ATÉNY 6. januára (WEBNOVINY) – Grécka vláda prepustí 15-tisíc zamestnancov zo štátnej verejnej správy. Grécko tak v pondelok vyhovelo medzinárodným veriteľom, ktorí od zadlženej krajiny žiadali znížiť počet štátnych zamestnancov.
Podľa gréckeho ministra pre reformu verejného sektora Dimitrisa Reppasa zrušiť miesta pomôže nový zákon o prepúšťaní. Grécka vláda sľúbila, že do roku 2015 postupne prepustí až 150-tisíc štátnych zamestnancov. Grécky verejný sektor zamestnáva spolu 750-tisíc ľudí.
Grécko sa snaží ukončiť tri týždne trvajúce rokovania s cieľom vyhnúť sa historickému bankrotu v polovici marca, ktorý by mohol rozvrátiť eurozónu a narušiť oživenie globálnej ekonomiky. Na to, aby Grécko získalo druhý záchranný blíček za 130 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej únie (EÚ) a z eurovalu, muselo prijať isté podmienky.
Dohoda, ktorá Grécko zachráni pred bankrotom
Grécki politickí lídri sa vraj dohodli na znížení výdavkov v krajine v tomto roku v celkovej hodnote 1,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vrámci zníženia výdavkov je zahrnuté prepustenie 15-tisíc ľudí z štátnej verejnej správa a zníženie minimálnej mzdy, ktorá je 871 eur.
V nedeľu o tom informoval grécky premiér Lucas Papademos. To urobí grécku ekonomiku konkurencieschopnejšou, povedal premiér.
Medzinárodní veritelia od krajiny požadovali v tomto roku škrty v celkovej hodnote 1 % HDP, čo predstavuje sumu viac ako 2 miliardy eur.
Ďalšou podmienkou na získanie druhého balíčka je dohoda medzi gréckou vládou a súkromnými veriteľmi o odpise z gréckeho dlhlu.
Odbory vyzývajú na generálny štrajk
Dve najväčšie grécke odborové organizácie zvolali na generálny štrajk, ktorým by v utorok vyjadrili svoju nespokojnosť s ďalšími úspornými opatreniami, uviedla v pondelok tlačová agentúra Ana.
Ako uvádza šéf odborového hnutia zamestnancov súkromného sektora GSEE Iannisa Panagopoulosa, podľa nových opatrení by sa mali platy znížiť o ďalších 20 až 30 percent.
Grécko nemá bezprostredne ultimátum pre dohodu s veriteľmi Duo Merkozy tvrdí, že čas sa kráti
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzvali v pondelok Grécko na plnenie reforiem, ku ktorým sa Atény zaviazali výmenou za prísľub ďalšej finančnej pomoci a zdôraznili, že bez dohody s Európskou úniou, Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF) zadlžená krajina nezíska nový úverový program.
„Chceme túto dohodu (o druhom úverom programe, pozn. red.),“ povedal Sarkozy. „Lídri Grécka prijali záväzky a musia ich bezvýhradne rešpektovať … Európa je miesto, kde má každý svoje práva a povinnosti. Čas sa kráti, treba to uzavrieť, treba to podpísať,“ zdôraznil.
Sarkozy a Merkelová vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii po tom, čo o situácii v Grécku rokovali ministri kľúčových rezortov vlád v Paríži a Berlíne.
„Chceme, aby Grécko zostalo v eurozóne. Aby sme to povedali jasne, tento názor zdieľame obaja,“ povedala nemecká kancelárka. „Hovorím ale tiež, že nový program pre Grécko nemôže byť, kým sa nedosiahne dohoda s trojkou (EÚ, ECB a MMF, pozn. red.) … Všetci tí, ktorí v Grécku nesú zodpovednosť, musia vedieť, že od tejto pozície neustúpime,“ zdôraznila kancelárka.