Francúzsky extrémny športovec Michael Micaletti celému svetu ukázal, čo všetko dokáže ľudské telo a myseľ prekonať v mene športu. Uplynulý týždeň sa zúčastnil zaujímavej výzvy, pri ktorej šesť dní a šesť nocí strávil na bežiacom páse. S minimálnymi prestávkami na krátky spánok, ktoré netrvali dlhšie ako 16 minút, sa mu počas necelého týždňa podarilo zabehnúť 822,31 km. Micaletti sa tak postaral o nový svetový rekord vo vytrvalostnom behu.
Spoločnosť v telocvični mu okrem tímu odborníkov robil aj ďalší francúzsky atlét Philippe Dieumegard, ktorý ho sprevádzal na stacionárnom bicykli. Ponorkovou chorobou pritom po šiestich dňoch strávených spolu údajne netrpeli. „Rozprávali sme si príbehy. Načrel som do svojej pamäte a premýšľal o dobrých veciach aj o starých časoch. Sledoval som, ako pribúdali kilometre, vlastne to vôbec nebolo zlé – niečo ako stretnutie, ktoré jednoducho trvalo dlhšie,“ uviedol Micaletti.
Samotná akcia v sebe okrem športovej výzvy zahŕňala aj medicínsky experiment zameraný na výdrž, spánok a sny. Prestávky vyhradené na spánok počas šesťdňového maratónu trvali len štvrť hodinku. Micaletti za celých šesť dní prespal len 12 hodín a 30 minút, Dieumegard menej ako 8 hodín. Počas experimentu v parížskom múzeu Cité des Sciences et de l’Industrie tím vedcov zistil, že počas týždňa boli spánkové fázy športovcov neustále hlbšie a tým pádom prinášali výdatnejšie zotavenie. Micaletti sám opísal tieto fázy ako bdelé sny. „Ukázať, že špičkový atléti sú schopní spať málo a často, aby dokončili výzvu, môže byť užitočné aj v každodennom živote. Pracovník zatvorený v kancelárii alebo pracujúci na zmeny si môže povedať, že kratučký ale intenzívny spánok skutočne pomáha,“ dodal špecialista na spánok Eric Mullens.
www.spiegel.de