BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Ťažko sa dá predstaviť, ako by vyzeral dnešný svet, keby v 2. svetovej vojne nezvíťazili spojenci, ale fašizmus. Na spomienkovom podujatí pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou to povedal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.
Spomienkové podujatie
Podujatie v centre mesta bolo vo štvrtok už druhým, na ktorom sa spomínalo na 4. apríl 1945, keď Červená armáda prevzala kontrolu nad Bratislavou. Napoludnie sa spomienkového podujatia na Slavíne zúčastnili napríklad predseda parlamentu Andrej Danko alebo premiér Peter Pellegrini, ktorý bol prítomný na oboch podujatiach.
Bratislava bude hospodáriť s rozpočtom vo výške 490 miliónov eur, investuje do dopravy aj polície
Na popoludňajšom podujatí sa zúčastnili aj prezident Andrej Kiska alebo viacerí zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev.
Povinnosť všetkých postaviť sa nenávisti
Primátor Vallo vo svojom prejave zdôraznil úctu a rešpekt k ľuďom, ktorí zažili najkrvavejší konflikt v dejinách. Zároveň zdôraznil, že poučenie z histórie nás učí nepodliehať populizmu. „Najhoršou cestou, ako bojovať s extrémizmom, je vybrať sa jeho smerom,“ vyhlásil.
Podľa prezidenta Andreja Kisku je v tejto súvislosti povinnosťou všetkých postaviť sa nenávisti. „Akonáhle sa spája, alebo diskutuje so zlom, je to zlý signál pre krajinu,“ povedal.
Zároveň skonštatoval, že vojakom, ktorí sa podieľali na oslobodení Bratislavy, je potrebné povedať „jedno obrovské ďakujem“. Na podujatí vystúpil aj 92-ročný účastník bojov 2. svetovej vojny Ján Chudík, ktorý zdôraznil, že padlí si zaslúžia úctu a poďakovanie.
Vojská 7. gardovej armády 2. ukrajinského frontu s rumunským tankovým plukom oslobodili 4. apríla 1945 Bratislavu. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.