- aktualizované 13. júna 13:19
BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Zuzana Čaputová má počkať s vlastnou inauguráciou až do rozhodnutia Ústavného súdu SR o právoplatnosti prezidentských volieb.
Uviedol to na štvrtkovom brífingu sudca Najvyššieho súdu SR a neúspešný protikandidát Štefan Harabin. „Zaujímal by ma v tejto otázke názor pani Čaputovej. Základom právneho štátu je totiž dodržiavanie pravidiel,“ povedal Harabin.
Dôkazné bremeno je na súde
Sudca neúspešne kandidoval v marci na post prezidenta. Bezprostredne po prvom aj druhom kole podal sťažnosť na Ústavný súd SR. Harabin namieta, že je potrebné prepočítať počet vydaných volebných preukazov a počet odovzdaných hlasov voličov. Podľa neho boli voľby takýmto spôsobom zmanipulované.
Hlina, Bezák, Šimečka, Leško aj Štefunko. Zverejnili zoznam hostí na inaugurácii Čaputovej
Na otázku novinárov, či má o svojich tvrdeniach dôkazy, odpovedal Harabin tak, že dôkazné bremeno je na ústavnom súde a svoje podozrenia odôvodnil vo svojej sťažnosti. Sťažnosťou sa Ústavný súd SR zaoberal na neverejnom zasadnutí v stredu 12. júna.
Ohrozenie právneho štátu
Podľa Harabina je naplánovaná sobotňajšia inaugurácia Zuzany Čaputovej ohrozením právneho štátu. „Bez dodržiavania práva neexistuje funkčný štát. Stojíme tu dva dni pred inauguráciou a ja sa pýtam, ako je to možné. Ako je to možné aj napriek neukončenému volebnému procesu,“ povedal Harabin.
Sudca sa viackrát sám seba pýtal, či sa nemusia dodržiavať pravidlá. „U nás na Slovensku nebudeme dodržiavať právo?“ pýtal sa Harabin.
Na výsledok volieb sa nesťažuje iba Harabin, žena žiada opakovanie prvého kola
Podľa viacerých ústavných právnikov však sťažnosť na priebeh volieb nie je právnou prekážkou na ustanovenie novej prezidentky do funkcie či zastavenie inauguračného procesu.
Zuzana Čaputová zloží sľub už najbližšiu sobotu, 15. júna. Harabin pripustil, že v prípade jeho sťažnosti nemusí byť Ústavný súd SR poslednou inštanciou. Obdobne môže postupovať aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Námietka zaujatosti voči jednému zo sudcov
Neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin navyše vzniesol námietku zaujatosti voči jednému zo siedmich sudcov. Súd tak nemôže vyniesť verdikt, pretože na ten je potrebné plenárne väčšinové rozhodnutie. Plénum Ústavného súdu SR je však funkčné iba formálne, keď stále chýba šesť sudcov z trinástich.
Z pohľadu Harabinovej námietky tak súd nemá v súčasnosti ako rozhodnúť. „Z dôvodu navrhovateľom vznesenej námietky zaujatosti proti jednému z členov pléna ústavného súdu však neúplné plénum (v šesťčlennom zložení) nemohlo rozhodnúť o námietkach, ani o ďalších návrhoch,“ uviedol košický súd v tlačovej správe. Harabin dnes odmietol, že svojou námietkou sledoval práve túto situáciu, teda zablokovanie rozhodnutia.
Prezidentské voľby by mohli byť zrušené súdom iba pri závažnom porušení, teda napríklad v prípade, že bolo ovplyvnené konečné poradie jednotlivých kandidátov.