
Webnoviny.sk oslovili 10 známych osobností zo slovenského spoločenského, politického, kultúrneho života aj z biznis sveta, ktoré sa podelili o svoj tip na dobrú knihu a pripojili aj komentár, čím ich oslovila.
Peter Lipa, hudobník, organizátor Bratislavských jazzových dní
Irvin D. Yalom – Keď Nietzsche plakal
Práve som dočítal knihu „Keď Nietzsche plakal“ od amerického spisovateľa a psychológa Irvina D. Yaloma. Zaujala ma fiktívnou témou so skutočnými historickými postavami, ktoré vie dať Yalom do premyslených vzťahov a situácií. Možno to nie je čítanie pre každého, ale mne sa to páčilo. Ja už toho autora poznám a vďaka nemu som si psychychológiu celkom obľúbil. Zaujímavý je vzťah dvoch osobností, liečiteľa a pacienta v jednom tele.
Ján Mazák, predseda Súdnej rady SR
Philip Kerr – Metropolis
Práve som dočítal jednu z posledných kníh Philipa Kerra „Metropolis“. Agatha Christie 21. storočia, ako nazývali Kerra, žiaľ, opustil tento svet v roku 2018. V excelentnom detektívnom trileri posiela svojho stáleho hrdinu Bernieho Gunthera, mladého nemeckého vyšetrovateľa v Berlíne 1928, rozuzliť záhady rituálnych vrážd prostitútok. Kniha sa nedá pustiť z rúk.
Andrej Zaťko, CEO Poštovej banky a 365.bank
Yuval Noah Harari – Homo Deus
Kniha, ktorú som naposledy čitateľsky priam zhltol je od môjho obľúbeného autora Yuvala Noaha Harariho. Homo Deus – stručná história zajtrajška je pokračovaním Sapiens. Autor vás zabaví, ale aj prinúti zamyslieť sa nad budúcnosťou a víziou ľudstva, kam kráčame. Kniha je plná nových zaujímavých myšlienok a faktov, nie je len prázdnym uvažovaním. Prečítajte si, neobanujete.
Smrť na Níle vo filmovom vydaní
Michal Meško, CEO spoločnosti Martinus
Tara Westover – Vzdelaná
„Čo má človek urobiť, keď sú jeho záväzky voči rodine v konflikte s ostatnými záväzkami – voči priateľom, spoločnosti či sebe samému? Je zvláštne, akú veľkú moc nad sebou dáva tým, ktorých najviac miluje.“ Neuveriteľne silný príbeh o dievčati, ktoré je vychovávané v Mormónskej komunite. Príbeh odhodlania a prehier, hľadania sebaúcty aj sebabičovania, člena rodiny aj vyvrheľa.
Tara pomenováva realitu jej sveta (či jej pokrútenú verziu) a ukazuje stovky mentálnych pascí, ktoré jej boli za život vlastnou rodinou vštepované a ktoré ju, napriek snahe vymaniť sa z nich, neraz stiahnu späť, do sveta dogiem a neotrasiteľných nebeských právd. Opisuje jej pokusy pochopiť nepochopiteľné veci a riešiť v hlave otázky, ktoré ju po čase priviedli do momentu, že prestala veriť vlastným zápisom v denníku z minulosti. Kniha o Tarinej ceste k vzdelaniu a cene, ktorú za ňu musí zaplatiť, sa číta ľahko, no prežíva veľmi ťažko.
Markus Kaune, predseda predstavenstva ZSE a VSE Holding
Marc Elsberg – Blackout
Nie je to síce tohtoročná kniha, ale určite môžem odporučiť Blackout od Marca Elsberga. Je to napínavý príbeh o tom, ako hackeri nabúrali systémy sieťovej infraštruktúry prostredníctvom smart metrov a v podstate uzavreli všetky krajiny. Zastavila sa výroba a prenos elektriny a čitateľ má možnosť predstaviť si, čo sa deje so spoločnosťou počas výpadku elektrického prúdu – už za niekoľko dní nastane úplná anarchia. Je to naozaj strhujúca kniha.
Drevený oltár Majstra Pavla z Levoče v Biblii
Navyše, ako bonus pre čitateľov, ktorým nie je energetika úplne neznáma, príbeh prináša zaujímavý, hoci vedecko-fantastický, pohľad na naše odvetvie. Zároveň s tým upriamuje pozornosť na dve podstatné veci v súčasnej realite: zásadný význam energetickej infraštruktúry pre modernú spoločnosť, a rovnako zásadnú dôležitosť kybernetickej bezpečnosti.
Pavol Čekan, vedec, CEO spoločnosti MultiplexDX
Mika Waltari – Egypťan Sinuhe
Momentálne čítam historicky román z čias starovekého Egypta „Egypťan Sinuhe“ od známeho fínskeho autora historických románov Mika Waltariho. Kniha má spojitosť so mnou. Hlavnou postavou je lekár – vedec, ktorý putuje krajinami starovekého sveta a nezištne pomáha ľuďom. Objavuje sám seba respektíve zmysel svojho života.
Odporučil by som ju čitateľom, ktorí majú radi históriu. Kniha sa opiera o dobové fakty a aj mýty. Myslím, že autor sa snaží dosť autenticky opísať spôsob života v minulosti. Navyše, zmýšľanie a aj tragikomický humor autora môže byť sympatický mnohým čitateľom.
Peter Goliaš, riaditeľ INEKO
Daron Acemoglu, James A. Robinson – Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty
Kniha na množstve historických príkladov vysvetľuje, prečo boli niektoré národy a civilizácie v minulosti úspešné a iné nie. Autori prichádzajú k záveru, že rozhodujúcim faktorom je, či si spoločnosť dokáže vytvoriť také inštitúcie a pravidlá, ktoré dokážu brániť zneužívaniu moci v prospech úzkych súkromných záujmov a v neprospech verejnosti.
Príkladom dobrých inštitúcií je ochrana súkromného vlastníctva, férová súťaž, sloboda slova, vláda zákona alebo fungujúca demokracia. S ich pomocou je možné prelomiť železný zákon oligarchie a teda efektívne kontrolovať a motivovať mocných, aby sledovali verejný záujem. Ide o pomerne náročné čítanie vhodné pre študentov a ľudí, ktorí sa zaujímajú o verejnú politiku, históriu a ekonómiu.
Ľudia zanedbávajú starostlivosť o zrak. Sami sa ohrozujú vážnymi chorobami
Ľudmila Kolesárová, marketingová manažérka neziskovky Dobrý anjel
Rutger Bregman – Ľudskosť
Akosi sme pod tlakom diskusií na sociálnych sieťach zabudli na to, koľko dobrého sa skutočne deje medzi ľuďmi. Táto kniha nás prevedie cez konkrétne situácie z histórie aj súčasnosti, kde by dnešný ufrflaný pesimista čakal od ľudí len to najhoršie, no opak sa stal pravdou.
My v Dobrom anjelovi sme svedkami ľudskosti každý deň, prekvapivo potom vykračujeme zo svojej bubliny sledovať, ako si jej verejnosť prestáva byť vedomá. Dôvera v človeka je to najdôležitejšie, čo spoločnosť má, hlavne v krízových situáciách. Ľudskosť ju prináša. A s ňou potrebnú dávku optimizmu.
Jozef Banáš, spisovateľ
Wim Hof – Metóda Wima Hofa
V tomto nezdravom čase jednoznačne odporúčam čítať skvelú knihu od skvelého chlapíka: Metóda Wima Hofa z vydavateľstva Motýľ. Holanďan Hof prešiel v živote tragickými situáciami, bol na hranici smrti, ale vďaka vôli, hlbokému dýchaniu a otužovaniu všetky problémy prekonal. Zdravému životnému spôsobu sa venuje už 40 rokov a vďaka jeho metóde sa vyliečili tisíce ľudí.
Zdôrazňuje, že človek sa začne posúvať k vyšším duchovným, mentálnym aj telesným métam len vtedy, ak vyjde zo svojej komfortnej zóny. Kniha je písaná ľahkým, zrozumiteľným spôsobom, autor uvádza mnoho príkladov ľudí, ktorým klasická medicína nedokázala pomôcť, ale chladná voda, vzduch a pozitívne myslenie ich z problémov dostali. Sám sa touto metódou riadim dlhé roky.
Hofova metóda po prvýkrát prichádza na Slovensko v komplexnom popise samotného autora.
Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS
Veronika Šikulová – Tremolo ostinato
Zatiaľ najlepšia knižka skvelej autorky zo šikulovského stromu slovenskej literatúry. Autorka každým novým opusom potvrdzuje jej výraznú imaginatívnosť a zrastenosť s koreňmi rodiny i kraja, v ktorom vyrastala a celý život pôsobí. Gurmánsky čitateľský zážitok.