BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Slovensko by sa podľa predsedu vlády Roberta Fica malo podieľať na záchrane Grécka, avšak za jasne stanovených pravidiel. „Žiadny bianko šek nepodpíšeme. Chceme vidieť, že si Grécko splní domácu úlohu,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Fico. Slovná dohoda o pomoci Grécku, o ktorej rozhodli krajiny eurozóny, podľa Fica ešte nič neznamená a je potrebné vidieť zákony schválené v gréckom parlamente. „Dovtedy neposkytneme žiadnu pôžičku. A s týmto mandátom pôjdeme aj na piatkové rokovanie,“ povedal Fico. Definitívne rozhodnutie by malo byť známe po parlamentných voľbách.
Situácia je podľa Fica veľmi vážna. Podľa neho je potrebné si uvedomiť hrozbu pádu eura ako aj znehodnotenie bankových vkladov obyvateľstva na Slovensku. „Nebojujeme za Grécko, ale za ľudí na Slovensku,“ uviedol Fico. Ak Grécko zbankrotuje, bude to mať vplyv na všetko, čo je spojené s eurom. Slovensko by malo byť podľa Fica pripravené zapojiť sa do tohto boja. „Ja Grékom neverím. Pokiaľ sa neprispôsobia reálnym ekonomickým možnostiam, tak žiadnu pôžičku neposkytneme,“ dodal Fico.
Pôžička Grécku je podľa opozičného KDH jediným východiskom pred skolabovaním celej menovej únie. „Je to nevítané, ale nevyhnutné riešenie. Nemáme na výber veľa možností, ale každá ďalšia je horšia,“ povedal na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ. Finančná pomoc eurozóny a Medzinárodného menového fondu Grécku má však podľa KDH zmysel iba vtedy, ak Grécko prijme razantné opatrenia a reformy a ak sa radikálne posilní Pakt stability a rastu, aby sa podobná situácia nezopakovala.
Finančná pomoc Slovenska zadlženému Grécku je nezmyselná. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá je zásadne proti tomu, aby Slovensko Grécku peniaze požičiavalo. Ako na tlačovej konferencii povedal predseda strany Richard Sulík, ak bude mať SaS po voľbách možnosť v tejto oblasti zasiahnuť, pôžičku pre Grécko nepodporí.
Proti pomoci Grécku je aj opozičná SDKÚ-DS, ktorá chce zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Strana už podľa volebnej líderky Ivety Radičovej rokuje aj s ostatnými stranami o podpore pre mimoriadne rokovanie Národnej rady SR. Otázka, či sa má Slovensko podieľať na pôžičke pre Grécko je podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša natoľko vážna, že je potrebné sa ňou zaoberať aj na pôde parlamentu. „Odmietam politiku, ktorú hrá SDKÚ-DS. Je to vytĺkanie politického kapitálu,“ reagoval na vyjadrenia opozičnej strany Robert Fico.
Aktiváciu 110-miliardovej pôžičky pre Grécko schválili krajiny eurozóny cez víkend. Pôžičku Aténam poskytne eurozóna spolu s Medzinárodných menovým fondom (MMF) v nadchádzajúcich troch rokoch. MMF by mal schváliť svoju časť záchranného balíčka pre Grécko tento týždeň. Prvý transfer prostriedkov by malo podpísať 16 lídrov eurozóny v piatok.
SITA