BRUSEL 13. marca (WEBNOVINY) –
Španielsko nesplní cieľ rozpočtového deficitu
Španielsko malo v tomto roku znížiť rozpočtový deficit na 4,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), avšak uviedlo, že v dôsledku recesie zvýši tento cieľ na 5,8 % HDP. Krajina nesplnila cieľ rozpočtového deficitu ani v minulom roku, keď vykázala schodok 8,5 % HDP, zatiaľ čo plán bol na úrovni 6 % HDP.
Ministri financií vo svojom stanovisku z pondelňajšieho summitu uvádzajú, že Španielsko by malo snažiť znížiť deficit aspoň na úroveň 5,3 % HDP. „Za opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu v tomto roku je zodpovedná španielska vláda. Najdôležitejší je cieľ pre rok 2013,“ povedal Juncker.
Madrid si totiž stanovil menej náročný cieľ na zníženie rozpočtového deficitu v tomto roku, než na akom sa pôvodne dohodol a smeruje k porušeniu nových pravidiel EÚ o rozpočtovej zodpovednosti.
Grécky dlh by mohol klesnúť na 116 % HDP
Grécky vládny dlh by mohol v prípade väčšej účasti zahraničncýh investorov na výmene gréckych dlhopisov klesnúť do roku 2020 pod úroveň 120 % hrubého domáceho produktu (HDP). V pondelok to uviedli dvaja nemenovaní predstavitelia Európskej únie.
Na základe aktualizovanej analýzy gréckeho dlhu vypracovanej Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou komisiou (EK) úroveň verejného dlhu Grécka by sa mohla znížiť na 116 % alebo 117 % HDP, pričom to závisí od toho, koľko súkromných veriteľov sa ešte zapojí do reštrukturalizácie dlhu.
„Úroveň gréckeho dlhu sa môže znížiť výrazne pod 120 % HDP. Závisí to od účasti investorov,“ povedal jeden z nemenovaných zdrojov. V súčasnosti sa do výmeny zapojili držitelia 96 % gréckych dlhopisov. Očakáva sa, že v rámci druhého mimoriadneho balíka pomoci pre Grécko, dlh krajiny klesne do roku 2020 na 121,5 % HDP, čo je mierne nad úrovňou 120 %, ktorú MMF považuje za udržateľnú z dlhodobého hľadiska.
Grécko bude musieť opäť škrtať vládne výdavky
Grécko bude musieť zredukovať vládne výdavky v rokoch 2013 a 2014 na úrovni ďalších 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), aby splnilo ciele vo fiškálnej oblasti potrebné pre realizáciu druhého balíčka zahraničnej núdzovej pomoci. Uvádza sa to v správe Európskej komisie (EK).
Podľa správy, ktorú získala agentúra Reuters, balíček úsporných opatrení v hodnote 1,5 % HDP, ktorý Grécko prijalo začiatkom roka 2012, by mal Aténam umožniť dosiahnuť zníženie primárneho deficitu v tomto roku na úroveň 1 %. „Terajšie projekcie však objavujú veľké fiškálne diery v rokoch 2013 a 2014,“ konštatuje správa EK a dodáva, že za tieto dva roky budú gréckej vláde chýbať financie na úrovni 5,5 % HDP.
„Grécko preto bude musieť v najbližších mesiacoch ohlásiť a schváliť veľké dodatočné škrty vo výdavkoch, hlavne keď krajina bude v máji aktualizovať svoj strednodobý rozpočet,“ uvádza správa EK. Ak chce Grécko dostať nasledujúce finančné tranže, bude musieť v roku 2013 dosiahnuť primárny prebytok na úrovni 1,8 % a v roku 2014 na úrovni 4,5 %. „Terajšie opatrenia nie sú dostatočné na to, aby sa vo verejných financiách dosiahli tieto ciele,“ dodala správa.
Grécko vymenilo dlhopisy
Grécko a jeho súkromní veritelia uskutočnili cez víkend výmenu dlhopisov tejto zadlženej krajiny za nové s dlhšou splatnosťou a menej než polovičnou nominálnou hodnotou. Tento krok znížil dlh Atén o viac ako 100 mld. eur. To otvorilo dvere pre ministrov financií eurozóny, aby definitívne odsúhlasili balíček pomoci v sume 130 mld. eur po tom, ako v piatok dospeli k záveru, že Grécko splnilo všetky ich podmienky.
„V súlade s dohodou eurozóna a Medzinárodný menový fond (MMF) poskytne Grécku na obdobie rokov 2012 až 2014 nový úverový program v sume 130 mld. eur,“ povedal na tlačovej konferencii šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. Grécky dlh klesne vďaka veľkému záujmu súkromných veriteľov zúčastniť sa na výmene dlhopisov krajiny do roku 2020 na 117 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 160 % HDP v súčasnosti, povedal Juncker.