BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Minister školstva Dušan Čaplovič zvažuje opätovne zaviesť na gymnáziá povinnú maturitu z matematiky, ktorú zrušili krátko po nežnej revolúcii.
Povedal to v rozhovore pre štvrtkové vydanie Hospodárskych novín (HN). „Musíme deti tlačiť aj do praktických vedomostí, technických predmetov, do logického uvažovania,“ uviedol pre HN Čaplovič.
Ak zámer prejde, maturovať z matematiky by mohli už súčasní druháci na štvorročných gymnáziách.
V súčasnosti je povinná skúška dospelosti len zo slovenčiny a cudzieho jazyka, ďalšie dva predmety si môžu študenti vyberať ľubovoľne.
Čaplovič sa nebráni ani zvýšeniu hodinovej dotácie na matematiku, fyziku a ďalšie prírodovedné predmety. Hodiny telesnej výchovy zatiaľ pridávať nechce, hoci predtým patril k zástancom tohto zámeru z dielne svojho predchodcu Eugena Jurzycu.
Minister chce rozdeliť vysoké školy podľa kvality
Čaplovič tiež potvrdil, že sa chystá urobiť poriadky vo vysokom školstve a rozdeliť školy podľa kvality. Prikláňa sa k reforme ministra Jána Mikolaja z prvej vlády Roberta Fica.„Treba zachovať zámer rozdeliť školy na tri skupiny – na univerzity par excellance, na, laicky povedané, vysoké školy učiace, ktoré nemajú na vedu, ale sú schopné vzdelávať v bakalárskom a magisterskom štúdiu, a napokon vyššie odborné školy, ktoré by mali byť previazané na stredné odborné školy a orientované najmä na bakalárske štúdium,“ konštatoval Čaplovič.
Kritériá na plnohodnotné trojstupňové vzdelávanie podľa neho spĺňa len sedem až deväť univerzít na Slovensku.
„V Bratislave sú to tri univerzity – Slovenská technická, Ekonomická a Univerzita Komenského, potom tri školy v Košiciach – Technická univerzita, Univerzita P. J. Šafárika a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie, ďalej Žilinská univerzita, Technická univerzita vo Zvolene a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,“ povedal Čaplovič pre HN.
Opozícia: Minister Čaplovič by mal vážiť slová
Opoziční poslanci upozorňujú ministra školstva Dušana Čaploviča, aby vážil slová a neskláňal sa k unáhleným vyhláseniam. „Dovoľujeme si upozorniť, že vyhlásenia ministra školstva berú vážne nielen desaťtisíce pedagógov, ale aj státisíce žiakov, študentov a ich rodičov. Pre spoločnosť je traumatizujúce, ak minister prezentuje zásadné opatrenia a potom od nich hneď ustúpi alebo ich sám spochybní,“ napísali v listeministrovi školstva poslanci Národnej rady SR Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), Martin Poliačik (SaS) a Jana Žitňanská (KDH).
Poslanci tým reagujú na niekoľko razantných ministrových výrokov, ktoré vzápätí dementoval alebo korigoval.
Čaplovič napríklad vyhlásil, že na gymnáziá by mali ísť len žiaci, ktorí mali na druhom stupni základnej školy priemer známok do 1,5. Dva dni na to však minister vyhlásil: „Nech sa učitelia netrápia, že som niečo povedal. Potrebujem vyprovokovať diskusiu.“
Podobne to bolo aj keď minister predstavoval svoje ambície v oblasti vysokého školstva. Najprv tvrdil, že plánuje radikálne zoškrtať počet vysokých škôl univerzitného typu na šesť alebo sedem. Vzápätí tento výrok dementoval.
Do tretice hovoril o snahe zaviesť obmedzenie počtu študentov na lekárskych fakultách, no už o pár dní konštatoval, že jeho výroby neboli celkom dobre pochopené. „Nie je to namierené proti počtu študentov, je to o hľadaní lakmusových papierikov, impulzov, ktorými by som vyvolal diskusiu o tom, čo Slovensko potrebuje,“ korigoval svoje výroky Čaplovič.
Opoziční poslanci tvrdia, že učitelia už majú dosť negatívnych skúseností s unáhlenými tvrdeniami niektorých ministrov. „Napríklad aj Jána Mikolaja v prvej vláde Roberta Fica – keď sa nedomyslené a narýchlo vytrysknuté slová stali aj realitou, s ktorej dôsledkami sa boríme dodnes,“ dodávajú poslanci. Čaplovič odkazuje trojici opozičných poslancov, aby si radšej poriadne preštudovali podklady k zmenám, ktoré navrhuje.