FRANKFURT/ATÉNY 12. januára (WEBNOVINY) – Pokiaľ súkromní veritelia Grécka neprejavia dostatočný záujem o program dobrovoľnej výmeny dlhopisov, bude možno nutné, aby členské štáty EÚ zvýšili svoj príspevok zadlženej krajine. Vyhlásil to vo štvrtok námestník gréckeho ministra financií Filippos Sachinidis.
„Ak účasť nedosiahne napríklad 100 %, mohlo by to znamenať, že Grécko bude potrebovať ďalšiu pomoc od našich partnerov,“ povedal Sachinidis pre rozhlasovú stanicu Skai.
Vysokopostavený zdroj z prostredia veriteľských bánk pre agentúru Reuters v stredu uviedol, že záujem investorov o účasť na programe dobrovoľnej výmeny dlhopisov je v súčasnosti nižší ako 75 % plánovaného objemu. Znamenalo by to, že redukcia gréckeho dlhu bude výrazne nižšia, než sa doteraz čakalo.
Zadlžené Grécko v súčasnosti rokuje s bankármi o podmienkach odpísania 50 % jeho dlhu. Dohoda so súkromnými veriteľmi je kľúčová pre poskytnutie ďalšej finančnej pomoci, bez ktorej by sa Atény dostali do platobnej neschopnosti.
Grécky deficit vlani vzrástolDeficit gréckej centrálnej vlády minulý rok vzrástol napriek zavedeniu nových daní, od ktorých si vláda v Aténach sľubovala posilnenie rozpočtových príjmov. Podľa správy, ktorú zverejnilo vo štvrtok grécke ministerstvo financií, sa rozpočtový schodok v roku 2011 medziročne prehĺbil o 0,8 % na 21,6 mld. eur.
Deficit centrálnej vlády je ukazovateľ, ktorý nezohľadňuje viaceré významné položky, vrátane financovania miestnych vlád. Údaje o celkovom deficite gréckych verejných financií zverejní vláda v Aténach až v apríli, informovala agentúra Reuters.
V rámci dohody o úverovom programe od Medzinárodného menového fondu a EÚ sa Grécko zaviazalo znížiť svoj rozpočtový schodok v roku 2011 na 9 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 10,6 % HDP v roku 2010. Medzinárodní veritelia už naznačili, že Atény zrejme dohodnuté rozpočtové ciele v minulom roku nedosiahli.