Festival Šalom alejchem v Prešove predstaví židovskú kultúru, literárno-hudobný večer bude patriť Franzovi Kafkovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Židia, holokaust
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Druhý ročník Festivalu židovskej kultúry Šalom alejchem prinesie do Prešova nielen židovské zborové piesne, ale aj tradičnú klezmerovú hudbu z Krakova a literárno-hudobný večer venovaný pražskému, nemecky píšucemu, spisovateľovi Franzovi Kafkovi.

Väčšina podujatí festivalu sa uskutoční v Dvorane evanjelického kolégia v centre Prešova od soboty 3. do stredy 7. augusta.

100. výročie smrti Franza Kafku

Ako informovala Soňa Grestyová z Con moto Slovakia, program určený pre širokú verejnosť začína v nedeľu 4. augusta, keď Dvorana ožije tradičnou ľudovou hudbou východoeurópskych Židov. Prešovskému publiku sa predstaví poľský klezmer súbor Di Galitzyaner Klezmorim.

Tohtoročné 100. výročie smrti známeho svetového spisovateľa Franza Kafku si organizátori pripomenú v pondelok 5. augusta literárno-hudobným večerom s básnikom, spisovateľom, prekladateľom a znalcom života a diela tohto slávneho spisovateľa Milanom Richterom.

„Kultúrna verejnosť sa môže tešiť na predstavenie Kafkovho života a diela a prednášku o jeho najznámejšej poviedky Premena, spolu s autorskou prezentáciou jej nového slovenského prekladu. Ukážky z listov, denníkových záznamov, ako aj z najznámejšej poviedky Franza Kafku prednesie Pavol Zubal,“ dodala Grestyová.

V utorok 6. augusta odznejú na pôde Diakonického domova ELIM židovské piesne v podaní speváckeho súboru Con moto.

Vstup na podujatia je voľný

Nosnou časťou festivalu bude workshop zborovej a klezmer hudby, počas ktorých bude mať široká spevácka verejnosť možnosť nacvičovať židovské piesne pod vedením Ladislava Palkoviča a Mariána Bujnovského.

Druhý ročník festivalu Šalom alejchem vyvrcholí v stredu 7. augusta koncertom židovských piesní ako záver workshopov. Vstup na všetky podujatia je voľný.

Šalom alejchem je medzinárodný multižánrový mestský umelecký festival, ktorý oživuje pestrosť, krásu a hĺbku židovskej tradície a kultúry.

Prepája komunity a ľudí s podobnými komunitami doma i v zahraničí, ktoré nezabúdajú na židovskú kultúru.

Apel na svedomie živých

„Podujatie chce byť apelom na svedomie živých, keď poukazuje na prázdnotu, ktorá tu ostala po transportoch tisícov prešovských občanov židovského pôvodu do Osvienčimu, vrátane vylúčených a deportovaných študentov a študentiek prešovského kolégia, ktorých osudy mapuje výstava Prázdna stolička,“ vysvetlila Grestyová.

Festival organizuje spevácky zbor dirigentov a hudobných nadšencov z celého Slovenska Con moto Slovakia so sídlom v Prešove, s podporou Prešovského samosprávneho kraja, Poľského inštitútu v Bratislave, Biskupského úradu Východného dištriktu ECAV, Evanjelického kolegiálneho gymnázia, Židovskej náboženskej obce, Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava a občianskeho združenia Fórum pre kultúru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Soňa Grestyová
Firmy a inštitúcie Con moto Slovakia