HAITI: Musia prejsť od humanitárnej pomoci k rozvojovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Haiti
Haiti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Haiti potrebuje prejsť od humanitárnej pomoci, keď sa pomáhalo priamym obetiam zemetrasenia, k pomoci rozvojovej, ktorá pomôže krajinu vybudovať a posilniť z dlhodobého hľadiska. Jej súčasťou musí byť aj vybudovanie chýbajúcich inštitúcií v oblasti zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, výživy a ochrany detí. Okamžitá medzinárodná pomoc po zemetrasení zachránila mnohé ľudské životy a zmiernila katastrofálnu situáciu života v ruinách. Počas uplynulých 11 mesiacov dostávali státisíce ľudí pitnú vodu, jedlo, prístrešie a lekársku pomoc, ako aj nevyhnutnú materiálnu podporu pre nový začiatok. Pomáhať môžu aj Slováci, stále je aktuálna zbierka Slovenského výboru pre UNICEF. Peniaze možno posielať na účet 2629726297/1100, variabilný symbol 6110. Agentúru SITA o tom informovala Anna Beňová z UNICEF Slovensko.

Následky zemetrasenia zhoršili už beztak existujúce problémy na Haiti, ktoré je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Dramatický rozmach cholery v predchádzajúcich týždňoch, ktorej obeťami sa stalo ďalších okolo 2 200 ľudí, poukazuje aj na preťaženosť štátu pri zvládaní situácie. Štyri deti z desiatich nemalo na Haiti pred zemetrasením prístup k vhodným hygienickým zariadeniam. Jedno z piatich detí nemalo prístup k nezávadnej vode. Z obyvateľov žijúcich vo vidieckych oblastiach malo len 71 percent prístup k nezávadnej vode, zatiaľ čo v mestách len 55 percent obyvateľov. Globálna akútna podvýživa bola na úrovni 4,5 percenta a ťažká akútna podvýživa 0,8 percenta. Celkový počet obyvateľov trpiacich nedostatkom potravín bol viac než 1,8 milióna ľudí.

Zemetrasenie, ktoré zasiahlo krajinu 12. januára 2010, situáciu detí ešte zhoršilo. Takmer 1,5 milióna ľudí ostalo dodnes bez strechy nad hlavou a žije v provizórnych osídleniach v celom Port-au-Prince a iných mestách. „Haiťania sa zo začarovaného kruhu chudoby, násilia a chorôb sami nedostanú. Je však dôležité, aby samotní obyvatelia boli súčasťou zmeny a pomáhali ju presadiť a aby sa štát a občianska spoločnosť dostali do bodu, že budú schopní postarať sa o základné potreby ľudí,“ vysvetlila Beňová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN