Strana Smer-SD chce, aby vládu podporovalo 79 poslancov. Závisieť to bude od toho, ako situáciu vyriešia strany Hlas-SD a Slovenská národná strana (SNS). Uviedol to podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
SNS a Hlas čelia ultimátu
Strana Smer-SD postavila Hlas-SD a SNS pred ultimátum, ktoré vyprší v pondelok 17. februára. Cieľom je obnoviť parlamentnú väčšinu. Na to, či sa koalícia dohodne, zatiaľ podpredseda parlamentu odpoveď nemá.
Dobré riešenie na udržanie stability koalície sa neponúka, vždy bude niekto nespokojný
„My sme vstupovali do tohto volebného obdobia s koaličnou zmluvou troch politických strán a parlamentnou väčšinou v počte 79. Tieto čísla sa v parlamente zmenili. Pomer je dnes iný a treba urobiť korekciu aj v zmysle dohody o vládnutí. Som rád, že sa stanovil termín. Už niekoľko mesiacov riešime tento problém. Je tu sedmička poslancov, traja z pôvodného klubu SNS a štyria klubu Hlas-SD, ktorá momentálne žiada za podporu programového vyhlásenia vlády a podporu vlády ako takej, istý podiel na vládnutí,” vysvetlil Gašpar s tým, že je na týchto dvoch politických stranách, aby doručili do termínu, ktorý stanovil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) odpoveď na to, ako chcú vyriešiť situáciu s poslancami, ktorí odišli z ich klubov.
Rokovať treba aj s vylúčenými poslancami
Na to, aby bola obnovená podpora 79 poslancov, je podľa Gašpara nutné diskutovať aj s poslancami, ktorí boli vylúčení z Hlasu, a teda Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom. „Rokovať treba aj s nimi, pokiaľ sami nezahlásia, že chcú spolupracovať s opozíciou a nebudú podporovať vládu,” dodal podpredseda parlamentu a dodal, že bolo jasné, že vládnutie bude komplikované už pri 79 hlasoch.
Gröhling kritizuje 3,2 percenta pre SaS-ku v štátnom prieskume. Fico si ho zaplatil z daní občanov, tvrdí
To, ako sa k tejto situácii postavil premiér, je podľa neho prirodzené. Ak nebudú vedieť parlamentnú väčšinu v podobe 79 alebo 76 hlasov zabezpečiť strany Hlas a SNS, tak riešenia bude musieť navrhnúť predseda vlády. „Je otázka, či s týmto riešeniami budú súhlasiť koaliční partneri,“ uzavrel Gašpar s tým, že v celom postupe má významnú úlohu aj prezident, ktorý je zaangažovaný napríklad pri vymenovávaní nových ministrov.