PARÍŽ 20. septembra (WEBNOVINY) – Dôležité vo francúzsko-slovenských vzťahoch je to, že máme rovnaké názory na význam eura, eurozóny a Európskej únie, vyhlásil slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok po stretnutí s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom v Elyzejskom paláci v Paríži.
Ako uviedol, v týchto projektoch obe strany vidia budúcnosť a preto urobia všetko pre to, aby prežili a boli úspešné. „Robíme veci, ktoré sú ťažké tak vo Francúzsku ako na Slovensku. Musíme robiť poriadok s verejnými financiami, hoci to niekedy bolí, musíme súčasne vytvárať predpoklady na hospodársky rast, ale bez týchto krokov to nepôjde,“ vyhlásil Robert Fico.
Prezident Hollande po stretnutí spresnil, že témou rokovaní so slovenským premiérom bola banková únia a európsky rozpočet. „Bude musieť byť dosť zdrojov na to, aby bol (rozpočet, pozn. red.) schopný financovať Spoločnú poľnohospodársku politiku a kohéznu politiku,“ povedal Hollande.
Bilaterálne vzťahy
Na stretnutí rokovali aj o bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami. Fico uviedol, že vidí veľký priestor na ich rozvoj a zintenzívnenie, a to najmä v oblasti nukleárnej energie.
„Verím, že ak dôjde k oficiálnej návšteve pána prezidenta na Slovensku, dôjde aj k naplneniu strategického partnerstva a určite bude príležitosť poďakovať pánovi prezidentovi za podporu, ktorú dnes vyslovil v súvislosti s odstavovaním Jaslovských Bohuníc,“ konštatoval Fico, ktorý pri príležitosti návštevy Elyzejského paláca pozval Hollanda na oficiálnu návštevu Slovenska.
Spoločné priemyselné projekty, ktoré sa týkajú civilného využitia jadra, potvrdil aj francúzsky prezident. „Sú to projekty, pri ktorých francúzske spoločnosti sú pripravené pomôcť a byť prítomné, ak s tým slovenské orgány budú súhlasiť,“ vyhlásil Hollande. Zároveň podotkol, že so slovenským premiérom majú spoločné politické tričká. „Preto v tomto duchu s ním budem spolupracovať,“ dodal na záver.
Nový blok Jaslovských Bohuníc
Robert Fico využil oficiálnu návštevu Paríža aj na rokovanie s predstaviteľmi spoločnosti Areva a Peugeot Citroën. Hlavnou témou rozhovoru s predstaviteľmi Arevy bola výstavba nového atómového bloku v Jaslovských Bohuniciach, o ktorý má spoločnosť záujem.
Premiér sa zaujímal aj o projekt Alegro, v rámci ktorého chce Francúzsko postaviť nový prototyp efektívnejšieho a bezpečnejšieho jadrového reaktora. O realizácii projektu sa uvažuje v jednej z troch stredoeurópskych krajín – Slovensku, Maďarsku a Česku.
„Slovensko ako krajina, ktorá má obrovské skúsenosti s jadrom, samozrejme sa o tento projekt do budúcnosti uchádza,“ povedal Fico. Premiér absolvoval následne aj stretnutie so zástupcami spoločnosti Peugeot Citroën. Vzhľadom na situáciu vo Francúzsku, kde firma prepúšťa tisíce zamestnancov, ho v tomto kontexte zaujímal osud závodu v Trnave.
Peugeot Zákonník práce nemení
„Zdá sa, že sa vôbec netreba obávať toho, čo sa bude diať v Trnave, pretože nedá sa porovnať výhodnosť Trnavy s inými fabrikami v Európe. Najmä pokiaľ ide o kvalitu, schopnosť ľudí sa prispôsobovať, ale aj samotné prostredie, ktoré na Slovensku je,“ povedal premiér.
Fico podotkol, že vo Francúzsku je v porovnaní so Slovenskom podstatne vyššia daň, až vyše 30 % . „Potom sa nečudujem, že sa investorom oplatí pôsobiť na území Slovenskej republiky,“ povedal Fico. Víta, že predstavitelia Peugeotu mu potvrdili, že Zákonník práce zásadným spôsobom nemení prostredie.
Ako na záver dodal, perspektíva výroby automobilov v Trnave je veľmi veľká, pretože ťažko by dnes táto firma našla porovnateľnú fabriku, kde by sa tak kvalitne a za takých podmienok, aké na Slovensku sú, autá vyrábali.