Grécko chce možnú dieru vo financiách plátať dlhopismi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

ATÉNY 28. augusta (WEBNOVINY) – Predĺženie lehoty pre Grécko na zavedenie úsporných opatrení o dva roky by podľa odhadov gréckych predstaviteľov vytvorilo dieru vo financovaní krajiny vo veľkosti takmer 18 miliárd eur.

Túto dieru by Atény mohli financovať radšej emisiou vládnych krátkodobých cenných papierov, než by Grécko o ďalšiu pomoc požiadalo svojich veriteľov.

Predstavitelia gréckej vlády to uviedli pre agentúru Reuters. „Grécka vláda nechce bremeno medzery vo financovaní, ktorá vznikne predĺžením lehoty na zavedie reforiem o dva roky, hodiť na plecia svojich veriteľov,“ povedal nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády.

„Z tohto dôvodu žiadal (grécky premiér Antonis) Samaras na svojich nedávnych rokovaniach o viac času a nie viac peňazí,“ dodal. Premiér Samaras cestoval minulý týždeň do Berlína a do Paríža, aby presvedčil európskych lídrov, že Grécko neodmieta podmienky medzinárodnej finančnej pomoci pre Atény a zaslúži si viac času na prijatie úsporných opatrení.

„Viac času nám poskytne priestor na dosiahnutie vyššej miery zamestnanosti a hospodárskeho rastu,“ povedal grécky minister financií Yannis Stournaras.

Krajina plánuje hospodárske zóny

Grécko plánuje založiť „osobitné hospodárske zóny“ s cieľom prilákať investorov a pomôcť ekonomike dostať sa z recesie.

Grécko
Foto: SITA/AP

O vytvorení zón, ktoré majú poskytnúť investorom daňové zvýhodnenia a jednoduchšiu administratívu, už vláda v Aténach rokuje s Európskou komisiou (EK), informoval v utorok minister rozvoja Costis Hatzidakis.

„Veríme že tieto zóny podporia reálnu ekonomiku vytvorením osobitného režimu na prilákanie investícií a tvorbu exportu,“ povedal minister.

Hatzidakis sa snažil upokojiť kritické hlasy, podľa ktorých osobitné hospodárske zóny prinesú Grécku komparatívnu výhodu.

Na tieto zóny sa bude v plnom rozsahu vzťahovať existujúca pracovná legislatíva a investori nebudú môcť zamestnancom vyplácať príliš nízke mzdy, zdôraznil minister.

Grécka ekonomika sa nachádza už piaty rok v recesii a medzi rokmi 2008 a 2012 sa zmenšila zhruba o pätinu. Nadol ju ťahajú aj úsporné opatrenia vlády, ku ktorým sa zaviazala v snahe o zníženie verejného dlhu a rozpočtového deficitu.

Grécko už znížilo minimálnu mzdu v snahe podporiť tvorbu nových pracovných miest. Nezamestnanosť sa však v krajine naďalej pohybuje na rekordných hodnotách, pričom v máji predstavovala 23,1 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať