BERLÍN 14. júla (WEBNOVINY) – Eurozóna a Medzinárodný menový fond (MMF) musia rýchlo schváliť druhý mimoriadny úverový program pre Grécko, aby plán ekonomických reforiem krajiny neskolaboval. Povedal to vo štvrtok grécky premiér Georgíos Papandréou pre nemecký denník Financial Times Deutschland. „Súčasná nálada nám nepomáha dostať sa cez túto krízu,“ povedal. Papandréou zároveň uviedol, že je otvorený návrhu, o ktorom sa v súčasnosti v eurozóne diskutuje, aby Grécko mohlo cez Európsky fond finančnej stability (EFSF) spätne odkúpiť svoje dlhopisy.
„Tento nápad môže zmierniť dlhové bremeno Grécka a tiež znížiť náklady na obsluhu jeho dlhu,“ povedal Papandréou. Avšak podľa neho treba konať rýchlo. „Teoreticky by to zabralo dva týždne alebo aj viac, čo by spôsobilo ešte väčšie škody“. Niektorí predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) a aj Nemecka boli donedávna proti tomuto návrhu. Nemecké ministerstvo financií však v stredu uviedlo, že takýto krok by bol teoreticky možný, čo naznačuje zmenu postoja Nemecka.
Veriteľské banky rokujú o riešení zadlženosti Grécka
Inštitút pre medzinárodné financie (IIF) na štvrtok zvolal schôdzku v Ríme, na ktorej budú predstavitelia veriteľských bánk rokovať o zadlženosti Grécka s predsedom Hospodárskeho a finančného výboru EÚ Vittoriom Grillim. Pre agentúru Reuters to povedal zdroj oboznámený s prípravou stretnutia. Uviedol, že na schôdzke, ktorá sa začína vo štvrtok popoludní, si účastníci vymenia názory na riešenie situácie Grécka, ale neočakávajú sa nijaké formálne rozhodnutia alebo dohody. Podobné stretnutie bolo v Ríme už 7. júla.
Banky sa snažia dosiahnuť dohodu, ktorá by umožnila, že súkromní veritelia urobia ústupky zadlženému Grécku bez toho, aby to ratingové agentúry označili za bankrot. IIF združuje vyše 400 globálnych finančných inštitúcií vrátane najväčších svetových bánk.