Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už možno dnes. Fico chce stíhať sudcov, ktorí pracovali na likvidácii opozície (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MS SR: Odpočet plnenia PVV SR na ministerstve
Zľava: Minister spravodlivosti SR Boris Susko a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačového vyhlásenia pre médiá po rokovaní predsedu vlády SR a ministra spravodlivosti SR na tému: Odpočet plnenia Programového vyhlásenia vlády (PVV) SR a plány do nasledujúceho obdobia na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR. Bratislava 4. apríl 2024. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. apríla, 16:29

Niektorí sudcovia v rokoch 2020 až 2023 evidentne pracovali na politických zákazkách na likvidáciu  opozície. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Robert Fico. V prípade týchto sudcov je podľa neho potrebné začať s podávaním návrhov na disciplinárne konania.

Kliment sa nemôže vyhovoriť

Fico v tejto súvislosti spomenul jedného sudcu, voči ktorému bolo podľa neho vydaných šesť rozhodnutí ústavného súdu, ktoré konštatovali, že v trestných veciach konal ako nezákonný sudca.

„Jednoducho nemôžte sa vyhovoriť, ak sa tvárite, že ste Matovičov človek, ak sa necháte Matovičom nanominovať do súdnej rady, ak ste Matovičov kandidát na generálneho prokurátora, ak sa pochvaľne vyjadrujete na adresu Matoviča a potom sa šesťkrát po sebe v najexponovanejších prípadoch stanete nezákonným sudcom, tak asi ťažko môže niekto povedať, že – chybička se vloudila,“ povedal Fico s poukazom na sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta.

Ministerstvo šikany

„Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už možno dnes, ale pravdepodobne pán Kliment si musí prejsť všetky demokratické procedúry, ktoré predpokladá náš právny poriadok,“ doplnil Fico.

Exministerka spravodlivosti a opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS) označila Ficove vyjadrenia za šikanózne. „Z rezortu spravodlivosti sa stal rezort šikany proti nepohodlným sudcom,“ skonštatovala.

Zároveň kritizovala, že sa tlačovej besedy na pôde rezortu spravodlivosti zúčastnili poslanec Tibor Gašpar a poradcovia premiéra David Lindtner a Marek Para. Všetci sú totiž trestne stíhaní. „Z rezortu spravodlivosti sa stal rezort obhajoby voči stíhaným osobám,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Šikuta vyzval na zdržanlivosť

Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta podľa stanoviska považuje opakujúce sa verejné ataky na sudcov vrátane sudcov najvyššieho súdu pre ich rozhodovaciu činnosť za neprípustné a mimoriadne nebezpečné.

Pri verejných vyhláseniach spôsobilých poškodiť meno celého súdu a sudcovského stavu preto vyzýva na zdržanlivosť.

„Opätovne pripomínam, že v prípade, že ktokoľvek disponuje dôkazmi o nezákonnom konaní, a to aj konaní sudcu, mal by postupovať v zmysle zákona, a teda oznámiť tieto okolnosti orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol Šikuta.

Fico by sa mal ospravedlniť

Ak sa predseda vlády verejne vyhráža sudcom disciplinárnymi alebo dokonca trestnými stíhaniami, ide podľa podpredsedu Kresťanskodemokratického hnutia a exministra spravodlivosti Viliama Karasa o neprípustný útok výkonnej moci do nezávislosti tej súdnej.

„Takéto mediálne vyhrážky zároveň významne znižujú šancu, že zlyhania sa budú riešiť vecne a podľa práva. Akýkoľvek, aj legitímny návrh na preverenie konania sudcov, tak bude už dopredu poznačený podozrením z politicky motivovaného útoku,“ uviedol Karas s tým, že v demokratickej spoločnosti to je neprípustné.

Podpredseda Kresťanských demokratov navyše tvrdí, že Fico by sa mal za svoje konanie ospravedlniť súdnej moci. „Robert Fico sa pred voľbami aj po voľbách rád štylizoval do role štátnika, ktorý chce riešiť veci s nadhľadom, bez hnevu a bez pomsty. Dnes však ukázal presný opak,“ dodal Karas.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David LindtnerJán ŠikutaJuraj KlimentMarek ParaMária KolíkováRobert FicoTibor GašparViliam Karas
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNS Najvyšší súd SRSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD