LONDÝN 9. januára (WEBNOVINY) – Najväčšie telekomunikačné spoločnosti v Európe chcú vytvoriť paneurópsku sieť infraštruktúry, ktorá by zjednotila rozkúskované národné trhy v regióne.
Informoval o tom v stredu denník Financial Times (FT). Možnosť vzniku zdieľanej infraštruktúry bola témou stretnutia eurokomisára pre hospodársku súťaž Joaquína Almuniu s predstaviteľmi najväčších európskych skupín, vrátane spoločností Deutsche Telekom, France Telecom a Telefónica.
Podľa denníka predstavitelia telekomunikačného priemyslu možnosť zdieľanej infraštruktúry zvažujú, pretože ich frustruje neschopnosť konkurovať na fragmentovanom európskom trhu.
„Operátori vyjadrili veľkú frustráciu a súhlasili s tým, že prinesú konštruktívne návrhy na zmenu fungovania európskeho trhu. Námietky pritom nebude vznášať EÚ ale regulátori členských štátov,“ citoval FT zdroj blízky stretnutiu. Predstavitelia telekomunikačných spoločností sa k téme zatiaľ nevyjadrili.
Telefónica zháňa financie na zníženie zadlženia
Španielska spoločnosť Telefónica v utorok vydala emisiu obligácií so splatnosťou 10 rokov v celkovej hodnote 1,5 mld. eur.
Telekomunikačná skupina, ktorej dlh v septembri dosiahol 56 mld. eur, si chce vydobyť vytúžený úverový rating na investičnej úrovni. Musí však čeliť splatnosti dlhopisov vydaných v minulosti, pričom v roku 2013 budú podľa štvrťročnej správy spoločnosti splatné jej obligácie v hodnote 7,4 mld. eur a v roku 2014 vyprší splatnosť dlhu v hodnote ďalších 7,35 mld. eur.
Ratingová agentúra Standard and Poor’s dlhodobý úverový rating spoločnosti Telefónica v decembri potvrdila na úrovni BBB. Informovala vtedy, že to urobila na základe predpokladu, že španielsky telekomunikačný gigant urobí „agresívnejšie“ kroky na zníženie svojej zadlženosti.
Skupina už v júli prvýkrát od roku 1930 zrušila vyplácanie dividend a predala niekoľko svojich aktív, vrátane divízie callcentier Atento, s cieľom znížiť dlh do konca roka 2012 na 50 mld. eur. Ďalšie zdroje chce skupina získať predajom akcií niektorých svojich dcérskych spoločností na burze.
V roku 2012 Telefónica trhu ponúkla akcie svojej nemeckej divízie a získala tak 1,45 mld. eur. Momentálne zvažuje burzový predaj akcií 15 % svojich aktivít v Južnej Amerike, čo by jej mohlo priniesť ďalších 6 mld. eur.
Na Slovensku Telefónica pôsobí prostredníctvom spoločnosti Telefónica Slovakia, ktorá je dcérskou spoločnosťou českej firmy Telefónica Czech Republic. Poskytuje mobilné služby pod značkou O2 a ku koncu septembra 2012 počet jej aktívnych zákazníkov narástol na takmer 1,3 milióna.
Na slovenský trh mobilných operátorov vstúpila rozhodnutím výberovej komisie Telekomunikačného úradu SR zo dňa 25. augusta 2006. Licencia zahŕňa práva na používanie frekvencií GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS a 28/29 GHz na 20 rokov na účely poskytovania telekomunikačných služieb v Slovenskej republike. Spoločnosť začala svoju komerčnú prevádzku 2. februára 2007.