LONDÝN 6. augusta (WEBNOVINY) – V úvodný deň súťaží v rýchlostnej kanoistike na Hrách XXX. olympiády v Londýne zaznamenali slovenskí reprezentanti polovičný zásah. Kajakár Marek Krajčovič neuspel v K1 na 1000 m hneď v rozjazde a nepostúpil ani do semifinále. Úradujúci majstri sveta z minuloročného šampionátu v maďarskom Szegede v K2 rovnako na kilometrovej trati Peter Gelle a Erik Vlček však postúpili do osemčlenného finále, ktoré je na programe v stredu.
„Som sklamaný a unavený. Vydal som však zo seba všetko, čo bolo v mojich silách, viac sa nedalo. To bol vlastne môj cieľ, po tejto stránke môžem byť spokojný, výsledok ma však nepotešil. Súperov, s ktorými som dnes nastúpil, som doteraz sledoval iba z brehu. Som rád, že som tu mohol štartovať, vyskúšať si tú atmosféru, stres, verím, že do budúcnosti mi to niečo dá,“ komentoval svoje olympijské vystúpenie najmladší muž v slovenskej výprave Marek Krajčovič, ktorý pred tromi dňami oslávil svoje 20. narodeniny.
„Pre Marka to bola nová veľká skúsenosť. Určite bol pod stresom, neprial mu ani žreb, keď sa dostal do extrémne ťažkej rozjazdy. Nemali sme v súvislosti s ním veľké očakávania. Na štarte sme mu hovorili, aby sa nesplašil, pretože súperi pôjdu od začiatku veľmi rýchlo. Je to perspektívny pretekár, aj doma má konkurenciu, verím, že mu tento štart pomôže,“ pridal hodnotenie aj vedúci slovenskej výpravy rýchlostných kanoistov v Londýne Boris Bergendi.
V rozjazde rezignovali
Gelle s Vlčekom vo svojej rozjazde skončili tretí a postúpili do semifinále. Priamy postup do finále si zabezpečili z ich rozjazdy iba víťazní Nemci Martin Hollstein s Andreasom Ihlem.
„Rozjazda, to nebol náš výkon. Bolo to o ničom, nemalo to ani hlavu, ani pätu. Nemcom sme to víťazstvo dali zadarmo. Hneď od začiatku nám však utekali, my sme rezignovali a už sme iba došli do cieľa. Spoliehali sme sa na to, že s usporenými silami budeme mať väčšiu šancu v semifinále a ukázalo sa, že sme urobili dobre,“ vrátil sa k rozjazde skúsenejší zo slovenskej dvojice Erik Vlček.
„Necítili sme sa dobre, nešlo to tak hladko a plynulo, ako by sme si obaja želali, nebolo to ono. Bolo to rozhádzané, príliš frekvenčné. Aj sme sa šetrili. Videli sme, že ak by sme chceli postúpiť priamo z prvého miesta, bolo by to veľmi ťažké. Bolo škoda plytvať silami. O to lepšie sa nám potom išlo v semifinále,“ pridal Peter Gelle.
Pozíciu v semifinále si ustrážili
V semifinále potom s prehľadom zvíťazili. Už po 300 metroch boli na čele štartového poľa a svoju pozíciu si bezpečne postrážili až do cieľa.
„Chceli sme si to kontrolovať od začiatku a perfektne sa nám to podarilo. Držali sme dobré tempo, súperi nám nestačili, postupne sme svoj náskok zvyšovali. Keď súperi v závere nastúpili, už sme si iba kontrolovali vedúcu pozíciu,“ pokračoval zadák lode Erik Vlček.
„Máme radosť nielen z víťazstva, ale aj z toho, čo sme predviedli v semifinále. Išli sme presne to, čo sme chceli, myslím si, že to nielen dobre vyzeralo, ale sa aj odvíjalo podľa našich predstáv. Veríme, že takýto výkon dokážeme zopakovať aj vo finále,“ neskrýval radosť 27-násobný majster Slovenska Peter Gelle.
Spokojný bol aj Boris Bergendi, ktorý ich jazdy pozorne sledoval.
„Stratégia bola postavená tak, že v rozjazde si vyskúšajú, ako sú na tom v porovnaní so súpermi. Ak by sa črtala šanca postúpiť z prvej pozície priamo do finále, pokúsili by sa o to. Keď ale videli, že to nepôjde, zvoľnili a šetrili sily na semifinále. Tam sa podľa dosiahnutého času ukázalo, že rozjazdu išli s veľkou rezervou. V semifinále mali od trojstovky všetko pod kontrolou. Na ich štýl jazdy išli dopredu až príliš skoro, ale nič neprepálili, sledovali si súperov a potvrdili, že v tomto semifinále boli jasne najlepší,“ komentoval vedúci výpravy ich postup do bojov o medaily.
Kým Erik Vlček štartuje už na svojej štvrtej olympiáde, Peter Gelle si atmosféru pod piatimi kruhmi vyskúšal vôbec prvýkrát v kariére.
„Ráno po zobudení som začal pociťovať nervozitu, ale veľmi rýchlo to odišlo. Na štarte to nebolo inak nervózne ako na iných pretekoch, prvý štart býva v napätí. Musím však priznať, že je to iné ako na ostatných pretekoch. Obrovská tribúna, množstvo ľudí, fantastická kulisa, to na každého zapôsobí. Myslím si však, že som to zvládol dobre. V utorok na štarte štvorkajaka sa už určite budem cítiť inak,“ opísal svoje predštartové pocity olympijský novic.
„Pomohla nám tá rozjazda. Potrebovali sme sa dostať do tej atmosféry, vyskúšať si trať, prejsť si ju a potom to naplno rozbaliť v semifinále. Tam to bol už úplne iný výkon ako v prvom pokuse. Štart sa nám podaril, udávali sme tempo. Mali sme kvalitných súperov z oboch strán. Keď som videl, že zaostávajú, už v polovici trate som vedel, že by s postupom do finále nemal byť problém,“ dodal jeho parťák z lode Erik Vlček.
V cieli víťazného semifinále poklepal „háčika“ lode pádlom po ramene. Nezopakoval teda vyhodenie náradia zo Szegedu, keď ním nechtiac zasiahol Petra Gelleho do hlavy. „Už v Szegede sme dostali varovanie za odhodenie pádla, teraz som sa krotil,“ smial sa Erik Vlček.
Postupom medzi osmičku najlepších naplnili svoj prvý cieľ.
Kandidátov na medaily je veľa
„Veľká spokojnosť, nebolo to jednoduché dostať sa do finále. V ňom sa už môže stať hocičo. Vieme, že rýchly záver je naša silná stránka. Vieme sa odlepiť, zdvihnúť loď. Nesmieme však nechať odísť súperov. Pokúsime sa udržať sa s nimi a kto bude mať v závere najviac síl, ten vyhrá,“ naznačoval taktické varianty skúsenejší z dvojice Erik Vlček, ktorý už má vo svojej zbierke úspechov aj striebro a bronz z OH v Pekingu a Aténach, kde bol členom posádky štvorkajaka.
Hoci sú slovenskí kajakári úradujúcimi svetovými šampiónmi na tejto trati, vedia, že v Londýne je kandidátov na medaily veľa.
„Nie, necítime sa ako favoriti. Tento rok sme na majstrovstvách Európy prehrali s Nemcami a Maďarmi. To sú aktuálnejšie výsledky ako vlaňajšie majstrovstvá sveta,“ krotil prehnané očakávania zadák posádky.
Už v semifinále sa objavili dvojice, ktoré svojím výkonom prekvapili. „Čakali sme, že Portugalčania pôjdu dobre, prekvapili však Rusi. Je to nová posádka zložená zo starších, skúsených, veľmi kvalitných kajakárov. Ceníme si, že sme ich s prehľadom zdolali. To opačné semifinále nebolo také náročné, myslím si, že sme naším víťazstvom hodili súperom rukavicu,“ predsa len nakoniec priznal Erik Vlček.
Na zemi ostáva aj Peter Gelle. „Finále budú nové preteky. Vôbec sa nedá pozerať, kto ako sa doň dostal. Aj posledný zo semifinále môže prekvapiť. Vlani na majstrovstvách sveta v Szegede postupovali Švédi ako poslední a vo finále boli druhí. My máme radosť z toho, že nám to išlo dobre. Do finále ideme s pocitom, že si vieme ten kilometer ustrážiť,“ zdravo sebavedome tvrdí 27-ročný rodák z Nových Zámkov.
Erik Vlček tuší, kde treba hľadať najvážnejších kandidátov na vzácne kovy. „Pokiaľ to Nemci a Maďari nepokazia, tak práve oni sú najväčší favoriti. Ale aj favorit môže vybuchnúť a naopak outsider môže prekvapiť. Môže sa stať hocičo. My sme pripravení. Musíme sa sústrediť sami na seba, na našu jazdu, na ten náš natrénovaný kilometer. Uvidíme v cieli, čo z toho bude.“
Záleží na totálnych maličkostiach
Slovenskí vodní slalomári si v Londýne vypádlovali dva bronzy. Skupina vodákov na „hladkej“ vode by ich veľmi rada napodobnila. Prvý krok k tomu bude môcť v stredu urobiť práve posádka mužského dvojkajaka Peter Gelle s Erikom Vlčekom.
„Ak si siahnu na medailu, bude to obrovská radosť. Každý športovec sníva o tom, že sa dostane na olympiádu a bude tam úspešný. V kútiku má určite aj zlatý sen. Pri tejto vyrovnanej konkurencii záleží na totálnych maličkostiach. Opakujem, zisk medaily by bol supervýsledok. Vieme všetci, že nie sú favoritmi. Skúsenosť hovorí o tom, že majstri sveta na olympiáde nezískajú zlato. Nechajme sa prekvapiť,“ dal bodku vedúci slovenskej kanoistickej výpravy v britskej metropole Boris Bergendi.
ROZJAZDY: MUŽI – 1000 m
K1 (prví piati z rozjazdy do semifinále plus jeden najlepší s časom zo 6. miest): I.: 1. Adam van Koeverden (Kan.) 3:28,697, II.: 1. René Poulsen (Dán.) 3:30,284, III.: 1. Anders Gustafsson (Švéd.) 3:34,419, … 7. Marek Krajčovič (SR) 3:39,649
K2 (prví priamo do A-finále, zvyšok do semifinále): I.: 1. Martin Hollstein, Andreas Ihle (Nem.) 3:15,263, 2. Dave Smith, Ken Wallace (Aus.) 3:19,073, 3. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:19,571, II.: 1. Rudolf Dombi, Roland Kökény (Maď.) 3:11,393
C1 (prví piati do semifinále plus jeden zo 6. miest s najlepším časom): I.: 1. David Cal Figueroa (Šp.) 3:54,590, II.: 1. Mathieu Goubel (Fr.) 3:58,122, III.: 1. Iosif Chirila (Rum.) 4:05,863
ROZJAZDY: ŽENY – 500 m
K4 (prvé lode plus jedna s najlepším časom z 2. miest do A-finále, zvyšok do semifinále): I.: 1. Maďarsko 1:35,769, II.: 1. Maďarsko 1:31,633
SEMIFINÁLE: MUŽI – 1000 m
K1 (prví štyria do A-finále): I.: 1. Adam van Koeverden (Kan.) 3:28,209, II.: 1. Max Hoff (Nem.) 3:29,294
K2 (prví traja do A-finále): I.: 1. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:12,690, II.: 1. Markus Oscarsson, Henrik Nilsson (Švéd.) 3:13,125
C1 (prví štyria do A-finále): I.: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:52,122, II. 1. Mathieu Goubel (Fr.) 3:51,811
SEMIFINÁLE – ŽENY – 500 m:
K4 (prvých päť do A-finále): I.: 1. Poľsko 1:30,338 – najlepší svetový výkon histórie
Odporúčame:
Danka Barteková získala v Londýne bronzovú medailu.
Fantastický Michal Martikán získal v Londýne bronzovú medailu.
Bratia Hochschornerovci vybojovali bronzovú medailu.
Jana Dukátová v Londýne pre Slovensko medailu nevybojovala.
Výsledky slovenských športovcov na OH
Zuzana Štefečeková si na olympiáde vystrieľala striebornú medailu.
Marek Krajčovič nepostúpil na olympiáde z rozjazdy
Lucia Klocová zlepšila slovenský rekord a pobeží v semifinále