BERLÍN 11. februára (WEBNOVINY) – Ochota nemeckých politikov ďalej pomáhať Grécku v dôsledku konfrontačnej politiky novej vlády v Aténach klesá. Vyhlásil to v utorok vysoký predstaviteľ vládnej Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Michael Fuchs.
Grécko sa chce s eurozónou dohodnúť na nových podmienkach splácania verejného dlhu a trvá na rušení veľkej časti úsporných opatrení, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci úverovej dohody s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. Grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok zdôraznil, že jeho vláda odmieta predĺženie existujúceho úverového programu a neustúpi „bez ohľadu na to, ako veľmi“ si to bude želať nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.
Ochota Nemcov pomáhať Grécku klesá k nule
„Nové vedenie v Aténach sa rozhodlo priamo provokovať Nemecko,“ povedal Michael Fuchs, zastupujúci šéf poslaneckej skupiny Kresťansko-demokratickej únie (CDU), pre stredajšie vydanie denníka Rheinische Post.
„Ochota nemeckého parlamentu súhlasiť s ďalšou pomocou Grécku v dôsledku toho klesá smerom k nule,“ dodal Fuchs. Stranícky kolega nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v minulosti viackrát otvorene kritizoval Grécko za nedostatočný pokrok v reformách, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci medzinárodnej úverovej dohody.
Grécka vláda má dôveru, premiér nepredĺži program pomoci
Šéf eurozóny potvrdil stretnutie ministrov financií o Grécku
Štáty eurozóny chcú predbežnú dohodu o gréckom dlhu
Merkelová hovorila v USA o Grécku, Obama je nadšený
Noví Gréci tvrdia, že Grécko má aj iné možnosti ako eurozónu
Ústupky Grécku odmietajú viaceré členské štáty EÚ na čele s Nemeckom, zdroje agentúry Reuters však v utorok uviedli, že ministri financií členských štátov eurozóny by mohli schváliť predbežnú dohodu o gréckom dlhu budúci týždeň v pondelok. Prípadné schválenie v národných parlamentoch by tak bolo možné pred 28. februárom, kedy končí existujúci úverový program pre Grécko v celkovom objeme zhruba 240 miliárd eur.
Plán B pre Grécko neexistuje, vyhlásil rakúsky minister
Grécko má stále čas dohodnúť sa s európskymi partnermi na podmienkach pomoci pri splácaní svojho dlhu. Plán B však nie je k dispozícii a vláda v Aténach musí plniť existujúce záväzky. Vyhlásil to v stredu rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling.
„Myslím, že riešenie môžeme dosiahnuť načas pred koncom februára, ak to bude Grécko chcieť,“ povedal Schelling pre rozhlasovú stanicu ORF. V opačnom prípade sa podľa neho situácia posunie do „kritickej fázy“. „Ak sa nenájde riešenie, potom bude pravdepodobne potrebné včas vypracovať plán B. O tom, že by v súčasnosti existoval, nemám vedomosť,“ dodal minister.
Grécko musí predĺžiť záchranný program, tvrdí Moscovici
Atény budú musieť požiadať o predĺženie súčasného programu pomoci a dať tak sebe a eurozóne čas na zostavenie novej dohody. V súčasnosti neexistuje žiadny špecifický plán týkajúci sa Grécka. V utorok to uviedol európsky komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.
Podľa jeho slov skupina ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) bude počúvať názory Grécka a oboznámi gréckeho ministra financií Yannisa Varoufakisa so svojím postojom. Podľa Mascoviciho sa však musí dohoda o rozšírení programu uzavrieť do 16. februára, aby rokovania mohli pokračovať. „Na stole nie je žiaden konkrétny plán,“ povedal Moscovici. „Od všetkých účastníkov sa bude vyžadovať veľký pragmatizmus a veľa dobrej vôle,“ uzavrel Moscovici.
Grécko sa chce s eurozónou dohodnúť na nových podmienkach splácania verejného dlhu. Súčasťou nového programu má byť rušenie veľkej časti úsporných opatrení, ku ktorým sa Atény zaviazali v rámci existujúcej úverovej dohody s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. Členské štáty eurozóny na čele s Nemeckom však v otázke rozpočtových škrtov a hospodárskych reforiem ústupky Grécku odmietajú.
Portugalsko varuje Grékov pred odchodom z eurozóny
Opustenie eura bude pre Grécko katastrofa, povedal v stredu portugalský prezident. Gréci by mali podľa Anibala Cavaca Silvu zmeniť svoj postoj k dosiahnutiu dohody s európskymi veriteľmi. Prezident povedal novinárom, že nová grécka vláda sa začína učiť o fungovaní Európskej únie a postupne môže meniť svoje postoje.
„Dúfam, že bude pokračovať v zmene svojich postojov, aby mohla dosiahnuť dohodu na stretnutí skupiny Eurogroup, v dialógu s Európskou komisiou ako aj na stretnutí Európskej rady,“ povedal portugalský prezident.