BRATISLAVA 25. novembra (WBN/PR) – V utorok 29. novembra 2011 sa na pôde fiktívnej medzinárodnej organizácie Fórum pre 21. storočie odohrá záverečné kolo rokovaní už v poradí piateho ročníka inovatívneho projektu s názvom Modelová konferencia. Poskytne študentom druhého ročníka inžinierskeho štúdia diplomacie a medzinárodných vzťahov jedinečnú príležitosť aplikovať svoje nadobudnuté teoretické vedomosti, jazykové schopnosti a komunikačné zručnosti v praxi, v priamej konfrontácii s veľvyslancami akreditovanými v Slovenskej republike, predstaviteľmi medzinárodných organizácií a reprezentantmi akademickej obce.
Študenti zasadnú v rámci simulovaných rokovaní na pozíciách najvyšších predstaviteľov štátov alebo medzinárodných organizácií za spoločný rokovací stôl s cieľom dosiahnuť spoločného a pre všetkých členov čo najprijateľnejšieho výsledku. Rokovanie prebehne v štyroch sekciách – bezpečnostnej, ekonomickej, environmentálnej a kultúrnej – o závažných, doposiaľ málo diskutovaných otázkach súvisiacich s kybernetickou bezpečnosťou, rozvojovou pomocou, vodou a vodnými zdrojmi vo svete a otázkami ľudských práv. Od spustenia celého projektu v máji 2011 bolo vypracovaných, publikovaných a prerokovaných spolu 8 draftov a 60 stanovísk vyjadrujúcich postoje Fóra pre 21. storočie a rokujúcich strán. Výstupy z už spomínaného finálneho kola negociácií budú verejnosti predstavené na plenárnom zasadnutí organizácie, ktoré sa uskutoční 7. decembra 2011 v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave za účasti zástupcov zainteresovaných subjektov a bude spojené so slávnostnou recepciou.
Informácie poskytli Tatiana Kozáčková a Natália Pindrochová, Fakulta medzinárodných vzťahov EU v Bratislave. Viac informácií o projekte na http://www.negociacie.euba.sk/ alebo Facebooku Modelová konferencia.
Inovatívny interaktívny vzdelávací projekt vo forme simulácií série rokovaní „Modelová konferencia“ vznikol v roku 2007 z iniciatívy Fakulty medzinárodných vzťahov EU v Bratislave. Do učebného plánu je zaradený ako voliteľný predmet pod názvom Negociácie v diplomatickej praxi. Cieľom projektu je naplnenie potreby rozvíjania procesov aktívneho učenia a zavádzania inovatívnych metód výučby v oblasti hospodárskej diplomacie a medzinárodných vzťahov. Do projektu sú zapojení aj študenti Filozofickej fakulty UK v Bratislave – mladí nádejní tlmočníci a prekladatelia. Dlhodobým spoluorganizátorom projektu je mimovládna organizácia Euroatlantické centrum za podpory Sekcie verejnej diplomacie NATO, Nadácie Friedricha Eberta, spoločnosti DeLUX-SM a spoločnosti Grafton.