PARÍŽ 25. mája (WEBNOVINY) – Zotavenie globálnej ekonomiky pokračuje aj vďaka rýchlejšiemu rastu v eurozóne a USA. Kumulatívne dopady rizikových faktorov, akými sú vysoké ceny ropy a dlhová kríza v eurozóne, však môžu viesť k výraznému spomaleniu a v niektorých rozvinutých ekonomikách dokonca k stagflácii. Tvrdí to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v rámci pravidelnej správy o perspektívach globálnej ekonomiky, ktorú zverejnila v stredu. OECD predpovedá, že rast globálnej ekonomiky sa v tomto roku spomalí na úroveň 4,2 % z vlaňajších 4,9 %. V roku 2012 sa má svetová ekonomika zväčšiť o 4,6 %. Globálna ekonomika sa stále nachádza v citlivej fáze a o ukončení krízy bude možné hovoriť až vtedy, keď bude opäť vytvárať dostatok pracovných miest, uviedol generálny tajomník OECD Angel Gurría.
OECD aktuálne predpokladá, že americká ekonomika sa v tomto roku zväčší o 2,6 %, kým v novembri jej predpovedala rast na úrovni 2,2 %. Eurozóna podľa OECD v roku 2011 roku posilní o 2 %, čo je tiež zlepšenie oproti skoršej prognóze rastu o 1,7 %. V prípade Japonska OECD konštatuje, že vzhľadom na dopady marcového zemetrasenie a nukleárnej krízy sa jeho ekonomika v tomto roku pravdepodobne zmenší o 0,9 %. V novembri prognózovala OECD Japonsku rast na úrovni 1,7 %.
Americkej centrálnej banke OECD odporúča, aby ešte tento rok zvýšila úrokové sadzby. Európska centrálna banka si podľa OECD môže dovoliť prestávku v aktuálnom cykle sprísňovania monetárnej politiky. Čínu však organizácia vyzýva, aby pokračovala v boji proti inflácii a aj napriek spomaleniu ekonomiky zvýšila úrokové sadzby.