BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo si osvojil kandidáta Roberta Fica na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Preto na funkciu šéfa NKÚ navrhuje bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka, o ktorom Fico pred dvomi rokmi povedal, že si ho ako šéfa NKÚ vie predstaviť.
Tvrdí to predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý s väčšinou opozície podporuje zástupcu riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR Maroša Žilinku.
Poslanec Štefan Kuffa z rovnakého hnutia však spolu s Mariánom Kvasničkom z KDH navrhli na post Henrietu Crkoňovú. Ako povedal Igor Matovič v relácii RTVS – O 5 minú 12 na, poslanci za Smer-SD budú: „Žilinku ignorovať, lebo sa ho boja. Zvolia si Mitríka alebo Crkoňovú, o ktorých vedia, že budú len ‚slabúčko hryzkať. Dotiahnu tak do dokonalosti Paškove slová: „Vyhraj voľby a môžeš všetko!“
Abrhan sa obul do Freša
Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana je jediným kandidátom opozície Žilinka. Ako uviedol, keď navrhovali Žilinku ako kandidáta, rokovali s ostatnými opozičnými partnermi. Frešovi vyčíta, že keď riaditeľa Slovenskej informačnej služby za vlády Ivety Radičovej navrhoval, s opozíciou nerokoval o jeho podpore.
„Prečo ste neprišli za ostatnými kolegami a nezískavali podporu? Kým mi sme rokovali v opozícii, vy ste rokovali so Smerom,“ pýtal sa Abrhan. Frešo uviedol, že so Smerom nerokoval a predkladá najlepšieho kandidáta. „Neviem posúdiť, či je Mitrík priechodný, je to v rukách Smeru. Som poriadny politik, čestne sa k tomu staviam, dávam najlepšieho kandidáta,“ uviedol Frešo a dodal, že Mitríkov profil zodpovedá nárokom na podobnú funkciu napríklad v Českej republiky alebo Maďarsku.
Výbor vypočul kandidátov na šéfa NKÚ, do volieb pôjdu všetci
Kvasnička svoj podpis nestiahol, opustil poslanecký klub KDH
Prešovský šéf nechce byť spájaný s Frešom, vzdá sa funkcií
Smer môže mať so Žilinkom problém
O post šéfa NKÚ sa uchádzajú traja kandidáti a je čas, „keď jeden kandidát už musí byť zvolený“. Tvrdí to podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD). Myslí si, že „vedenie strany bude vyvíjať istý tlak, aby kandidát už zvolený bol“. V relácii verejnoprávneho média naznačil, že so Žilinkom môže mať vládna strana „problém“.
„Bola to veľkorysá ponuka Smeru, že sme ochotní zahlasovať za kandidáta, ktorého ponúkne opozícia,“ povedal Číž. Podľa podpredsedu NR SR však nový predseda NKÚ musí spĺňať elementárne požiadavky a musí byť nezávislý. „Otázka nestrannosti je dôležitá. Pán Žilinka bol pravou rukou pána Lipšica. Odborné schopnosti pána Žilinku nespochybňujem, ale zďaleka ho nemožno predstavovať ako nestranného kandidáta,“ povedal Číž. Žilinka bol štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra v rokoch 2010 – 2012, keď rezort viedol Daniel Lipšic.
Kuffa robí Ficovi alibi, povedal šéf OĽaNO
Kandidatúru Henriety Crkoňovej v relácii obhajoval Štefan Kuffa. Má na ňu „najlepšie referencie“ a je presvedčený, že bude zodpovedne zvládať tento post. „Kto sa jej bojí, nemá čisté svedomie,“ uviedol Kuffa a dodal, že možnosť navrhnúť iného kandidáta ako zvyšok opozície si uplatňuje ako poslanec. „Za návrhom Henriety Crkoňovej si stojím a som presvedčený, že je najlepšou kandidátkou na tento post. Som presvedčený, že šancu má„.
Matovič hovoril s Kuffom o tom, prečo navrhuje inú kandidátku ako zvyšok OĽaNO. „S Kuffom som strávil tri hodiny, hovoril som mu o tom, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii, že pomáha robiť Ficovi alibi. Snažil som sa mu vysvetliť, že to nie je zodpovedné. Na klube všetci jeho konanie odsúdili,“ vysvetľoval šéf OĽaNO.
Marián Kvasnička, ktorý Crkoňovú tiež navrhuje, z poslaneckého klubu KDH vystúpil. Crkoňovú pokladá opozícia za Ficovu kandidátku, keďže bola „trojkou na ministerstve školstva“. Ako dodal Matovič, jej manžel kandidoval za Smer-SD a chváli sa fotkami, na ktorých je s premiérom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.
Podpredseda klubu kreťanských demokratov Abrhan vylúčil, že by kandidatúru Žilinku, pod ktorou je podpísaných 60 poslancov z opozície, stiahli. „Nestiahneme ho, zúčastníme sa na voľbe,“ dodal.
Maroš Žilinka považuje za veľkú česť, že ho na tento post navrhla veľká väčšina opozičných poslancov Národnej rady SR. Prezradil to v relácii televízie TA3 – V politike. Ako tvrdí, uvedomuje si význam NKÚ ako nezávislého kontrolóra nakladania s verejnými financiami. Kandidatúru prijal, pretože dospel k záveru, že sa v kariére môže posunúť a vrátiť spoločnosti to, čo doňho vložila.
Maroš Žilinka pôsobí ako zástupca riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. V rokoch 2010 – 2012 bol štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra. Ako však zdôraznil, nikdy v živote nebol konfrontovaný s politickými príkazmi.
„Moje pôsobenie ako štátneho tajomníka bolo výlučne odborné,“ uviedol Žilinka. Podľa neho je to tým, že striktne dodržiaval ústavu a zákony. Tvrdí, že dokáže garantovať nezávislosť svojho pôsobenia vo funkcii šéfa NKÚ a garanciou je celá jeho kariéra ako prokurátora. „Nezávislosť je garantovaná viacerými zložkami – odbornosťou, profesionálnou etikou, mravným cítením či nesmiernou úctou k spravodlivosti,“ vymenoval atribúty, ktoré podľa Žilinku zabezpečujú nezávislosť.
Žilinka by sa ako šéf NKÚ snažil robiť kontroly možno menej často, ale s väčším celospoločenským dosahom. „Nie je kritériom robiť veľa kontrol, ale robiť ich prínosnejšie,“ tvrdí o práci NKÚ. Zlepšiť by chcel tiež komunikáciu, aby aj laici vedeli, aký je prínos úradu, aké sú zistenia NKÚ a čo robiť, aby sa chyby neopakovali.
Krátko po tom, ako skončil vo funkcii šéfa SIS informoval Pavla Freša, že by mal záujem viesť NKÚ, vyhlásil Mitrík v nedeľnej relácii. Predseda SDKÚ mu však vtedy povedal, že jeho prioritou je Ľudová platforma. „Pán Frešo mi však nedávno raz v nedeľu na obed zatelefonoval, stretli sme a predniesol takýto návrh, či by som ponuku neakceptoval,“ vysvetlil Mitrík okolnosti jeho kandidatúry.
Dôvodom, prečo návrh Mitrík prijal, je „istá osobná ambícia byť prospešný tejto krajine a odovzdať svoje skúsenosti“. Vylúčil, že by Frešo podľahol politickému tlaku, keď mu kandidatúru navrhol. Robert Fico pred dvoma rokmi uviedol Mitríkovo meno ako človeka, ktorého si vie na čele NKÚ predstaviť.
„Urobil mi tým medvediu službu, ale nepodľahnem tomu. Idem s čistým štítom a jasným cieľom,“ povedal Mitrík. To, že ako šéf NKÚ by nepodľahol politickým tlakom, dokazuje jeho kariéra, tvrdí. „Mojou filozofiou či už ako primátora Spišskej Novej Vsi, poslanca VÚC alebo Národnej rady SR, ale aj ako riaditeľa SIS, bolo nepodľahnúť tlakom, konať priamočiaro“. Dodal, že na čele SIS musel rozmýšľať analyticky a vedieť sa rýchlo rozhodovať. To sú podľa neho aj predpoklady na post predsedu NKÚ.
Tretia kandidátka na post šéfa Najvyššieho kontrolného úradu Henrieta Crkoňová, ktorú navrhol Štefan Kuffa (OĽaNO) a Marián Kvasnička (KDH), pozvanie do relácie neprijala.