BIRMINGHAM 13. júna (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Daniela Hantuchová prehrala v pondelňajšom finále dvojhry na turnaji WTA Aegon Classic v anglickom Birminghame (International, dotácia 220 000 USD) s nenasadenou Nemkou Sabine Lisickou za 74 minút 3:6, 2:6. Zápas preložili z nedele pre dážď.
Dvadsaťosemročná dvadsaťosmička svetového rebríčka a štvorka tohto podujatia Hantuchová stratila v prvom sete servis na 1:3 aj vinou dvojchyby a v siedmej hre nevyužila svoj jediný brejkbal, ktorý si vypracovala účinným krížnym forhendovým returnom. Predtým si za stavu 1:4 poradila s mankom 0:30. Súperka sa v deviatom geme odpodávala suverénne na nulu, zakončila po 35 minútach 8. esom, napokon ich v celom dueli už nenastrieľala viac. Nemka však mala po prvom podaní úžasnú bilanciu 25 fiftínov z 27 takto rozohraných. Z celkového počtu 100 loptičiek v tomto stretnutí získala 61.
Hneď na úvod druhej časti sa Hantuchová povzbudzujúco dostala z veľmi nepríjemného skóre 0:40, čím pripomenula 18 vymazaných brejkbalov zo sobotňajšieho semifinále proti Srbke Ane Ivanovičovej. Zo stavu 0:40 na zhodu vyrovnala aj v piatej hre, lenže potom ju Lisickej agilný príjem pristihol nepripravenú a pod ťarchou štvrtého brejkbalu v tomto geme nespracovala odvážny bekhendový return po svojom druhom podaní. Za stavu 3:6, 2:3 si nechala skontrolovať pravé rameno, ktoré ju – o chladné počasie viac – trápilo počas tohto turnaja. Nemka po pauze potvrdila na nulu a následne privodila rozhodnutie brejkom na
Pre držiteľku 4 singlových z hlavnej profesionálnej úrovne Hantuchovú išlo o 12. finálový pokus, druhý v tejto sezóne – na rozdiel od februárového podujatia na tvrdom povrchu v thajskej Pattayi neúspešný. Slovenská fedcupová rekordérka si zahrala o titul na tráve aj v roku 2004 v Eastbourne (kam teraz smeruje) a takisto ťahala za kratší koniec, keď nestačila na Rusku Svetlanu Kuznecovovú.
HANTÚCHOVÁ: Súperka bola jednoznačne lepšie a zvíťazila zaslúžene
„Z jej strany to bol fantastický výkon, z mojej určite nie. Jednoducho sú také dni, keď treba len dať klobúk dolu a ísť ďalej. Bolo ťažké snažiť sa ju zastaviť, keď mala navrch, možno pri vyrovnanejšom priebehu by porobila viac chýb. Hrala neuveriteľne: zatvárala oči, do všetkého naplno išla a padalo jej to tam. Ten jej tenis je ako stvorený na trávu – totálne agresívny, veľmi silový, žiadny kompromis. Hneď v prvom geme mi dala štyri podania s rýchlosťou 125 míľ za hodinu a trošku ináč som bola šokovaná… Celý ten zápas Lisická brutálne odservovala, čo je na tráve najdôležitejšie, a ja som sa nemohla do môjho podania až tak oprieť, keďže ma rameno neposlúchalo. Škoda tohto finále, ale celkovo si myslím, že moja hra je pred Wimbledonom tam, kde má byť. Mám za sebou skvelý týždeň. Stále však mám čo vylepšiť, dať to rameno do poriadku a myslím si, že budem ´ready´,“ povedala Daniela Hantuchová pre agentúru SITA.
Slovenka si v pondelok vypracovala jediný brejkbal za stavu 2:4 v prvom sete. Spätne k nemu povedala. „Mrzí ma tá šanca, pretože sa zdalo, že už to otáčam ako proti Ivanovičovej. Bola to veľmi dobrá výmena a ja som pokazila bekhend, ktorý síce nebol nejaký ľahký, ale mohla som ním súperku zatlačiť a ísť k sieti. Škoda, za prípadného stavu 3:4 sa to mohlo začať odvíjať predsa len inak.“
Dvadsaťjedenročná niekdajšia 22. hráčka renkingu Lisická (teraz presne 100. pozícia) dosiahla revanš za debakel 0:6, 2:6, ktorý utrpela na sklonku sezóny 2008 na „harde“ v hale v Luxembourgu. Nemka medzičasom práve na tráve bola vo štvrťfinále Wimbledonu, ale vlani ju výrazne pribrzdilo vleklé zranenie členka. Premožiteľku Magdalény Rybárikovej z birminghamského štvrťfinále Lisickú potešila aj z praktických dôvodov nedeľňajšia informácia o pridelení voľnej karty na Wimbledon. v opačnom prípade by totiž už od utorka musela hrať v Roehamptone kvalifikáciu na tento grandslamový turnaj.
Zverenkyňa Mateja Liptáka Hantuchová smeruje na ďalší predwimbledonský prípravný turnaj do spomenutého Eastbourne, kde si v 1. kole zmeria sily s niektorou z kvalifikantiek a na osemfinálové 2. kolo sa papierovo črtá jej duel s čerstvou grandslamovou šampiónkou z parížskeho Roland Garros, Číňanku Na Li. Z birminghamského Edgbaston Priory Clubu si odnáša 200 bodov do počítačového poradia a šek na 19 000 USD. nevyužila šancu vystriedať Dominiku Cibulkovú na internej prvej priečke v národnom hodnotení. Lisickej patrí 280 bodov a 37 000 dolárov. Raduje sa z druhého titulu v kariére, predtým sa presadila v apríli 2009 na zelenej antuke v americkom Charlestone.
Lisická, ktorá teraz má vo finále bilanciu 2:2, sa posunie vo svetovom rebríčku priblíži k Top 60. Hantuchovej bude patriť 25. pozícia (v prípade triumfu by išla na 23. miesto) – informovala Tenisová asociácia žien (WTA). Nemka predtým štartovala na tomto podujatí len raz a v roku 2008 sa lúčila v 1. kole. Nedávno na Roland Garros mala v 2. kole proti vysoko favorizovanej Ruske Vere Zvonarevovej náskok 5:2 v treťom sete a v ôsmom geme mečbal na príjme. Nedala a napokon prehrala 5:7 aj s pauzou na ošetrenie po deviatej hre. Končila v slzách a dvorec opustila na nosidlách. Podľa tlačovej správy organizátorov ju obchádzali mdloby. Neskôr prostredníctvom svojej internetovej stránky uviedla, že jej lekári objavili intoleranciu na glutén.
Hantuchová debutovala v Birminghame už v roku 1999, v sezóne 2001 bola v semifinále a na toto podujatie sa teraz vrátila premiérovo od roku 2007. Vtedy ju v troch setoch zastavila vo štvrťfinále Francúzka Marion Bartoliová, o niekoľko týždňov neskôr finalistka Wimbledonu.
Prehľad turnajových triumfov tenistiek pochádzajúcich zo SR vo dvojhre na okruhu WTA (23):
Henrieta Nagyová (9): Varšava (1996, 2000), Pattaya (1997, 2003), Istanbul (1998), Sopot (1998), Prostějov (1999), Palermo (2000), Kuala Lumpur (2000)
Daniela Hantuchová (4): Indian Wells (2002, 2007), Linz (2007), Pattaya (2011)
*Radka Zrubáková (3): Brusel (1989), Štrasburg (1991), Praha (1992)
Jarmila Gajdošová (2): Kuang-čou (2010), Hobart (2011)
Martina Suchá (2): Hobart (2002), Québec (2004)
Magdaléna Rybáriková (2): Birmingham (2009), Memphis (2011)
Karina Cíleková-Habšudová (1): Pörtschach (1999)
*Zrubáková dosiahla svoje víťazstvá ešte v ére bývalého Československa, resp. ČSFR.
Pozn.: Do prehľadu sú zahrnuté len tenistky, ktoré počas kariéry aspoň v krátkom období hrali za SR či bývalú ČSFR – špecifikácia je takto stanovená vzhľadom na košickú rodáčku Martinu Hingisovú, ktorá vždy reprezentovala Švajčiarsko.