BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Fond národného majetku SR (FNM) už vyhlásil tender na výber privatizačného poradcu pre predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností. “Predmetom zákazky je komplexná poradenská činnosť pri predaji majetkových účastí FNM na podnikaní teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach,“ uviedol fond vo vyhlásenom tendri. Fond bude požadovať od poradcu prípravu exekúcie, vyhodnotenie predbežných a záväzných ponúk, hodnotenie celého procesu privatizácie a ukončenie celej transakcie.
Potenciálni záujemcovia si môžu súťažné podklady od fondu vyžiadať do polovice júla tohto roka. Svoje ponuky môžu záujemcovia predkladať najneskôr do 19. augusta tohto roka. Podľa fondu úspešná bude ekonomicky najvýhodnejšia ponuka, pričom základná cena za predmet zákazky bude mať 10-percentnú váhu a provízia 90-percentnú váhu. Fond podľa svojej šéfky Anny Bubeníkovej predpokladá uzavretie zmluvy s privatizačným poradcom v októbri tohto roka.
Fond národného majetku SR plánuje predať 95-percentné podiely teplární v Bratislave, Trnave, Martine, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach. Zvyšok akcií bezodplatne prevedie na príslušné mestá a obce.. Fond pôvodne počítal, že strategickí investori budú predkladať svoje ponuky v marci budúceho roka. Teplárenské spoločnosti však predá štát neskôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Celý privatizačný proces sa posúva o zhruba tri mesiace. Termín predaja teplární sa posúva pre zmeny rozhodnutia vlády. Tá totiž po tom, ako schválila začiatkom februára tohto roka predaj 100-percentného podielu teplární, následne v apríli zmenila svoje stanovisko. Na podnet miestnych samospráv totiž vláda sľúbila, že predá strategickému investorovi spomínaný 95-percentný podiel a zvyšok bezodplatne prevedie na dané mestá a obce.
Záujem o privatizáciu teplární už potvrdili rakúska spoločnosť Energie Steiermark AG, ktorá vlastní 100-percentný podiel v slovenskom holdingu Stefe SK, ďalej firma Cofely patriaca do skupiny GDF SUEZ, či francúzska Dalkia. Na privatizácii teplárenských spoločností sa možno zúčastnia aj Slavia Capital, Penta, Energetický a průmyslový holding, ktorého akcionárom je aj J&T, Stredoslovenská energetika, a.s. a nemecká spoločnosť MVV Energie prostredníctvom svojej českej stopercentnej dcéry MVV Energie CZ.
Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov. Nasledujúca vláda Roberta Fica však predaj energetických spoločností zastavila.