BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Konanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika pri udelení výnimky pre spoločnosť Pfizer je podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica učebnicovým príkladom klientelizmu a korupcie.
Minister podľa expremiéra vybavil výnimku pre obrovskú farmaceutickú spoločnosť, v ktorej minulosti pracoval a dnes v nej pracuje jeho brat. Tým tejto spoločnosti zabezpečil obrat na úrovni 10 mil. eur ročne za konkrétny liek. „Toto konanie ministra je absolútne nezlučiteľné s výkonom jeho funkcie,“ povedal Fico.
Podľa šéfa Smeru-SD sa od ministra zdravotníctva asi ťažko dá očakávať, že by sa vzdal svojej funkcie. „Neurobí to preto, lebo bude chcieť naďalej udržiavať obraz KDH ako najčistejšej a najspravodlivejšej politickej strany na Slovensku,“ povedal Fico. Nepredpokladá tiež, že niečo v súvislosti s ministrom zdravotníctva urobí predseda KDH Ján Figeľ. „Je veľmi slabý predseda a musí sa spoliehať na to, čo mu povie pán Lipšic,“ zdôraznil predseda Smeru. Ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi pripomenul, že vždy chcel naháňať veľké ryby. „Teraz má jednu rybu priamo na stole, dokonca bez chrbtovej kosti, môže túto rybu rovno porciovať,“ povedal o ministrovi
Fico preto vyzval Lipšica, aby sa vyjadril ku konaniu svojho straníckeho kolegu, ministra zdravotníctva. „Otázka je, či má zmysel k niečomu vyzývať pani Radičovú. Je veľmi slabá premiérka, pretože nemá za sebou politickú stranu, ktorá by jej umožňovala prijímať dôsledné politické rozhodnutia,“ uviedol. Samotný minister zdravotníctva nemá pre Smer-SD žiadnu politickú hodnotu. „Nemá hodnotu ani pešiaka na šachovnici,“ dodal Fico.
O prípade protipneumokokovej vakcíny od spoločnosti Pfizer informoval v piatok denník SME. Konkurent Pfizeru, spoločnosť GlaxoSmithKline, si totiž na Slovensku zaregistroval vlastnú vakcínu lacnejšie, a tak podľa denníka drahšiemu produktu Pfizeru hrozilo, že za jeho liek si budú rodičia musieť priplatiť. Pfizer však požiadal ministerstvo zdravotníctva o povolenie na predaj nového balenia, ktoré mu zabezpečovalo predaj bez doplatku.Minister s tým súhlasil. O tom, že je liek bez doplatku, informoval rezort podľa SME v deň, keď o kategorizáciu firma požiadala. Denník pritom poukazuje, že iné lieky na to potrebujú približne sto dní a schvaľovanie minimálne pred kategorizačnou komisiou.
Upozorňuje aj na skutočnosť, že minister v minulosti pracoval v spoločnosti Pfizer. Bývalá členka kategorizačnej komisie Angelika Szalayová uviedla, že zákon pravdepodobne v tomto prípade porušený nebol, porušené však boli pravidlá stanovené v rezorte. Podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša je v tomto prípade viditeľný aj možný konflikt záujmov. Jeden z členov Imunizačnej komisie Úradu verejného zdravotníctva SR mal podľa jeho informácií v minulosti prepojenie so spomínanou firmou Pfizer.
Zmäkčenie zákona o štátnom občianstve
Zmäkčiť zákon o štátnom občianstve tak, aby umožnil Slovákom žijúcim v zahraničí požiadať o cudzie občianstvo bez straty slovenského pasu, navrhujú poslanci Smeru-SD. Podľa návrhu novely, ktorú doručili do parlamentu Robert Fico, Dušan Čaplovič a Vladimír Faič by občania SR mohli nadobudnúť cudzie občianstvo, ak majú na území štátu, o ktorého občianstvo žiadajú povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov. Občania, ktorí by žiadali o maďarské občianstvo podľa jeho poslednej kontroverznej úpravy, by o občianstvo prišli. Novela zároveň umožňuje ľuďom, ktorí medzi 17. júlom 2010 a 30. aprílom 2011 ziskom cudzieho občianstva stratili slovenské, opätovne ho získať podstatne jednoduchším spôsobom ako pri štandardnom postupe. Takíto žiadatelia by nemuseli splniť podmienku bezúhonnosti, trvalého pobytu na Slovensku, či preukazovať ovládanie slovenčiny. Táto možnosť by sa však vzťahovala iba na tých, ktorí mali v štáte, ktorého občianstvo získali, evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov.
Zákon o štátnom občianstve, ktorým slovenský parlament zareagoval na maďarské rozhodnutie udeliť občianstvo každému žiadateľovi s predkami v Uhorsku, ovládajúcemu maďarčinu, platí od 17. júla minulého roka. Podľa znenia, ktoré presadila Ficova vláda, musí žiadateľ o cudziu štátnu príslušnosť jej získanie oznámiť slovenským úradom a vrátiť slovenské dokumenty, v opačnom prípade mu hrozí pokuta. Koalícia na čele s SDKÚ-DS presadzuje protiopatrenie, ktorým by sa deklarovala neúčinnosť maďarského zákona na území Slovenska. Ich návrh je v parlamente v druhom čítaní. Smer-SD aj SNS takéto riešenie kritizujú ako nevykonateľné. Predloženou novelou Smeru-SD sa bude parlament zaoberať na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa začne v utorok 1. februára.
Zverejňovať mená komunistických sudcov je naháňaním čarodejníc
Myšlienka povyhadzovať sudcov, ktorí pracovali pred rokom 1989 a urobiť úplne nový súdny systém, je naivná. Na margo úmyslu zverejňovať zoznam sudcov, ktorí boli pred rokom 1989 členmi komunistickej strany, to dnes povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. S touto myšlienkou vystúpili v pondelok 10. januára poslanci OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Most-Híd. „Keď pustíte do demokratického systému štátu myšlienky Talibanu, tak to spôsobuje obrovské škody na celom demokratickom systéme. Talibanistické postoje týchto pánov nemienim ani vôbec komentovať, sú to úplne nezmysly, je to naháňanie čarodejníc,“ doplnil Fico. Ministerstvo spravodlivosti SR podľa hovorcu rezortu Petra Bublu považuje túto myšlienku za legitímnu tému a je pripravené sa do diskusie o nej zapojiť.