BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská komora exekútorov (SKE) považuje za dôležité zefektívnenie vymáhania pohľadávok. Hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová tak reagovala na záväzok vlády z programového vyhlásenia, že súčasná koalícia pripraví novú komplexnú právnu úpravu exekučných konaní, ktorá by mala na jednej strane zefektívniť vymáhanie pohľadávok pre veriteľov a zároveň primerane chrániť základné práva dlžníka.
„Predpokladané zmeny by mali byť výsledkom odbornej diskusie, aby nenastali viaceré neželané právne situácie známe z predchádzajúcich novelizácií,“ dodala Kolesárová. Súdni exekútori vykonávajú najťažšie a najnebezpečnejšie právnické povolanie a určite si želajú vládu práva a spravodlivosti, komora je preto pripravená komunikovať o všetkých dôležitých otázkach vymožiteľnosti práva, zdôraznila.
Rezort spravodlivosti chce komplexne zmeniť exekučné konania
Vláda avizuje pomoc občanom, voči ktorým sa vedú exekučné konania a chce pomôcť ich oddlženiu zjednodušením podmienok osobného bankrotu. Takýto krok pomôže vyhnúť sa exekučným konaniam občanom, ktorí majú veľké dlhy. Kolesárová ale pripomenula, že v horšom postavení sú práve veritelia, ktorí nemajú garanciu, že sa domôžu svojich peňazí. Môžu byť medzi nimi obete trestných činov, náhrady škody na zdraví, nevyplatené mzdy a ďalšie
pohľadávky označované právnym poriadkom ako prednostné. Práve títo občania pociťujú nespravodlivosť a rezignujú na právo a spravodlivosť a to až tak, že sa často svojich práv ani súdnou cestou nedomáhajú. Ak je vymožiteľnosť exekučných konaní na hranici 30 percent, znamená to, že 70 percent veriteľov nikdy svoje peniaze neuvidí, zdôraznila.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská avizovala, že exekúcie čakajú v tomto volebnom období zmeny. Rezort spravodlivosti podľa programového vyhlásenia vlády pripraví pri exekúciách úpravu procesných pravidiel tak, aby súdy v týchto konaniach rozhodovali len spory a v prípade právoplatného a vykonateľného rozhodnutia sa na exekúciu už nevyžadovalo poverenie súdu. Za dôležité považuje Žitňanská sfunkčniť systém osobného bankrotu. „Ak ho spravíme dostupným pre ľudí, tak nebudú čeliť toľkým exekúciám a vo výsledku sa nám to v dobrom vráti aj pre fungovanie súdnictva,“ zdôraznila. „Dnes je osobný bankrot nedostupný, lebo to, čo človek musí zaplatiť ako preddavky na správcu, jednoducho nemá. Je teda kľúčovou vecou, ktorú musíme rozhodnúť, či za zákonom stanovených podmienok bude istá skupina občanov od poplatku oslobodená alebo za ňu poplatok zaplatíme,“ vysvetlila ministerka.