Golfové tigre ožívajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

Asian Tour 2010

Tohtoročná ázijská túra pozostáva z tridsiatich troch turnajov v sedemnástich krajinách, medzi ktorými figuruje aj päť nových. Dva absolútne nové turnaje, Avantha Championship a Nimbus ProAm Championship, sa konali v Indii vo februári, zatiaľ čo ďalšie dva budú v Malajzii. Súčasťou ázijského kalendára sa stali aj turnaje v čínskom Taipei a vo Vietname. V tejto sezóne sa rozbehne aj sekundárny okruh Asian Development Tour, ktorý bude kópiou amerického okruhu Nationwide Tour. Celková dotácia na Asian Tour 2010 presiahne čiastku 40 miliónov dolárov, čo robí z tohto seriálu tretí najväčší okruh po US PGA Tour a European Tour. Asian Tour opäť zavíta aj do vzdialeného Švajčiarska a na Ďaleký východ do Japonska. Po štyroch rokoch aj do Mjarmanska (bývalá Barma), kde naposledy v roku 2005 zvíťazil Austrálčan Scott Strange. Do roku 2012 bude mať kalendár Asian Tour tridsaťpäť turnajov s celkovou dotáciou cez 45 miliónov dolárov. A to vďaka veľkosti golfového trhu a ďalším faktorom, medzi ktoré patria napríklad vyrovnané výkony regionálnych hviezd a EurAsia Golf cez formálnu alianciu s European Tour a partnerstvom s IMG, najväčšou športovo-marketingovou spoločnosťou.

V závere minulého roka dostala najľudnatejšia krajina na svete ďalšie golfové ocenenie. Po tretí raz sa v najväčšom golfovom rezorte sveta Shenzhen uskutočnil za účasti tímov z dvadsiatich ôsmich krajín 55. ročník Svetového pohára dvojíc. Bombastický Mission Hills Golf Club založili v roku 1992, pozostáva z dvanástich osemnásťjamkových ihrísk. Vďaka svojej rozľahlosti je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Dnes je Čína podľa Grega Normana krajina s najrýchlejším rozvojom golfu na svete a budúcnosť bude patriť práve jej. Podľa austrálskeho legendárneho hráča je to dobrá správa pre budúcnosť samotnej hry. Čína je teraz pripravená vrhnúť sa na výchovu profesionálnych golfistov, to všetko pod spoločným menovateľom, ktorým je olympijský golf. Prvé čisto čínske ihrisko otvorili len v roku 1984. Odvtedy ich vzniklo asi stopäťdesiat a naplánovaných je tisíc! Norman teda zrejme vie, o čom hovorí, napokon je znalcom prostredia, pričom svojimi slovami háji vlastné záujmy. Práve jeho firma ich má postaviť viac ako dvadsať.

Päťdesiatštyriročný Norman však nie je jediný, kto dizajnoval v Mission Hills. Juhočínsky komplex dvanástich rôznych ihrísk hostil Svetový pohár s dotáciou 5,5 milióna dolárov na osemnástke od Jacka Nicklausa. Vďaka obrovskému trhu získala Čína absolútnu podporu od US PGA Tour i European PGA Tour. Najlepším súčasným čínskym profesionálom je Liang Weng-čchung. Dvadsaťročná Feng Sanšan má za sebou dva roky na americkej LPGA Tour, Čang Na hráva japonskú sériu.

Thajsko

Golf v Thajsku je veľmi populárny. Po celej krajine sa nachádzajú stovky golfových ihrísk najvyššieho štandardu navrhnuté a postavené najlepšími svetovými dizajnérmi, ako sú napríklad Jack Niclaus, Nick Faldo, Pete Dye alebo Desmond Muirhead. Bohatá ponuka skvelých ihrísk v rozličných častiach Thajska je kľúčovým faktorom, ktorý každoročne priťahuje vysoké počty golfových turistov. Od plážových rezortov na juhu krajiny cez horské prostredie na severe až po pulzujúce mestá Bangkok a Pattaya, všade sú golfové ihriská, ktoré spĺňajú najvyššie nároky.

Do polovice roku 2009 bolo v Thajsku viac ako dvesto golfových ihrísk najvyššieho štandardu. Všeobecne sa očakáva nárast na dvestopäťdesiat, keď sa dokončia všetky rozostavané projekty. Čo sa týka Pattayi, jedným z najväčších tajomstiev je nepochybne kvalita a množstvo golfových ihrísk v jej blízkosti. Je tam celkovo dvadsaťjeden ihrísk, ktoré nie sú od seba vzdialené viac ako hodinu jazdy autom. Phuket je asi najlepšou golfovou destináciou v Thajsku. Golfové ihriská sú udržované vo výbornom stave po celý rok a väčšina z nich spĺňa štandardy PGA. Golfisti tam nájdu celkovo osem dokonalých plôch. Koh Samui patrí k najnovším golfovým destináciám. Santiburi Samui Country Club otvorili v roku 2003 a už za tento krátky čas sa zaradil medzi najvyhľadávanejšie v Thajsku. Golf sa tam dá hrať celoročne, napokon rovnako ako v celom Thajsku.

Organizácia World Golf Travel Agents Association nedávno vyhlásila Thajsko za najlepšiu destináciu na svete pre exotickú dovolenku s golfom. Thajsko pravidelne hostí golfové turnaje svetovej úrovne a priťahuje hráčov ako Tiger Woods, Ernie Els či Colin Montgomerie. Medzi najviac vyťažené golfové ihriská, kde sa organizujú medzinárodné turnaje, patria Blue Canyon na Phukete, Siam Country Club v Pattayi a Santiburi na Koh Samui.

Turistické centrá ako Phuket, Pattaya, Samui a ChaAm/Hua Hin navštevujú najmä hráči zo strednej a severnej Európy, ale stretnete aj Rusov či Američanov. Golfové ihriská tu vznikli predovšetkým preto, lebo tieto oblasti aj pred golfovým boomom navštevovali turisti hľadajúci odpočinok a únik od dlhých a studených zím. Vzhľadom na turistickú návštevnosť týchto miest sú poplatky za hru, kedika, ubytovanie alebo jedlo v reštauráciách vyššie. Bangkok a jeho okolie sú trochu odlišné. Nájdete tam množstvo ihrísk tak pre stredné vrstvy, ako aj pre hráčov z vyšších príjmových skupín, Thajčanov alebo cudzincov, ktorí v Bangkoku pracujú. Za golf a služby s ním spojené vynaložíte viac financií než v Chiang Mai. Chiang Mai je jediná oblasť, kde hrajú bežne aj Thajčania zo stredných vrstiev. Okrem nich stretnete aj ďalších Ázijčanov – Kórejčanov, Japoncov či Taiwancov. Dôvodom tejto veľkej návštevnosti je dobrá dostupnosť, z hľadiska geografickej vzdialenosti i cien.

Thajčania radi hrajú v päťčlenných skupinách, niekedy dokonca so šiestimi hráčmi, najmä pokiaľ hrajú lokálni politici či osoby vysoko postavené v thajskej armáde. Takáto zostava však už je na väčšine ihrísk v Bangkoku a ostatných thajských golfových centrách zakázaná. Rovnako sl tam musí každý prenajať golfový vozík. Na severe sú pravidlá miernejšie, prenájom vozte nie je nikdy podmienkou, v hornatejšom Chiang Mai Highlands sa však odporúča. Niektoré ihriská prenájmu jeden vozík pre skupinku.

Vietnam

Podľa mnohých zámorských golfistov je to Florida na východe. Tým, čím je už dnes v golfovej turistike Thajsko, bude čoskoro Vietnam. V Ázii sa zatiaľ trochu utajene ponúka bezpečná, kultúrna a zároveň exotická destinácia s bohatou históriou za dostupné ceny. Vrátane golfu. Vietnam má zatiaľ okolo dvoch desiatok ihrísk, ale viac ako tridsať ich je v štádiu výstavby. Štyri rezorty už majú dve osemnástky, z toho tri v Ho Či Minovom Meste (predtým Saigon). Ďalšie štyri osemnástky nájdete na severe v Hanoji. Možno najkrajšie ihrisko sa potom nachádza hodinu od Ho Či Minovho Mesta v Da Late. Založili ho už v roku 1922 a navštívil ho aj posledný vietnamský cisár Bao Dai. Osemnásť jamiek hry stojí cez pracovný deň 65 dolárov. Da Lat leží vo výšinách centrálneho Vietnamu a je jediný v Ázii s ostricami na odpaliskách, fejrvejach a grínoch. Vietnamské ihriská dosť pripomínajú Floridu – nielen podnebím, ale aj rozmanitou flórou, palmami a množstvom jazier. Ich pohostinné zázemie, komfort klubovni a reštaurácií sa zasa podobá Číne. Nikde nie je problém s pracovnou silou. Dôkazom môže byť Da Nang, kde môžete vidieť napríklad tridsať žien, ktoré ručne sekajú trávu okolo patovacieho grínu.

Da Nang je inak nádherné letovisko v strednom Vietname. S tridsaťkilometrovou pieskovou plážou má ambíciu stať sa Dubajom východu, s mrakodrapmi, luxusnými hotelovými komplexmi i špičkovými ihriskami. Jedným z nich je napríklad Montgomerie Links (par 72). Nachádza sa kúsok od fascinujúcej pláže Ha My, niekoľko minút od medzinárodného letiska, a prekvapujúco sa podobá na linksové Ihriská v Škótsku, odkiaľ pochádza jeho architekt Colin „Monty“ Montgomerie. Je tam však dosť vody a divokej vegetácie.

V Ho Či Mínovom Meste netreba opomenúť Song Be Golf Resort (par 72). Prvé novodobé majstrovské ihrisko vo Vietname, postavené v roku 1994 medzi kokosovými palmami a ovocnými stromami, spestruje desať jazier a voda zasahuje do hry na ôsmich z osemnástich jamiek. Keď už sa dostanete na gríny, prekvapí ich členitosť a rýchlosť. Pre hru sa, ako je zvykom v Ázii, ponúkajú miestni kedíci. Sprievodným znakom golfu vo Vietname je prepotená rukoväť z vlhkého podnebia. Ďalší dôvod na návštevu krajiny predstavuje množstvo pamiatok. A nedá sa nevšimnúť ani nočná atmosféra metropol, kde to nečakane žije. Napríklad Ho Či Minovo Mesto pulzuje ako západná metropola, s množstvom neónov, obchodných domov, nočných klubov, reštaurácií a kaviarní (aj internetových).

Naopak, Hanoj je úplne iný – bary a reštaurácie zatvárajú už pred desiatou večer. Aspoň sa dá ísť skôr spať a ráno skoro vyraziť na golf, o ktorom sa potom v mrazivej Európe dá dlho rozprávať. Príjemnou golfovou destináciou je rezort Princezná D’Annam. Je to vilový rezort s 57 bytovými jednotkami nachádzajúci sa na pláži Ke Ga Bay, 150 kilometrov od Ho Či Minovho mesta. Hlavnou črtou objektu sú tri triedy ubytovania, od Mandarín Sultes so 75 m2 po dvojposchodový Empress so 185 m2. Celý rezort navrhoval singapurský architekt Tan Hock Beng. Interiér dizajnoval Vincent Koh a terén a krajinu upravoval Alan Carle, ktorý navrhoval aj zázvorovú záhradu v Singapurskej botanickej záhrade.

Ďalšou atraktívnou golfovou destináciou sa stal Oceán Dunes Golf Club v Phan Thiet. Jeho deviata jamka, dlhá 142 metrov, získala vietnamské ocenenie Best Par 3. Túto jamku, ktorá smeruje do kopca a strany lemujú ihličnaté stromy, možno nájsť aj v publikácii 500 najlepších jamiek sveta od Golf Magazine. Dizajnérom ihriska je víťaz Masters a British Open Nick Faldo. Premiéru malo v roku 1996, keď malo par 72 a celkovú dĺžku 6 167 metrov.

Text: Jakub Jesenski, Foto: SITA/AP

Informácie sú použité z www.golfrevue.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tiger Woods