BRUSEL 1. júna (WEBNOVINY) – Francúzsko a Nemecko vyjadrili v pondelok obavy v súvislosti s návrhom Európskej komisie prerozdeliť dokopy 40-tisíc migrantov z utečeneckých táborov v Grécku a Taliansku. Obe krajiny vyslovili názor, že takýto plán neberie do úvahy úsilie, ktoré už v súvislosti s riešením migračnej krízy vynaložili.
Rozdelenie migrantov má pomôcť Grécku a Taliansku
Európska komisia (EK) minulý týždeň v rámci snahy o rovnomernejšie rozloženie azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ prijala súbor opatrení, ktorý by mal pomôcť najmä Grécku a Taliansku ako krajinám čeliacim najväčšiemu prílevu migrantov a utečencov, ktorí sa masovo plavia do Európy naprieč Stredozemným morom. Implementačný balík EK počíta s prerozdelením dokopy 40-tisícov migrantov, ktorí sa k brehom týchto krajín doplavili zo Sýrie či Eritery.
Poľsko avizuje pomoc migrantom, prijme kresťanské rodiny
Sulík je kritický, Únia ponúka utečencom iba sociálne dávky
Maďarský dotazník šokoval, OSN sa obáva nárastu xenofóbie
Orbán vidí plány s migrantmi ako šialené, nenašli by prácu
Francúzsko a Nemecko by v súvislosti s týmto plánom ako dve najväčšie krajiny EÚ mali poskytnúť azyl dohromady asi 40 percentám z celkového počtu prerozdelených utečencov (čiže asi 16-tisícom).
Úniu čaká dlhý boj
Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve a jeho nemecký náprotivok Thomas de Maiziere v pondelok v spoločnom vyhlásení vyjadrili názor, že rozdelenie migrantov by malo „zohľadňovať predovšetkým snahy, ktoré členské štáty už pri medzinárodnej ochrane (utečencov) vynaložili“. Zdôraznili pritom, že takmer tri štvrtiny žiadateľov o azyl sa o tento štatút uchádzajú v niektorej z piatich členských štátov EÚ – Nemecka, Francúzska, Švédska, Talianska či Maďarska.
Cazeneuve a de Maiziere uviedli, že európsky záchranný mechanizmus musí byť založený na dvoch rovnako dôležitých princípoch: zodpovednosti a solidarite. „Myslíme si, že rovnováha medzi týmito princípmi v návrhu, ktorý predložila komisia, doposiaľ nebola dosiahnutá.“ Pondelňajšie vyjadrenie predstaviteľov Nemecka a Francúzska spolu s obavami, ktoré už vo veci vyslovilo Španielsko ako aj niektoré východoeurópske štáty poukazuje na to, že EÚ čaká ešte dlhý boj v rámci rozhodovania sa, ako najlepšie 40-tisíc migrantov prerozdeliť.