WASHINGTON 17. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) Aténam vyplatí nasledujúcu tranžu finančnej pomoci vo výške 3,24 mld. eur. Po niekoľkých mesiacoch neistoty o udržateľnosti gréckeho dlhu a krokoch, ktoré majú dostať ekonomiku krajiny z krízy, o tom v stredu rozhodla rada členských krajín MMF.
Grécky záchranný program ide správnym smerom, reagovala šéfka fondu Christine Lagardeová. Dodala, že Atény pokročili s ekonomickými reformami, ale budú ešte musieť zvýšiť produktivitu a znížiť ceny.
„Sú potrebné ambiciózne kroky na zmenšenie konkurenčných bariér. Vláda bude tiež musieť naplniť svoje privatizačné plány a podniknúť potrebné kroky na posilnenie riadenia procesu,“ povedala Lagardeová s tým, že „na vyrovnanie sa so všetkými nástrahami budú potrebné tvrdé štrukturálne reformy a širokospektrálna podpora doma, ako aj dlhodobá podpora zahraničných partnerov Grécka„.
Gréci musia prepracovať daňovú správu
Musí podľa nej pokračovať reštrukturalizácia gréckeho bankového systému, ktorý zabráni politickým zásahom sa do jeho vedenia.
Grécko tiež musí „radikálne prepracovať“ svoju daňovú správu a zvýšiť efektivitu výberu daní a zmenšiť verejný sektor cieleným prepúšťaním, tvrdí Lagardeová. Šéfka MMF už dlhšie tlačí na grécku vládu, ktorej sa nedarí chytať bohatých daňových podvodníkov.
Jej neschopnosť zabrániť veľkým daňovým únikom, ktoré prispeli k finančnej kríze v krajine, už podľa prieskumov hnevá aj bežných Grékov. Atény sa zatiaľ domohli iba polovice daňových podlžností a urobili menej ako polovicu daňových auditov, ktoré im predpisovali podmienky finančnej pomoci od medzinárodných veriteľov.
Pomoc pôjde aj do Portugalska
Rada členských krajín Medzinárodného menového fondu (MMF) v stredu schválila vyplatenie tranže finančnej pomoci pre Portugalsko vo výške 838,8 mil. eur. Ekonomické opatrenia a reformné snahy Lisabonu boli „pôsobivé“, reagovala vysoká predstaviteľka fondu Nemat Shafiková. Krajinu však varovala, že výhľad jej ekonomiky s ohľadom na ďalšie potrebné škrty je neistý.
„Úrady musia pokračovať v snahách o väčšiu konkurencieschopnosť obchodovateľného sektora, naštartovanie dlhodobého rastu a urobiť pokrok v oblasti fiškálnej konsolidácie,“ vyhlásila Shafiková. Dodala, že k ďalším rozpočtovým škrtom by mala byť širšia verejná diskusia. Úsporné opatrenia už totiž v roku 2012 ovplyvnili výber daní, ktorý napriek očakávaniam nerástol a Lisabonu sa preto nepodarilo dosiahnuť stanovené ciele deficitu.
Portugalská centrálna banka v utorok znížila výhľad ekonomiky na tento rok, pričom očakáva, že výkon v dôsledku nižšieho exportného dopytu a domácej spotreby klesne o 1,9 %. Medzinárodní veritelia napriek tomu chvália snahy krajiny zaviesť tvrdé úsporné opatrenia a zvýšiť dane. Celkový balík medzinárodnej finančnej pomoci pre Portugalsko, ktorý poskytnú MMF, Európska centrálna banka a EÚ, má hodnotu 78 mld. eur.