Froome bol unikátnym domestikom, teraz má žltý dres

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dvadsiata etapa Tour de France
Britský cyklista Christopher Froome v cieli dvadsiatej etapy jubilejného 100. ročníka Tour de France, ktorá merala 125 kilometrov a viedla z Annecy do Annecy-Semnoz. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 21. júla (WEBNOVINY) – Už len niečo cez sto kilometrov z Versaille do Paríža (133,5 km) a Christopher Froome bude oslavovať najväčší úspech kariéry.

V parížskom cieli ho po nedeľňajšej skôr exhibičnej etape budú korunovať za kráľa 100. ročníka Tour de France.

Pri neúčasti vlaňajšieho víťaza a tímového kolegu Bradleyho Wigginsa dostal štartové číslo jeden a potvrdil, že ho nosí oprávnene.

Dvadsaťosemročný jazdec tímu Sky sa do žltého dresu obliekol premiérovo po víťazstve v ôsmej etape a nepustil ho až do parížskeho záveru.

„Pre mňa tento úspech veľa znamená, je to zavŕšenie cesty od mojich začiatkov, jazdenia na malom horskom bicykli po prašných cestách v Keni až po žltý dres na Tour de France. Len ťažko sa mi to vyjadruje slovami. Mám za sebou úžasnú životnú cestu. Tohtoročná Tour bola každý deň veľkým bojom. Fúkal nepríjemný bočný vietor, problémy nám robil dážď, kopce boli skutočné náročné. Niekedy som išiel do cieľa osamotene, po iné dni som potreboval pomoc tímových kolegov. Boli to zvláštne preteky, ale hodné jubilejného 100. ročníka,“ povedal na sobotňajšej tlačovej besede podľa letour.fr Christopher Froome.

Vlani bol unikátnym domestikom

Dvadsiata etapa Tour de France
Foto: SITA/AP
Víťaz jubilejného ročníka sa narodil v Keni, vyrastal v Juhoafrickej republike. Jeho otec pochádzal z Veľkej Británie, hrával za anglické mládežnícke reprezentácie pozemný hokej.

Froome napokon na základe pasu začal reprezentovať krajinu predkov, prešiel do tímu Sky a urobil dobré rozhodnutie.

Postupne sa vypracoval na elitného jazdca v pelotóne.

Vlani bol unikátnym domestikom pre Bradleyho Wigginsa a teraz jeho úspech zopakoval. „Na Vuelte a Espaňa 2011 som si asi prvýkrát pomyslel, že by som mohol byť typom jazdca pre etapové preteky. Tá Vuelta a druhé miesto na nej mi dodali veľkú sebadôveru, začal som si viac veriť. Uvedomil som si, že patrím do skupiny jazdcov, ktorí môžu bojovať o veľké úspechy. Odvtedy som ukazoval, čoho som schopný,“ tvrdí Froome.

Bronzový medailista z olympijskej časovky z Londýna chce naďalej ostať rovnakým človekom ako doteraz.

Úspech ho nezmení. „Prežívam úžasné pocity, každý mi hovorí, že toto víťazstvo môže veľa vecí zmeniť. Ja však nechcem nič meniť. Užil som si tento rok výzvu menom Tour de France, dobre som sa pripravil. A teraz prídu ďalšie výzvy,“ tvrdí Froome.

Najhorší moment na Alpe d´Huez

Osemnásta etapa Tour de France
Foto: SITA/AP

Na 100. ročníku starej dámy ani jej celkový víťaz nemal ľahkú cestu za úspechom.Najviac sa vytrápil asi v 18. etape s dvoma prejazdmi obávaného a mýtického Alpe d´Huez. Pred druhým stúpaním sa nestihol načas najesť, chýbali mu cukry a prejavilo sa to v kopci.

Pomôcť mu musel tímový kolega Richie Porte, aj keď sa to obišlo s penalizáciou od rozhodcov. „Na tom Alpe d´Huez to boli asi pre mňa najhoršie momenty pretekov. Ak niekto jazdil na bicykli, vie, o čom hovorím. Nemáte žiadnu energiu a vidíte tabuľu 5 km na vrchol. Je to veľmi psychicky i fyzicky náročné. Našťastie bol pri mne Richie Porte a dodal mi potrebnú motiváciu,“ vyzdvihol pomoc tímového kolegu.

Vzhľadom na vek môže ešte Froome rozmýšľať o ďalších úspechoch na Tour. Mnohí jazdci vyhrávali najslávnejšie cyklistické preteky až po tridsiatke. Froome má momentálne dvadsaťosem a je plný energie a sily. „Ešte som nad tým nerozmýšľal. Skúsim to tu. Cyklisti prichádzajú do ideálneho veku po tridsiatke. Rád by som sa vrátil a bojoval o víťazstvá na Tour de France tak dlho, ako to bude možné a budem mať motiváciu,“ doplnil Froome.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christopher FroomePeter SaganRichie Porte