BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Kľúčovou témou nadchádzajúceho summitu v Bruseli bude Rámec pre klímu a energetiku do roku 2030, ktorý by mala na rokovaní prijať Európska rada.
Informoval o tom premiér Robert Fico v stredu na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti. „Pripomínam ešte raz, že medzi členskými štátmi stále pretrvávajú rozdielne názory vo viacerých kľúčových častiach tohto rámca, a pokiaľ niektoré štáty neurobia ústupky, tak nepredpokladám, že by mohlo dôjsť k dohode,“ konštatoval premiér.
Fico vyzdvihol vzájomnú podporu krajín Visegrádskej štvorky, ktorá zaznela pri viacerých častiach spomínaného návrhu. „Zvolávam zajtra (štvrtok, pozn. red.) do Bruselu, keďže máme predsedníctvo V4, koordinačné stretnutie, aby sme si ešte raz povedali, že či budeme, a ako budeme spoločne postupovať pri presadzovaní našich pohľadov,“ poznamenal premiér.
Slovensko presadzuje prijatie jediného záväzného cieľa
Energetický rámec môže mať podľa Fica, ak bude nastavený veľmi prísne, výrazné dopady na konkurencieschopnosť priemyslu, keďže podiel priemyselnej výroby na hrubom domácom produkte na Slovensku predstavuje viac ako 25 percent. „Ak mám dobrý údaj, my sme prakticky jedna z najpriemyselnejších krajín v rámci EÚ,“ podotkol Fico.
Slovensko podľa neho presadzuje prijatie jediného záväzného cieľa, a to zníženie emisií skleníkových plynov o 40 percent oproti roku 1990. „Máme veľký problém so záväzným cieľom pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie a pokiaľ ide o energetickú efektívnosť. Práve tu si budeme musieť zajtra povedať aj vo V4, či sme schopní presadiť, že jediný záväzný cieľ budú emisie, a že tento cieľ je dostatočným stimulom na to, aby sa obnoviteľné zdroje samé o sebe rozvíjali,“ upozornil Fico. Ako ďalej uviedol premiér, v oblasti energetickej bezpečnosti sa bude diskutovať najmä o Ukrajine. „Nepredpokladám, že by sme mali dôjsť k nejakým významným záverom,“ vyhlásil.
Podľa Fica bude diskusia o zodpovednosti krajín drsná
Témami bruselských rokovaní budú aj hospodárske otázky, vírus ebola či situácia na Ukrajine. „SR si plní záväzky, ktoré má vo vzťahu k medzinárodným zmluvám, boli sme vyradení z procedúry nadmerného deficitu, máme dlh pod 55 percentami, čo je jeden z najnižších dlhov v rámci celej eurozóny a EÚ. Myslím si, že Slovensko môže jasne pripomínať niektorým krajinám, ako je napríklad Francúzsko, že nie je možné, aby veľké krajiny sa správali tak, a malé krajiny sa správali zodpovedne. Bude to určite pomerne tvrdá diskusia,“ uzavrel Fico.
Vedúci predstavitelia EÚ sa stretnú v Bruseli vo štvrtok 23. a 24. októbra. Toto zasadnutie Európskej rady bude posledným, ktorému bude predsedať Herman Van Rompuy, potom do funkcie nastúpi novozvolený predseda Donald Tusk.
Greenpeace Slovensko nesúhlasí s tvrdeniami Roberta Fica, ktoré poskytol v stredu po rokovaní na Výbore NR SR pre európske záležitosti ohľadne problémov s cieľmi EÚ pre obnoviteľné zdroje a úspory energie. „Slovenská vláda nemá žiadny dôvod blokovať záväzné ciele pre obnoviteľné zdroje energie a úspory energie pre rok 2030. Pre tvrdenia o tom, že ambiciózne klimatické a energetické ciele poškodia našu ekonomiku, nemá vláda k dispozícii žiadnu analýzu,“ uviedol koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.
Pokiaľ bude Fico blokovať dohodu na EÚ úrovni, tak sa podľa neho bude o Slovensku znova hovoriť v celej Európe, ale bohužiaľ vo veľmi zlom svetle.