Vyzbrojené kapacitami na masové testovanie, nástrojmi na trasovanie nakazených ako aj zásobami zdravotníckych pomôcok európske štáty sú presvedčené, že ekonomicky zničujúce zatváranie krajín pre koronavírus už nebude potrebné.
Väčšina krajín nebola pripravená na prvú vlnu pandémie vo februári a v marci, čo viedlo k veľkému počtu obetí a k zastaveniu ekonomiky s veľkými finančnými stratami.
Vo väčšine krajín sa postupne život vracia späť do normálu, aj keď mnohé opatrenia vrátane udržovania odstupu či nosenia rúšok zostávajú v platnosti.
Mnohí experti sú presvedčení, že svet čaká aj ďalšia vlna koronavírusu, či už na jeseň alebo v zime. Zastavenie ekonomiky už ale vlády nechcú.
„Môžeme vylúčiť, že sa vrátime k takým prísnym opatreniam,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters belgický minister vnútra Pieter De Crem.
Rovnako sa vyjadril aj poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, podľa ktorého je Poľsko na druhú vlnu dobre pripravené. „Krajinu druhýkrát nezastavíme. Už máme vybudovanú (zdravotnícku) infraštruktúru. Máme nástroje na kontrolu tohto monštra,“ zdôraznil.
V Čechách sa úrady plánujú v najbližšom čase venovať cieleným opatreniam zameraným na rizikové skupiny a oblasti.
Aj Srbsko považuje zavádzanie prísnych plošných opatrení za nepravdepodobné, očakáva skôr lokálny výskyt nákazy, ktorý sa dá ľahšie eliminovať.
Rumunský prezident Klaus Iohannis sa vyjadril, že jeho krajina nebude váhať s opätovným zavedením tých najprísnejších opatrení v záujme ochrany zdravia.
Otváranie ekonomiky je o niečo pomalšie v krajinách najviac zasiahnutých koronavírusom ako Taliansko, Španielsko či Francúzsko.