ATÉNY 15. júla (WEBNOVINY) – Grécky parlament v noci zo stredy na štvrtok schválil balík úsporných opatrení, ktoré žiadajú európski partneri Grécka výmenou za otvorenie rokovaní o ďalšej pomoci. Medzi opatreniami sú škrty v gréckych výdavkoch, ako aj zvyšovanie daní. Návrh bol schválený vďaka podpore troch proeurópskych opozičných strán.
Veritelia z eurozóny požadovali v dohode, ktorú sa podarilo uzavrieť tento týždeň, ďalšie škrty. Teraz sa môžu začať rokovania s medzinárodnými veriteľmi o treťom programe finančnej pomoci pre Grécko. Atény by mohli získať až 86 miliárd eur. Odporcovia nových opatrení tvrdia, že Grécko už nemôže ďalej škrtať svoje výdavky po šiestich rokoch recesie, počas ktorých došlo v krajine k rastu chudobu a nezamestnanosti.
Tsipras pohrozil demisiou
Za schválenie balíka v tristočlennom parlamente hlasovalo 229 poslancov, no 38 poslancov zo strany Syriza buď nehlasovalo, alebo bolo proti opatreniam. Proti bol napríklad bývalý minister financií Janis Varoufakis a aj grécky minister pre energetiku Panagiotis Lafazanis. Po hlasovaní vyhlásil, že odstúpi, ak si premiér Alexis Tsipras vyžiada jeho rezignáciu.
„Ak bude v ktoromkoľvek okamihu vyžadovaná moja rezignácia, bude premiérovi k dispozícii,“ povedal minister novinárom. „Sme zákonodarcovia tejto vlády, podporujeme ju z celého srdca. Podporujeme Syrizu vo vláde a podporujeme premiéra,“ povedal Lafazanis. Podľa vlastných slov neverí, že situácia si vyžiada predčasné voľby.
Premiér Tsipras ešte pred hlasovaním v parlamente zopakoval svoje skeptické stanovisko k úsporným opatreniam. „Uznávam, že rozpočtové opatrenia sú tvrdé, že grécka ekonomika z nich nebude ťažiť. Bol som však nútený ich akceptovať,“ povedal Tsipras.
Počas rokovania mal údajne aj pohroziť poslancom-straníckym kolegom demisiou v prípade, že by hlasovali proti úspornému programu. „Ak nemám vašu podporu, potom bude pre mňa ťažké zostať (aj) zajtra premiérom,“ citujú Tsiprasa zhodne grécke médiá.
Slovensko víta grécke 'áno' reformám, obavy má z ich plnenia
Grécko môže získať z trvalého eurovalu až 50 miliárd eur
Grécko ostáva v eurozóne, musí splniť prísne podmienky
Drvivá väčšina Nemcov neverí Grékom, Grexit však odmieta
Premiér Fico Grékom neverí, v hre je 82 miliárd eur
Syriza dohodu Grécka s veriteľmi kritizovala
Nielen v Grécku, ale aj v zahraničí ostro sledované rokovanie gréckych zákonodarcov sa začalo s nezanedbateľným oneskorením. Šéfka parlamentu Zoi Konstantopulová, ktorá patrí medzi vehementných odporcov dohody z Bruselu, zvolala pred ním ešte rokovanie vedenia parlamentu, informovali grécke elektronické médiá a niektoré svetové agentúry.
Constantopoulou vyzvala parlament, aby odmietol úsporné opatrenia, ktorými veritelia podmieňujú schválenie tretieho záchranného programu. Situáciu, kedy veritelia stanovili Aténam konečnú lehotu na schválenie reforiem, označila za spochybnenie parlamentných procedúr.
„Tento parlament nesmie ustúpiť vydieraniu zo strany veriteľov,“ povedala Constantopoulou pred poslancami. „Pri plnom vedomí, aké vážne sú okolnosti… si myslím, že povinnosťou parlamentu je neumožniť toto vydieranie,“ zdôraznila prominentná členka strany Syriza gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.
Viac než polovica z 201 členov ústredného výboru Tsiprasovej ľavicovej vládnucej strany Syriza v stredu podpísala vyhlásenie kritizujúce dohodu Grécka s európskymi veriteľmi, ktorú označili za „puč“ zameraný proti ich krajine. Európski lídri podľa tvrdenia signatárov konali so zámerom „exemplárne zničiť ľudí, ktorí sa nazdávajú, že možno ísť aj inou cestou než neoliberálnym modelom extrémnych úsporných opatrení“, citovala z vyhlásenia agentúra AP.
Fíni a Francúzi podporili tretí balíček pre Atény
Tretiemu balíčku pomoci pre Grécko v stredu vyjadril podporu aj francúzsky parlament. Stalo sa tak veľkou väčšinou hlasov v oboch komorách zákonodarného zboru, čím sa krajina galského kohúta stala prvým z členských štátov únie, ktorý tak spravil.
V Národnom zhromaždení, dolnej komore parlamentu, hlasovalo za 412 poslancov, proti 69 a ďalších 49 sa hlasovania zdržalo. V Senáte, hornej komore zákonodarného zboru, vyjadrilo podporu 260 prítomných, proti bolo 23 senátorov a 60 ďalších sa hlasovania zdržalo. Vo Francúzsku nemá hlasovanie parlamentu v tejto záležitosti záväznosť pre tamojšiu vládu na rozdiel od iných členských štátov únie, napríklad Nemecka, Estónska, Fínska, Lotyšska alebo Rakúska.Rokovania Grécka s veriteľmi o ďalšej pomoci a taktiež preklenovacie financovanie krajiny podporil vo štvrtok aj fínsky parlament a to aj napriek tomu, že Fínsko má povesť jednej z najskeptickejších krajín voči záchranným programom. „Od začiatku boli pre nás dôležité prísne podmienky. Cítime, že sa to pretavilo do dohody (medzi veriteľmi a Gréckom),“ povedal fínsky minister financií Alexander Stubb.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble predloží do nemeckého parlamentu požiadavku Grécka o začatie rokovaní o ďalšej pomoci. Podľa jeho slov bolo prijatie úsporných opatrení gréckym parlamentom dôležitým krokom. Bude však náročné zabezpečiť udržateľnosť gréckeho dlhu bez odpísania časti z neho. To je pritom podľa Berlína protiprávne.
„Teraz v rokovaniach uvidíme, či existuje priestor na nový program, ktorý berie do úvahy grécke finančné potreby, ktoré výrazne vzrástli,“ povedal Schäuble pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk. O odpisovaní dlhu Grécka hovorí aj Medzinárodný menový fond, Nemecko to však odmieta. Podľa Schäubleho by to nebolo v súlade s členstvom v eurozóne.
Dohoda zachránila Atény pred Grexitom
Tsipras ešte v utorok obhajoval dohodu s veriteľmi smerujúcu k záchrannému programu. Podľa jeho slov to bola „zlá noc pre Európu“, no dohoda zachránila Grécko pred odchodom z eurozóny a musí sa implementovať. „Preberám svoju zodpovednosť za chyby, omyly a za podpísanie textu, ktorému neverím, no som nútený zaviesť ho do praxe,“ povedal Tsipras v gréckej verejnoprávnej televízii.
Grécky premiér ďalej uviedol, že bojoval za to, aby sa neznižovali mzdy a dôchodky. Zároveň dodal, že rozpočtové opatrenia sú miernejšie v porovnaní s tými, na ktorých sa Grécko s veriteľmi dohodlo v minulosti. Tsipras, ktorý pre dohodu čelí veľkej nespokojnosti v rámci vlastnej strany Syriza, zároveň uviedol, že Grécko musí rešpektovať rozpočtové úpravy.
Povedal tiež, že má v úmysle zostať vo svojej funkcii celé štyri roky, predčasné voľby vylúčil. „Neutečiem od svojich povinností a pokúsim sa presadzovať svoj politický program počas štyroch rokov,“ povedal. „Krutou pravdou je, že táto jednosmerná ulica pre Grécko nám bola vnútená,“ doplnil.