BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Ako čert kríža sa bojí predseda strany Smer-SD Robert Fico zodpovednosti, ktorú by jeho strana musela niesť pri zostavení jednofarebnej vlády, povedal dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 predseda parlamentného finančného výboru Jozef Kollár (SaS).
„Je si vedomý, že bude musieť prijímať aj nepopulárne rozhodnutia,“ vysvetlil svoje stanovisko. Vzápätí varoval pred možnou ústavnou väčšinou Smeru-SD, ktorá by podľa neho umožnila orbánovský scenár aj na Slovensku.
Peter Kažimír (Smer-SD) podčiarkol, že jeho strana chce mať koaličnú vládu, pretože Slovensko má takú tradíciu. Po parlamentných voľbách je podľa Kažimíra celkom reálne, že pravici sa opätovne môže podariť zostaviť pravicový „zlepenec“, ktorý by Slovensku uškodil.
Smer s KDH sú pre Kollára horšie ako pravica
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) Kažimíra upozornil, že väčší počet koaličných strán nemusí znamenať zlú vládu.
„Prvá vláda Mikuláša Dzurindu mala deväť strán. Táto vláda vytiahla Slovensko z mečiarovského marazmu,“ podčiarkol. Kollár považuje spojenie Smeru-SD s KDH za horšie spojenie ako vládu pravice.
Nevie si predstaviť, že na stavbe diaľnic by spolupracoval Ján Figeľ s Ľubomírom Vážnym, súdnictvo by spravoval Daniel Lipšic so Štefanom Harabinom a druhý pilier by strážil Július Brocka s Vierou Tomanovou.
„Akým programovým zlepencom by bol takýto dvojzáprah Smer-SD-KDH?“ pýtal sa. Mikloš zaregistroval oteplenie vzťahov medzi SaS a SDKÚ-DS a víta ho. Nazdáva sa, že alternatívou k návratu Fica k moci je spolupráca stredopravých strán. Pripúšťa, že téma ochrany eura tieto strany naďalej rozdeľuje, ale vo zvyšných oblastiach je ich program veľmi podobný.
Kollár: Sulík je napriek Sasanke čestný človek
Kollár pripustil, že vyjadrenia z prostredia jeho strany, aby Mikloš a Dzurinda odišli z politiky by mohli to by situáciu sťažiť.
„Na strane druhej sme takisto presvedčení o tom, že SaS nebude robiť personálnu politiku v SDKÚ-DS,“ povedal.
Aktuálnu predvolebnú kampaň považuje Kollár za najšpinavšiu v moderných dejinách Slovenska, čo dokumentoval množstvom materiálov, ktoré sa dostali na verejnosť, vrátane prepisov SMS-iek záznamu rozhovoru šéfa SaS Richarda Sulíka a podnikateľa Mariána Kočnera.
Sulíka považuje Kollár napriek kauze Sasanka za úprimného a čestného človeka. Vysvetlil to tým, že Sulík sa k stykom s Kočnerom priznal a na zverejnenej nahrávke sa nepriznáva k získaniu peňazí do straníckej kasy vlastnou hlavou ani nedohaduje miliónové dary v igelitkách.
Podčiarkol, že hoci Sulík sa správal politicky úprimne až naivne, ale viedol ho cieľ odhaliť šiestich zradcov, ktorí dali pri voľbe generálneho prokurátora Dobroslavovi Trnkovi svoj hlas. Za šokujúce pokladá, že niekto nelegálne odpočúval druhého najvyššieho ústavného činiteľa. „To je začiatok konca čistoty slovenskej politiky,“ vyhlásil.
Kažimír vzápätí Kollára upozornil, že nepríjemnosti zrejme súvisia s tým, že Sulík sa ako predseda parlamentu stretával so závadovou osobou a diskutoval s ňou o voľbe generálneho prokurátora. Kažimír tvrdí, že kauza Sasanka naopak dokazuje pokrytectvo strany SaS a jej lídra, pretože pripúšťal výmenu premiérky Ivety Radičovej za Ivana Mikloša, ktorého dnes vyzýva, aby sa odsťahoval do „iného vesmíru“. Kollár kontroval, že pokrytectvom je prístup predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý dodnes jednoznačne neodpovedal na otázku, či sa v byte na Vazovovej ulici stretával s Jaroslavom Haščákom z Penty. „Fico má strach a bojí sa, že možno existujú aj zvukové nahrávky z bytu na Vazovovej,“ dodal.
Liberáli vraj za Radičovou stáli
Z výrokov a hlasovania členov SaS počas nočného odvolávania premiérky Ivety Radičovej je podľa Kollára nad slnko jasné, že liberáli vždy jednoznačne stáli za ňou.
Mikloš povedal, že s nikým o možnom nahradení Radičovej na premiérskom poste nerokoval, či by mal Sulík pre kauzu Sasanka opustiť líderskú pozíciu v strane alebo na kandidátke, nepovedal.
„Nebudeme robiť personálnu politiku v SaS, veríme, že sa (Sulík) poučí,“ poznamenal. Zverejňovanie rôznych materiálov, ktoré môžu pochádzať z prostredia tajných služieb, si vysvetľuje snahou niektorých ľudí odkloniť predvolebnú diskusiu od programových téz.
Kollár dodal, že za predvolebnými hrami je snaha zneistiť pravicového voliča a poškodiť SaS. Kažimír súhlasí, že predvolebná kampaň je špinavá, považuje to však predovšetkým za dôsledok kanibalizmu pravicových strán.