BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Pred Úradom vlády SR v Bratislave sa uskutočnilo v poradí už druhé protestné zhromaždenie študentov a pedagógov bratislavských stredných škôl, ktorí sú nespokojní s prerušením štrajku zo strany vedenia školských odborov.
Pred úrad vlády prišli vyjadriť svoju podporu pôvodným požiadavkám na desaťpercentné zvýšenie platov v školstve a celkové zlepšenie situácie v tomto rezorte.
Študenti mali v rukách rôzne transparenty, napríklad slogan Adam v škole nesedel, lebo nemal na čom, Odbory za koho kopete ? Fico k tabuli, je čas pozrieť do školy a pod.
Účasť ľudí bola oproti minulotýždňovému protestu menšia. Na hornú časť Námestia slobody prišlo niekoľko stoviek účastníkov.
Predstavili výzvu 155, ako číslo záchranárov
Účastníci sa vydali na pochod od úradu vlády pred parlament, podobne ako minulý týždeň.
Pred úradom vlády predstavili výzvu 155, ktorou apelujú nespokojné školy na všetkých poslancov parlamentu, prezidenta, premiéra, ministra školstva, ministra financií a predsedu školských odborov.
Spísali ju zástupcovia škôl nespokojných so súčasným stavom v tomto rezorte, ktorí chcú, aby sa spomínaní činitelia okamžite začali zaoberať stavom školstva.
Chceli by od nich počuť víziu, ako a kedy bude slovenské školstvo aspoň na úrovni priemeru OECD. Výzvu nazvali 155, čo má symbolicky predstavovať, že keď potrebuje niekto pomoc, tak volá na toto záchranárske číslo.
Protestné zhromaždenie vyvrcholilo pochodom nespokojných študentov bratislavských škôl a ich učiteľov, ktorí naďalej podporujú pôvodné požiadavky školských odborov, pred budovu Národnej rady SR. Priamo v budove parlamentu odovzdali pre všetkých 150 poslancov výzvu 155.
Obrazom: Nespokojní študenti pred úradom vlády mávali aj školskými stoličkami
Výzvu priniesli aj do parlamentu
Výzva je koncipovaná vo forme podporných vyjadrení osobností slovenského spoločenského života, ktoré pod ňou neustále pribúdajú.
Výzvu priniesli osobne do parlamentu preto, že už približne dva týždne posielajú školy rôzne otvorené listy ústavným činiteľom, ale žiadne odpovede neprichádzajú.
Počas zhromaždenia pred parlamentom skandovali, že chcú lepšie školstvo, kvalitnejšie školy, zabezpečiť kvalitné vzdelávanie, aby si napríklad učebnice cudzích jazykov nemuseli kupovať.
V ruke držali opierku zo školskej stoličky, ktorá mala už niekoľko desiatok rokov a rôzne transparenty ako napríklad: Učiteľov si nedáme alebo Chceme patriť do klubu vzdelaných.
Ako povedal učiteľ Braňo Kočan z Gymnázia Ladislav Sáru v Bratislave, táto krajina začína byť nedôstojná pre učiteľský stav. Na protestnom zhromaždení vystúpila aj zástupkyňa Obchodnej akadémie z Račianskej ulice v Bratislave, ktorá sa pýtala, kedy boli ústavní činitelia naposledy v nejakej škole a videli, v akom stave sa nachádza.
Video: Vláda ponúkla učiteľom 7,5 percenta
Veria, že sa prebudia aj spiace krásavice
Verí, že k štafetovému štrajku sa pripoja aj školy z iných miest, ktoré sú doteraz ako keby spiacou krásavicou.
Na nedôstojné postavenie učiteľov poukazovala aj zástupkyňa Spojenej školy Tilgnerova.
Na proteste už boli aj zástupcovia bratislavských základných škôl, ktoré sa buď pripojili k štafetovému štrajku, alebo inými formami ho podporujú, konkrétne Základná škola Karloveská, Dubová, či Základná škola A. Dubčeka.
Viacerí rečníci uviedli, že sa im nepozdáva súčasný návrh vlády. Peniaze pre učiteľov by plynuli len z uzatvárania škôl a prepustenia učiteľov, čo by podľa nich neviedlo k zlepšovaniu kvality vzdelávania.
Zástupkyňa Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej volala po tom, aby vzdelanie na Slovensku opäť reálne získalo svoju hodnotu, poukázala na to, že investícia do školstva sa štátu vždy vráti. Chcú, aby bolo rozdeľovanie peňazí do školstva spravodlivejšie a aby sa na školy dostali všetky peniaze, ktoré im patria. Účastníci protestu poukázali aj na to, že pred budovou ministerstva školstva je plagát s nápisom Štrajk učiteľov trvá desať dní. Podľa nich s tým treba niečo urobiť.
Porovnávali platy učiteľov na Slovensku a v Slovinsku
Štafetový štrajk pokračuje aj v stredu. Žiaci na školách zapojených do tohto štrajku a na ďalších protestujúcich a podporujúcich školách, na hodinách matematiky riešili príklad, ktorý porovnáva platy slovenských a slovinských učiteľov.
Do akcie šírenej cez Facebook s názvom Štafetový štrajk sa podľa jej organizátorov zapájajú ďalšie školy.
Na mnohých školách budú žiaci na hodinách anglického jazyka pracovať s didaktickým materiálom Teachers on Strike, dodávajú organizátori štafetového štrajku škôl.
Štafetový štrajk škôl v stredu pokračuje tretím dňom. Pribudlo hlavne zatvorených základných škôl v Bratislave. V dnešný deň sa nevyučuje na štyroch školách – ZŠ Karloveská 61, ZŠ Dubová, ZŠ Alexandra Dubčeka a ZŠ Sokolíkova. Okrem toho sa neučí ani na Odbornom učilišti Dúbravská cesta.
Obrazom: Štafetový štrajk na Spojenej škole Novohradskej
Zástupcovia bratislavských škôl sa v utorok večer stretli s predsedom šéfom školských odborárov Pavlom Ondekom. Vyjadrili nesúhlas s prerušením štrajku a najnovšou ponukou vlády, ktorá by znamenala na budúci rok zvýšenie platov zamestnancov školstva v hrubom o 7,5 percenta.
Nová ponuka
Školskí odborári, ktorí požadovali desaťpercentné zvýšenie miezd, v pondelok dostali od vlády novú ponuku. Okrem päťpercentného zvýšenia tarifných platov majú dostať ďalšie peniaze na základe nariadenia, podľa ktorého z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky pôjde na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz.
V hrubom by si tak podľa odborárskeho predáka Pavla Ondeka prilepšili o viac ako 7,5 percenta. Kabinet okrem toho ponúkol učiteľom, ktorí majú 25 rokov praxe a dovŕšili 55 rokov, definitívu. Okrem nej im vláda sľúbila, že všetky peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov pôjdu predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Financie získané optimalizáciou siete škôl majú ísť zase na prevádzku ostatných škôl.
Vláda na pondelkovom rokovaní so školskými odborármi dala ponuku, ktorá by v konečnom dôsledku mala priniesť 7,5-percentné zvýšenie miezd. Kabinet naďalej trvá na zvýšení platov o päť percent do tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pre nepedagogických zamestnancov účelovo určených.
Ďalšie peniaze by sa k nim mali dostať vďaka nariadeniu vlády, ktoré zabezpečí, aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz. Návrh tohto nariadenia sa už objavil na stránke vlády medzi nezaradenými materiálmi a vo štvrtok bude opäť zasadať kabinet.
Vláda okrem toho ponúkla učiteľom, ktorí majú 25 rokov praxe a dovŕšili 55 rokov, definitívu. Prisľúbila im, že peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov pôjdu predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Zároveň im sľubujú, že peniaze získané z optimalizácie siete škôl sa použijú na prevádzku ostatných škôl.
Na roky 2014 až 2016 však zostáva otvorená otázka požadovaného zvýšenia peňazí do školstva každoročne o 0,3 percenta HDP. Vláda to nevie zaručiť, pretože nevie, aký bude ekonomický vývoj do ďalších rokov.