Grécko je izolované, má byť proti nemu celá eurozóna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: SITA/ AP

BRUSEL 24. apríla (WEBNOVINY) – Diskusie o možnom odchode Grécka z eurozóny sa zintenzívnili. Pred stretnutím ministrov financií členských štátov menovej únie, ktorí v lotyšskej metropole Riga rokujú o budúcej pomoci vysoko zadlženej krajine, to vyhlásil predseda Európskej ľudovej strany (EPP) Manfred Weber. Ako ďalej uviedol, Grécko musí preukázať úsilie, aby získalo ďalšiu pomoc, a Nemecko so svojim prísnym postojom v žiadnom prípade nie je izolované.

Slovenský minister financií Peter Kažimír v piatok uviedol, že od rokovaní v Rige neočakáva zlom. Ministri podľa neho zhodnotia aktuálny stav a zadefinujú ďalšie úlohy. Kažimír zdôraznil, že Grécko má čas do konca júna, aby sa s medzinárodnými veriteľmi dohodlo na novej pomoci.

„Povedal by som, že tento postreh je nanešťastie správny… Vážne diskusie o odchode Grécka sú dnes častejšie,“ odpovedal Weber na otázku rakúskeho denníka Der Standard. „Dnes je to tak, že celá eurozóna je proti Grécku. Nemecko nie je izolované… Grécko je izolované,“ zdôraznil predseda EPP, ktorá tvorí najväčšiu frakciu v Európskom parlamente.

Grécko je izolované, tvrdí Weber

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom uviedla, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa Grécku neminuli peniaze skôr, ako dosiahne dohodu s medzinárodnými veriteľmi.

Merkelová stretnutie s Tsiprasom označila za „konštruktívne“. Zároveň uviedla, že s gréckym premiérom sa dohodli na tom, že obsah stretnutia ostane dôverný. Na otázku o tom, čo sa stane, ak sa Grécku minú peniaze pred dosiahnutím dohody, Merkelová uviedla, že „je potrebné urobiť všetko, aby sa tomu zabránilo“.

Grécko ponúka veriteľom ústupky

Pred rokovaním ministrov financií členských štátov eurozóny o budúcej pomoci Grécku naznačila vláda v Aténach ochotu k ústupkom. Grécky minister Janis Varoufakis označil existujúce nezhody za prekonateľné a podporil niektoré kľúčové požiadavky veriteľov.

„Naša vláda je odhodlaná racionalizovať penzijný systém (napríklad obmedzením možnosti predčasného odchodu do dôchodku), pokračovať v čiastočnej privatizácii verejných aktív… a vytvoriť úplne nezávislú daňovú komisiu,“ napísal Varoufakis vo svojom blogu.

Gréci chcú partnerov presvedčiť o rozumnej logike

Reformy v spomenutých oblastiach patria medzi kľúčové požiadavky veriteľov v rokovaniach o uvoľnení ďalšej pomoci. Rozhovory dlhodobo viazli na neochote novej gréckej ľavicovej vlády, ktorá zvíťazila s programom ukončenia politiky úsporných opatrení a privatizácie.

Varoufakis tvrdí, že prístup Atén nepredstavoval rokovaciu taktiku, ale autentickú dlhodobú stratégiu. „Našou úlohou je presvedčiť partnerov, že naše ciele sú strategické, nie taktické, a že naša logika je rozumná,“ napísal Varoufakis.

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis neočakáva, že Grécko dosiahne v apríli dohodu s veriteľmi týkajúcu sa technických rokovaní. Rokovania o dlhu by podľa neho mali pokračovať aj v máji, teda aj po 30. apríli, čo bol hraničný termín stanovený na uzavretie dohody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováJanis VaroufakisManfred WeberPeter KažimírValdis Dombrovskis