- aktualizované 14. septembra, 15:54
Hasiči, dobrovoľní hasiči a záchranári zasahovali v súvislosti s poveternostnou situáciou v Bratislavskom kraji od piatka 13. septembra do dnešného dňa do 06:00 celkom 124-krát. Riešili najmä spadnuté stromy z ciest, chodníkov a vozidiel. Odčerpávali aj vodu zo zaplavených ulíc či pivníc rodinných a bytových domov. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave Štefan Koči.
Hasiši z Bratislavy zasahovali 51-krát
Príslušníci Hasičského a záchranného útvaru v Bratislave zasahovali 51-krát, príslušníci z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Malackách zasahovali dvakrát a príslušníci z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku zasahovali trikrát.
Dážď robí problémy, hladiny riek stúpajú, platia aj najvyššie výstrahy a Moravu čaká storočná voda (online)
„V ostatných prípadoch zasahovali členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Malacky, Gajary, Pernek, Jablonové, Rohožník, Lozorno, Láb, Malé Leváre, Veľké Leváre, Zohor, Plavecký Štvrtok, Sološnica, Kuchyňa, Most pri Bratislave, Malinovo, Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Pezinok, Častá, Šenkvice, Píla, Svätý Jur a mestských častí Bratislava – Staré Mesto, Bratislava – Petržalka, Bratislava – Ružinov, Bratislava – Devínska Nová Ves, Bratislava – Rača, Bratislava – Záhorská Bystrica, Bratislava – Jarovce, Bratislava – Rusovce a Bratislava – Devín,“ informoval hasičský zbor.
Situáciu v blízkosti Moravy a Dunaja pravidelne kontrolujú
Príslušníci Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave pravidelne kontrolujú situáciu a podmienky v blízkosti Moravy a Dunaja. Polícia informovala, že cestné úseky v Bratislave, ktorých zjazdnosť je počas daždivého počasia obvykle problematická, sú zatiaľ bez obmedzení.
Stredná Európa sa pripravuje na extrémne počasie. Povodne, silné vetry a sneh zasiahnu viacero krajín
Polícia spolu s hasičmi a mestskou políciou sú aj naďalej vysielaní k udalostiam, akými sú spadnuté stromy a konáre na cestách či motorových vozidlách.
„Naďalej preto upozorňujeme občanov, aby sa nezdržiavali v blízkosti stromov, a taktiež aby pod nimi neparkovali svoje vozidlá,“ uviedla polícia.
Bratislava začala realizovať protipovodňové hradenie
Vzhľadom na to, že bude od 15. septembra od 06:00 vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity na povodí Dunaja, začne Slovenský vodohospodársky podnik s inštaláciou protipovodňových zábran na viacerých miestach Bratislavy. Informovalo o tom mesto Bratislava a spresnilo, že podnik bude v sobotu realizovať protipovodňové hradenie na niektorých miestach pozdĺž rieky Morava, medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou.
V nedeľu ráno bude pokračovať hradením v okolí Karloveskej zátoky a nasledovať bude hradenie v Devíne. Pred obedom sa predpokladá inštalácia hradenia aj v Starom Meste, na úrovni Rázusovho a Fajnorovho nábrežia.
„Kvôli osádzaniu hradenia v Starom Meste bude dočasne zrušené aj parkovanie na Fajnorovom nábreží. Prosíme preto ľudí, ak na tejto ulici majú zaparkované vozidlo, aby si ho preparkovali,“ upozornilo mesto Bratislava a doplnilo, že mestská polícia vyčlenila kapacity a bude v spolupráci so štátnou políciou zabezpečovať verejný poriadok a monitorovať zákaz vstupu na viacerých miestach v záplavových územiach. Mesto súčasne informovalo, že záchranné zložky a miestne úrady budú komunikovať s obyvateľmi, ktorých nehnuteľnosti sa nachádzajú v záplavových územiach.
„Okresný úrad v spolupráci s mestskou časťou Devín zabezpečuje materiál pre svojpomocné hradenie pre obyvateľov s nehnuteľnosťami v záplavovom území pozdĺž Devínskej cesty. Aktuálne prognózy Slovenského vodohospodárskeho podniku nepredpokladajú zatopenie samotnej Devínskej cesty, o prípadnej zmene prognózy budú informovať,“ dodalo mesto Bratislava.