BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský výbor Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) vyjadruje znepokojenie nad opätovným pokusom orgánov činných v trestnom konaní o zastrašovanie novinárov.
Ako agentúru SITA informoval predseda Správnej rady IPI Slovensko Pavol Múdry, bývalý funkcionár Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) „podal trestné oznámenie na novinárku Júliu Mikolášikovú za ohováranie podľa paragrafu 373 Trestného zákona za zverejnenie a interpretovanie vyjadrení, ktoré odzneli na verejnom súdnom pojednávaní“.
Novinárka len interpretovala výpoveď na súde
Policajný vyšetrovateľ v Bratislave už v prípade vzniesol obvinenie. Samotná novinárka považuje uznesenie o vznesení obvinenia za nezákonné. Proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Podľa IPI Slovensko ide o prípad bytovej mafie z októbra 2012. Novinárka v článku opísala to, čo zaznelo na verejnom hlavnom pojednávaní z úst obžalovaného.
Išlo „teda o interpretáciu slov vtedy obžalovaného, nie o vyjadrenia autorky“, pripomína IPI Slovensko a dodáva, že „podľa slovenských zákonov, každý občan má právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie získané na verejnom zasadnutí štátnych orgánov Slovenskej republiky“.
Z toho vyplýva, že rozširovanie informácií z hlavného pojednávania je uplatnením politického práva garantovaného Ústavou SR na „slobodu prejavu a práva na informácie. Takéto konanie nemôže byť teda protiprávne,“ upozorňuje IPI Slovensko.
Ospravedlnenie vraj nebolo možné
Ako sa uvádza v stanovisku obvinenej novinárky Júlie Mikolášikovej, „o uverejnení akéhokoľvek článku rozhoduje vydavateľ a ten aj zodpovedá za uverejnený obsah. Skutku tak, ako mi je vytýkaný, som sa teda nikdy dopustiť ani nemohla“. Údajný poškodený bývalý funkcionár ÚBOK podľa novinárky „nikdy na vydavateľstvo denníka Nový Čas pre uvedený článok, ani pre žiaden iný článok o jeho osobe, ktorý publikoval denník Nový Čas, nepodal žalobu“. Žiadna mimosúdna dohoda – ospravedlnenie tak podľa novinárky nebola možná.
Pred mesiacom zastavil generálny prokurátor podobné obvinenie orgánov činných v trestnom konaní voči novinárovi Dušanovi Károlyimu, pripomína IPI Slovensko. Práve ohováraniu a poškodzovaniu dobrého mena v trestnom práve na Slovensku sa venovala diskusia IPI s medzinárodnou účasťou na tému Sloboda médií po 25 rokoch, ktorá sa konala 25. novembra v Bratislave.
„Zástupcovia medzinárodných i domácich inštitúcií ako OBSE a IPI sa jednoznačne vyjadrili v prospech zrušenia týchto ustanovení v Trestnom zákone. Prípad obvinenia novinárky Mikolášikovej bude IPI naďalej sledovať a oboznámi s ním aj partnerské organizácie v zahraničí vrátane Predstaviteľky OBSE pre slobodu médií,“ dodáva sa v stanovisku IPI Slovensko.