Ficova vláda nechce výrazne šetriť, tvrdí Mikuláš Dzurinda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikuláš Dzurinda
Zľava: Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Daniel Duchoň, poslanec NR SR za stranu SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a minister financií SR Peter Kažimír počas pokračujúcej 11. schôdze NR SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Štátny rozpočet na rok 2013 a pre ďalšie obdobie podľa poslanca za SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu ukazuje, že vláda nevie, čo so Slovenskom, nemá víziu a hospodársku politiku pre krajinu.

Kabinet podľa jeho slov nepredstavuje žiadny projekt a ciele, ktoré by Slovensko mali potiahnuť dopredu, modernizovať ho a vytvárať v budúcnosti nové pracovné miesta.

Slovensko dnes podľa štatistík výrazne ťahá dopredu automobilový priemysel.

„Ako dlho sa bude dariť automobilovému priemyslu na Slovensku? Vy, Smer-SD, ste sformulovali, že Slovensko nemôže zostať montážnou dielňou Európy. Treba odpovedať na otázku, čo namiesto toho,“ uviedol v utorok v parlamentnej rozprave o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013 Dzurinda.

Vláde vraj chýba odvaha

Automobil
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Vláda podľa neho zvýšila dane, znížila pružnosť Zákonníka práce, ruší pluralitu zdravotného poistenia a oslabuje druhý dôchodkový pilier.

„Tieto opatrenia nezvyšujú atraktivitu podnikateľského prostredia na Slovensku, tým pádom oslabujú konkurencieschopnosť Slovenska,“ poznamenal.

Slovensko by sa podľa bývalého premiéra malo orientovať na vedomostnú spoločnosť a vzdelanostnú ekonomiku, hovoril o tom projekt Minerva, ktorý odštartoval za jeho druhej vlády.

Návrh rozpočtu do roku 2015 ale podľa Dzurindu počíta s výrazným poklesom výdajov na vedu a výskum a miernym poklesom zdrojov do vysokého školstva.

„Ak SR nechce byť montážnou dielňou, ale rezignuje na poznatkovú spoločnosť a vzdelanostnú ekonomiku, aké Slovensko chceme mať,“ pýta sa.

Vláde podľa neho zároveň chýba odvaha pristúpiť k razantnému šetreniu vo výdavkoch. Na rezort zahraničia sa napríklad opäť vracajú ľudia, ktorí si ho mýlia so súkromnou realitnou kanceláriou, konštatoval exminister.

Dzurinda zdôraznil, že Slovensko v prvej dekáde 21. storočia rástlo v priemere trikrát rýchlejšie ako priemer Európskej únie a dokázalo znížiť nezamestnanosť z 20 percent na osem vďaka jasnej hospodárskej politike. Investície priniesli desaťtisíce pracovných miest a tie zasa rast životnej úrovne.

Vláda nemá konkrétny projekt

Slovensko získalo punc najreformnejšej krajiny zo všetkých postkomunistických štátov a nakoniec sa začlenilo aj do eurozóny. Čitateľná hospodárska politika stála na nasledovných pilieroch – liberalizácii cien, reštrukturalizácii bánk, privatizácii, znižovaní daní a štrukturálnych reformách – reforme dôchodkového systému, verejnej správy či zdravotníctva.

Podobnú hospodársku politiku podľa expremiéra vykonávala aj prvá vláda Roberta Fica, ktorá nepristúpila k zmenám v daniach či dôchodkoch. Teraz vláda síce má ambíciu konsolidovať verejné financie, čo jej Dzurinda kvituje, inak však nemá pre Slovensko víziu a konkrétny projekt, čo považuje expremiér za horšiu správu.

Kabinetu odporúča pozrieť si rezolúciu OECD, podľa ktorej k oživeniu hospodárstva prispieva aktívna reforma na trhu práce a presmerovanie daňového zaťaženia z priamych na spotrebné dane.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Dzurinda
Firmy a inštitúcie Vláda SR