Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu ostro protestuje proti útokom premiéra Roberta Fica, jeho poradcov Davida Lindtnera a Mareka Paru a tiež poslanca Tibora Gašpara na adresu sudcov Najvyššieho súdu SR.
Ako sa uvádza v stanovisku iniciatívy, premiéra vyzývajú, aby sa dotknutým sudcom ospravedlnil a v budúcnosti sa zdržal obdobnej neprípustnej kritiky sudcov a súdov.
Tieto vyjadrenia znevažujú sudcov
Fico sa vo štvrtok 4. apríla vyjadril, že niektorí sudcovia v rokoch 2020 až 2023 evidentne pracovali na politických zákazkách na likvidáciu opozície, preto je potrebné začať s podávaním návrhov na ich disciplinárne stíhanie.
Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už možno dnes. Fico chce stíhať sudcov, ktorí pracovali na likvidácii opozície (video)
„Uvedené vyjadrenia vysokých predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci sú v príkrom rozpore s princípmi, ktoré je Slovenská republika povinná dodržiavať na zabezpečenie nezávislého a nestranného fungovania súdov. Priamo podkopávajú dôveru verejnosti v konkrétne súdne rozhodnutia, znevažujú osoby sudcov a vystavujú ich neakceptovateľnej forme zastrašovania disciplinárnym stíhaním bez toho, aby to bolo predmetom preskúmania a rozhodnutia kompetentných inštitúcií,“ zdôraznila iniciatíva.
Vyjadrenia podľa nej tiež spochybňujú riadne fungovanie najvyššej súdnej inštancie výrokmi, že je možné obísť náhodné prideľovanie spisov sudcom najvyššieho súdu a prideľovať veci vopred vybraným senátom.
Kritika sudcu Najvyššieho súdu SR
Fico, Para, Lindtner a Gašpar na tlačovej konferencii kritizovali aj sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta. „Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už možno dnes, ale pravdepodobne pán Kliment si musí prejsť všetky demokratické procedúry, ktoré predpokladá náš právny poriadok,“ povedal. Fico.
Ministerstvo spravodlivosti splnilo väčšinu krátkodobých cieľov, Fico ocenil najmä úkony, ktoré viedli k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (video)
Predmetné výroky kritizuje aj Sudcovská rada Najvyššieho súdu SR. Tá sa podľa stanoviska „dôrazne ohradzuje proti zastrašujúcim verejným vyjadreniam členov vlády SR či predstaviteľov politickej moci adresovaným sudcom Najvyššieho súdu SR spojených aj s vyvodením disciplinárnej zodpovednosti„.
Rada zároveň vyzýva k zdržanlivosti vo vyjadreniach, ktoré vzbudzujú nátlak smerovaný na rozhodovaciu činnosť sudcov a podkopávajú nielen autoritu, ale predovšetkým dôveru verejnosti v justíciu. „Nespochybňujeme týmto však právo verejnosti na odbornú, vecnú či konštruktívnu kritiku sudcov a súdnych rozhodnutí,“ dodala sudcovská rada.