ATÉNY 13. júla (WEBNOVINY) – Sila gréckej vládnej väčšiny v parlamente je otázna a nikto nemôže obviňovať poslancov, ktorí nebudú súhlasiť s podmienkami dohody o reformách s veriteľmi. V pondelok to povedal grécky minister práce Panos Skourletis. Dohoda o reformách s veriteľmi má Grécku zabezpečiť finančnú pomoc.
Dohoda s Gréckom pohla európskymi trhmi a eurom
Premiér Fico Grékom neverí, v hre je 82 miliárd eur
Grécko ostáva v eurozóne, musí splniť prísne podmienky
Rusko pomôže Grécku, zvažuje priame dodávky energie
Koaličný partner Syrizy povedal „nie“
Lídri eurozóny mali počas núdzového summitu naďalej spory s takmer zbankrotovaným Gréckom. Veritelia od Atén žiadajú, aby krajina tento týždeň pristúpila na kľúčové reformy a obnovila dôveru skôr, kým na rad prídu rokovania o ďalšej pomoci.
„Teraz sa objavuje otázka vládnej väčšiny (v parlamente),“ povedal minister. „Nemôžem jednoducho obviňovať nikoho, kto nemôže povedať „áno“ tejto dohode,“ doplnil.
Nie podmienkam kompromisnej dohody s veriteľmi v pondelok povedal koaličný partner gréckej ľavicovej strany Syriza. Pravicovo-populistickí Nezávislí Gréci (ANEL) však napriek tomu vyjadrili ochotu zotrvať vo vláde premiéra Alexisa Tsiprasa. „Dohoda hovorí o garanciách týkajúcich sa verejného majetku v hodnote 50 miliárd eur, o legislatívnych zmenách vrátane konfiškácie domov … Nemôžeme s tým súhlasiť,“ vyhlásil líder strany ANEL a súčasne minister obrany Panos Kammenos, ktorého citovala agentúra Reuters.
Grécky minister nazval dohodu nemeckým pučom
Kammenos podľa agentúry AP označil dosiahnutú dohodu za „puč“ zinscenovaný Nemeckom a ďalšími krajinami. Nezávislí Gréci chcú podľa neho zostať v súčasnej koalícií so Syrizou, ale nevstúpia do prípadnej vlády národnej jednoty.
Dohoda a z nej vyplývajúce tvrdé úsporné opatrenia a reformy vyvolala nesúhlas aj v radoch premiérovej vlastnej strany. Tsipras bude preto potrebovať podporu poslancov proeurópskej opozície a jednou z možností je aj vytvorenie vlády národnej jednoty.
Premiér Tsipras sa vrátil z krízových rokovaní v Bruseli s dohodu, ktorá je oveľa prísnejšia ako úsporné opatrenia, ktoré Gréci odmietli v referende 5. júla. Má pritom len pár dní na to, aby potlačil opozíciu vo vlastnej strane a presadil reformné zákony v parlamente. Už v stredu 15. júla by grécky parlament mal hlasovať o prvom balíku reformných opatrení. Ešte pred tým, ako kompromisná dohoda nadobudla jasnejšie obrysy, ju jeden z gréckych ministrov označil za nerealizovateľnú a predpovedal, že krajinu čakajú v priebehu niekoľkých mesiacov predčasné voľby.
Tsipras údajne chystá vo vládnom kabinete zmeny
Grécky premiér Alexis Tsipras pripravuje podľa oficiálne nepotvrdených mediálnych informácií vo svojom vládnom kabinete rozsiahle zmeny. Líder vládnej Syrizy chce tak reagovať na avizované vyhlásenia viacerých ľavicových poslancov, že budú v parlamente hlasovať proti ďalším úsporným opatreniam.
Z večerných informácií viacerých gréckych médií vyplýva, že medzi členmi gréckej vlády, ktorí by mali opustiť ministerské posty, sú šéfovia rezortov energetiky Panajotis Lafazanis či sociálnych vecí Dimitris Stratulis. Práve oni sú vnímaní ako lídri ľavicového krídla Syrizy a majú za sebou okolo 40 zákonodarcov. Syriza disponuje v zákonodarnom zbore celkove 149 kreslami. Z Atén prišla v pondelok večer aj informácia, že na poslanecký mandát a funkciu námestníka ministra zahraničných vecí rezignoval Nikos Chuntis, priradzovaný takisto k ľavicovému krídlu Syrizy.