Golfová návšteva pod Južným krížom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Kapské Mesto, Stolová hora a Mys dobrej nádeje. K týmto atrakciám západnej časti Južnej Afriky určite patria aj tunajšie vinice. Znalci vedia, že úžasné vinárstva ležia v blízkosti miest Stellenbosch, Paarl a Franschhoek.

Krajina vína

Bez názvu
Foto: SITA/AP

V každom bedekri sa píše, že Kapské vinice sú malebná oblasť so vznešenými horami a úrodnými údoliami. Už letmý pohľad stačí, aby ste sa do tohto kraja navždy zamilovali. Až k obzoru sa tiahnu ovocné sady a vínna réva. V údoliach zasa objavíte pôvabné biele rezidencie postavené v kapsko-holandskom štýle. Sme necelú hodinu jazdy autom smerom na západ od Kapského Mesta. Víta nás jedno z najznámejších vinárskych stredísk Južnej Afriky Stellenbosch. Mesto založil ešte v roku 1679 guvernér Simon van der Stel. Pri návšteve tohto regiónu svojho času zistil, že kraj ponúka ideálne podmienky na život farmárov. Daroval teda pôdu i dobytok holandským kolonizátorom, ktorí tu založili prosperujúce hospodárstva. K nim sa neskôr pripojili francúzski hugenoti, ktorí prchali z Európy. Aj oni postrehli, že klíma v tejto oblasti sa veľmi podobá na stredomorskú a tak založili prvé vinice. Po viac ako tristo rokoch je dnes Juhoafrická republika ôsmym najväčším producentom vína na svete. Viac ako sto vinárstiev i súkromných pivníc a 66 družstiev poskytuje obživu asi tristotisícom poľnohospodárskym robotníkom a ich rodinám. S myšlienku založiť Vínnu cestu prišli v roku 1971 traja miestni vinári. Ak máte chuť a čas, môžete navštíviť a ochutnať produkciu približne 150 producentov skvelého, vo svete uznávaného a ceneného bieleho i červeného vína. Stellenbosch má 135 000 obyvateľov a je nielen centrom vinárstva, ale aj starým študentským mestom. Svedčí o tom aj rozsiahly univerzitný komplex. Je príjemný letný deň a na trávnikoch v okolí internátov vidieť desiatky dievčat a chlapcov. Niektorí so skriptami, iní lenivo pospávajúci, ďalší v milostnom objatí horúcej lásky mladosti.

Perly nad mestom

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Kde bolo, tam bolo, v krásnom údolí rieky Berg, ktorú zo severu chráni hora Paarl, zastali po dlhej a namáhavej ceste prví holandskí osadníci. Keď sa po krátkom letnom dáždiku zahľadeli na tri obrovské žulové dómy na obzore, zdalo sa im, že sa tam blýskajú perly. A tak nazvali túto horu Perlovou, z holandského slova peerlbergh a mesto dostalo meno Paarl. Na týchto grandióznych kameňoch, ktorých vek sa odhaduje na 500 miliónov rokov, majú svoje chodníčky horolezci. Granitové masívy sa totiž dajú zdolať pomocou chmatov.

Dnes v tomto skutočne malebnom mestečku sídlia významné poľnohospodárske, finančné i výrobné inštitúcie. Hlavná ulica Jan Phillips Drive smeruje práve k týmto kamenným obrom a meria jedenásť kilometrov. Odtiaľto sa môžete vybrať aj k tzv. Jazykovému monumentu (Language Monument), ktorý nad mestom postavili v roku 1975 pri príležitosti stého výročia schválenia afrikánčiny úradným jazykom. Mimochodom dobre viditeľný aj z tunajšieho golfového ihriska. Zachovalá starobylá architektúra, ktorú možno nájsť na oboch stranách cesty, ako aj aleja starých dubov dodáva Paarlu akýsi vidiecky ráz. A všade, kam sa pozriete, vidíte nádherne obrobené vinohrady. Dávajú asi pätinu produkcie hrozna JAR. Denne okrem nedele môžete degustovať skvelé vína a k nim chutné domáce syry, olivy z tunajších hájov i kvalitné brandy. No nesmiete obísť ani tunajšie excelentné reštaurácie, kde si pochutíte na miestnych špecialitách.

Palmiet Valley Estate

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Tento malý, no neuveriteľné útulný butikový hotel sa stal na niekoľko dní mojím domovom. Leží uprostred viníc, iba päť minút jazdy autom z centra Paarlu. Pôvodné budovy majú viac ako tristo rokov. Postavili ich holandskí osadníci ešte v roku 1692, ktorí v tom období začali osídľovať toto vtedy veľmi nehostinné územie. Dnes tu je doslova raj na zemi. Nádherné stavby s typickými, krásne zdobenými štítmi, ktoré pred štrnástimi rokmi kúpil dnešný majiteľ z Nemecka s dcérou a ktoré dokonalo zrekonštruovali. Ponúkajú luxusné ubytovanie v desiatich izbách. A tak ako budovy, obkľúčené viničom, bazén v záhrade, aj izby majú všetko domyslené do najmenších detailov. Každú minútu obdivujem úžasnú symbiózu tradičných stavených postupov i materiálov s absolútne súčasným komfortom. Raňajkujeme uprostred kvitnúcej záhrady a pred každou večerou príjmame pozvanie od majiteľa na malú degustáciu miestnych vín. Dobre chladené biele je pri západe slnka ako tečúci balzam priamo z nebies. Ticho stojíme na terase s pohľadom upreným na vinice a kopce na obzore… A práve pán domáci mi vybral a objednal štartovací čas v miestnom Paarl Golf Clube.

Golf uprostred viníc

Paarl je tretím najstarším mestom v Južnej Afrike. Tunajšie golfové ihrisko leží v pitoresknom údolí rieky Berg. Dnešných 27 jamiek má svoj pôvod ešte na začiatku dvadsiateho storočia. V roku 1950 ho redizajnovali Daniel Obermeyer a David Frost. Boli to nielen miestni rodáci, ale aj skvelí vinári. Príkladne skĺbili znalosť miestnych prírodných daností so zahraničnými skúsenosťami a tak 27-jamkový areál ponúka nezabudnuteľné zážitky.
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Niektoré dráhy sa totiž tiahnu pozdĺž meandrov rieky Berg, iné lemujú stromy a jamkoviská chránia početné piesky. Zahrať teda ihrisko s dobrým výsledkom je výzvou aj pre veľmi dobrých hráčov. Musím však ihneď dodať, že napriek týmto zložitostiam je ihrisko Winelands Course (par 72, dĺžka zo zelených odpalísk 5 974 m), na ktorom som mal možnosť hrať, je hráčsky priateľské, bez zákerností a zbytočných nástrah. A tak si ho mimoriadne pochvaľujú nielen domáci, ale aj návštevníci z celého sveta.

Bol normálny pracovný deň a tri deviatky boli totálne plné. Len vďaka pomoci generálneho manažéra som sa dostal na ihrisko. A som mu za to ozaj vďačný. Toľko nádherných výhľadov na žulové balvany nad krajinou, toľko čarokrásnych zrkadlení vo vodnej hladine, toľko architektonicky vydarených viliek okolo golfových dráh vidieť len málokde. A často stačí len vystrieť ruku a odtrhnúť si strapec zrelého hrozna z viníc, ktoré lemujú tunajšie golfové dráhy.

Nedá mi, aby som opäť neporovnal poplatky za hru v Južnej Afrike a u nás. Napríklad plnohodnotné mesačné členstvo stojí približne 33 eur, od decembra do januára za platia hráči za hru na 18 jamiek 24 eur, členovia 8 eur, hostia členov 18 eur, ak si hru objednáte cez internet, zaplatíte za hru a elektrické autíčko ako nečlen 50 eur. Našinec sa v zahraničí skutočne často nestačí čudovať, prečo musia za hru na domácich ihriskách platiť oveľa viac a dostávajú oveľa menej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať