HAVANA 19. apríla (WEBNOVINY) – Raúla Castra v utorok zvolili za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby. Delegáti tak urobili počas svojho zasadania v Havane deň po tom, ako dlhoročný líder a Raúlov brat Fidel Castro ohlásil, že opúšťa vedenie strany.
Napriek tomu, že všeobecne sa od delegátov očakávalo „omladenie“ najvyšších kubánskych komunistických štruktúr, za druhého muža v strane zvolili 80-ročného Josého Ramóna Machada Venturu. Tretiu najvyššiu pozíciu obsadil 78-ročný Ramiro Valdés.
Fidel končí
Dlhoročný kubánsky líder Fidel Castro v utorok potvrdil, že opúšťa vedenie tamojšej komunistickej strany, v ktorej zastával najvyššiu funkciu prvého tajomníka jej Ústredného výboru.
Ako uvádza vo svojom článku, ktorý zverejnil internetový portál Cubadebate.cu, svoje miesto neoficiálne prenechal mladšiemu bratovi Raúlovi ešte v roku 2006, keď mu pre náhle zhoršenie zdravotného stavu odovzdal prezidentské právomoci.
„Raúl vedel, že by som dnes neprijal žiadnu formálnu úlohu v strane,“ napísal Castro v článku, kde vysvetľuje, prečo jeho meno nefiguruje na zozname nových členov Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby, ktorých v pondelok zvolili delegáti zjazdu v Havane. Mladší brat bol podľa 84-ročného Fidela „vždy tým, koho som označoval za prvého tajomníka a najvyššieho veliteľa„.
Fidel Castro stál na čele komunistickej strany od októbra 1965, jeho brat však podľa vlastných slov počas zjazdu presadzoval obmedzenie pôsobenia najvyšších predstaviteľov na najviac 10-ročné funkčné obdobie.
Približne 1000 delegátov zjazdu v pondelok odsúhlasilo desiatky reformných návrhov, ktoré majú zachrániť kubánske centrálne plánované hospodárstvo pred kolapsom. Mnohé z opatrení však komunistické vedenie zaviedlo už v uplynulých mesiacoch a ich následné schvaľovanie bolo preto len formalitou.
Ekonomika pred kolapsom
Kubánska komunistická strana na svojom zjazde v pondelok tiež schválila súbor opatrení, ktoré majú zachrániť tamojšie centrálne plánované hospodárstvo pred kolapsom. Tisícka delegátov, ktorí sa od soboty do utorka stretávajú v Havane, odsúhlasila okolo 300 reformných návrhov, ako je hromadné prepúšťanie štátnych zamestnancov alebo decentralizácia poľnohospodárskeho sektora.
Mnohé z opatrení pritom komunistické vedenie zaviedlo už v uplynulých mesiacoch a ich následné schvaľovanie bolo preto len formalitou. Strana má okrem toho na programe voľbu nových členov svojho ústredného výboru a ešte v utorok pravdepodobne oznámi meno nástupcu 84-ročného lídra Fidela Castra.
Kuba: 50 rokov socializmu
Disidenti pochodovali
Kubánski disidenti ešte v nedeľu 17. apríla protestovali napriek varovaniu prezidenta Raúla Castra, že nepriatelia komunistického režimu nie sú na uliciach vítaní. Disidentská skupina Dámy v bielom, ktorú tvoria matky, manželky a priateľky väznených disidentov, demonštruje v Havane skoro každú nedeľu. „Náš boj bude pokračovať až do oslobodenia politických väzňov,“ povedala líderka hnutia Laura Pollanová.
Pochod v Havane sa uskutočnil len pár hodín po Castrovom prejave na zjazde komunistickej strany, kde okrem iného nepriateľom štátu odkázal, že ich myšlienky nie sú na verejnosti vítané. „Obrana výdobytkov socializmu, našich námestí a ulíc, je povinnosťou všetkých kubánskych vlastencov,“ vyhlásil Castro. Podľa Pollanovej takto Castro podnecuje provládnych aktivistov, ktorí dúfajú, že vláda ich nejako odmení za akcie proti disidentom.
Funkcie len na desať rokov
Najvyššie štátne a politické funkcie na Kube by mali byť v budúcnosti obmedzené na najviac desať rokov. V prejave pred delegátmi VI. zjazdu Komunistickej strany Kuby to povedal prezident Raúl Castro. Vedenie krajiny podľa neho prišlo k záveru, že záujem krajiny si vyžaduje obmedzenie mandátu vysokých štátnych a politických funkcií na dve päťročné funkčné obdobia.Táto zmena by podľa neho mala priniesť do vedenia krajiny mladšie osoby. „Je to možné a v súčasnej situácii nevyhnutné,“ vyhlásil 79-ročný brat Fidela Castra, ktorý funkciu hlavy štátu prevzal v roku 2006.
Obmedzenie funkčných období bude musieť schváliť parlament. Raúl Castro sa tiež posťažoval, že mladí Kubánci nie sú pripravení okamžite sa ujať vedúcich funkcií v štáte či v strane.
„Dnes čelíme dôsledkom toho, že sme nepripravili nástupcov, ktorí majú dostatok skúseností a vyspelosti, aby prevzali povinnosti riadenia strany, štátu a vlády,“ vyhlásil. Prezident nespresnil, či sa obmedzenie mandátu bude týkať aj jeho. Raúl a Fidel Castro stoja na čele Kuby posledných 52 rokov.
Raúl Castro sa na straníckom zjazde vyjadril aj k plánovaným hospodárskym a ekonomickým zmenám, ktoré by však podľa neho nemali viesť k hromadeniu súkromného vlastníctva, čo by bolo v rozpore s podstatou socializmu. V rámci reforiem vláda plánuje zvýšiť počet kategórií, v ktorých bude možné súkromne podnikať, decentralizovať systém distribúcie potravín ako aj daňový systém. Vláda chce tiež prerozdeliť časť poľnohospodárskej pôdy malým farmárom. Súčasťou reforiem je aj zníženie počtu zamestnancov štátnej a verejnej správy o asi 20 percent.