Farbenie vlasov má ďalšiu obeť, žena po roku v kóme zomrela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.beautyinsurancecompare.com

Julie McCabe, 38-ročná matka dvoch detí z Veľkej Británie, patrí k ďalším obetiam domáceho farbenia vlasov. Uplynulý rok v októbri u nej nastala alergická reakcia 20 minút po tom, ako si na vlasy naniesla farbu značky L´Oreal Preference. Žena mala ťažkosti s dýchaním, neskôr jej zlyhalo srdce a upadla do kómy, z ktorej sa už neprebrala. Lekári jej dávali len osempercentnú šancu na prežitie, uplynulý štvrtok však žena zomrela.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Rodina za extrémnu reakciu viní para-fenylendiamín (PPD) – látku, ktorá spôsobuje časté alergické reakcie a je vo Francúzsku, Švédsku i Nemecku zakázaná. Krátko po tom, ako Julie skončila v nemocnici, začala jej rodina bojovať za to, aby PPD zakázali aj v ostatných krajinách. „Nechcem, aby sa to stalo nikoho dcére ani manželke,“ uviedol jej 63-ročný otec Keith Miller.

Hoci si Britka farbila vlasy každých šesť týždňov bez akýchkoľvek problémov, posledné farbenie sa jej stalo osudným. „Problém je v tom, že človek si môže farbiť vlasy celé roky a žiadna reakcia sa nedostaví. Potom však telo danej osoby zrazu začne byť citlivé na látky obsiahnuté vo farbe a nastanú nebezpečné reakcie. Takíto ľudia nesmú už nikdy používať farbu na vlasy,“ uviedol dermatológ Paul Farrant z Royal Sussex Hospital v Brightone. Skúšobný test, ktorý odporúča každá spoločnosť vykonať 48 hodín pred farbením vlasov na malom kúsku kože, je teda oprávnený. Percento žien, ktoré ho dodržiava, je však mizivé.

Bez názvu
Foto: www.beautyhair-tips.com

„PPD je látka, ktorá sa v tele postupne ukladá a práve to spôsobilo reakciu aj v Juliinom prípade,“ uviedla matka zosnulej Brenda Miller. Rodina zostala v kontakte aj s vlasovým špecialistom, ktorý sa výskumu alergií na farby na vlasy venuje už vyše desať rokov. „Je to tragédia. S rodinou sme sa rozprávali mnohokrát v priebehu tohto ťažkého roka. Alergia na farbu môže nastať kedykoľvek, a preto je test na pokožke pred každým farbením základom. Výrobcovia by mali o tom varovať výraznejšie a vylepšiť aj protokol testovania,“ uviedol Brian Plunkett.

Definitívne spojenie s firmou L´Oreal, ktorá farbu vyrába, zatiaľ nebolo potvrdené. Firma požiadala rodinu o poskytnutie zvyšku farbiacej zmesi i rukavíc na preskúmanie.

Opuchy, slepota, smrť

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Uplynulý rok sa vo Veľkej Británii objavili tri alarmujúce prípady spojené s alergickými reakciami na farby na vlasy. U 14-ročnej Chloe Robins a 16-ročnej Bethany Rodd prišlo k veľkým opuchom na tvári a dočasnej strate zraku. Tabatha McCourt utrpela silný záchvat 20 minút po tom, ako si na vlasy naniesla farbu. Sedemnásťročná Britka skolabovala, privolaným lekárom sa ju už nepodarilo oživiť.

Podľa americkej štúdie je látka PPD zodpovedná za zvýšený výskyt rakoviny močového mechúra. Podľa pravidiel EU nemôže farba obsahovať viac ako 6 percent tejto látky. Ide o bezfarebnú zlúčeninu používanú v trvácnych farbách, ktorá zodpovedá za to, aby sa farba nezmyla. Na túto látku je podľa výskumov alergických okolo 250-tisíc ľudí – u väčšiny z nich však vyvoláva len mierne vyrážky. Alergická reakcia sa nemusí objaviť pri prvom použití farby, preto je testovanie potrebné pred každým použitím farby.

www.dailytelegraph.com.au, www.dailymail.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať