BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – O predstavách Slovenska v diskusii o budúcnosti Európskej únie hovoril dnes v Paríži minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na výročnej porade francúzskych veľvyslancov. Na vystúpenie ho pozval francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault.
Okrem slovenského ministra sa na podujatí zúčastnili aj ministri zahraničných vecí Luxemburska Jean Asselborn, Holandska Bert Koenders, komisár EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti Pierre Moscovici a bývalý predseda Európskej rady Herman van Rompuy. Informáciu poskytol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Bratislavský summit má odštartovať zásadnú diskusiu
„Je zrejmé, že EÚ potrebuje novú, zjednocujúcu víziu, ktorá zvýrazní jej silné stránky a eliminuje jej slabiny,“ konštatoval minister Lajčák pred francúzskymi veľvyslancami. Poukázal na to, že slabé stránky únie sa ukázali v sérii kríz a výziev, ktorým čelí v poslednom období – počnúc finančnou a ekonomickou krízou, cez migračnú krízu až po rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ.
„V diskusiách o budúcnosti európskeho projektu si musíme povedať, kde vidíme priority, aké reformy chceme robiť a akú mieru integrácie si želáme,“ zdôraznil a pripomenul, že v tomto procese treba zohľadniť úlohu a právomoci členských štátov a európskych inštitúcií a zachovať medzi nimi rovnováhu.
„Namiesto toho, aby sme rozoberali, či chceme viac Európy alebo menej, mali by sme sa sústrediť na to, ako zabezpečiť lepšiu Európu. A to si okrem iného vyžaduje aj lepšiu a zrozumiteľnejšiu komunikáciu európskych elít a inštitúcií s občanmi,“ uviedol slovenský šéf diplomacie. Zásadnú diskusiu v tomto smere by mal odštartovať Bratislavský summit lídrov EÚ 16. septembra, od ktorého Slovensko očakáva načrtnutie zásadnej vízie skôr ako detailné technické
Rokovania s Londýnom musíme viesť v pozitívnom duchu
Minister M. Lajčák sa v príhovore k francúzskym veľvyslancom venoval aj následkom britského rozhodnutia o odchode z EÚ a na budúce fungovanie únie. „V súvislosti s brexitom si musíme čo najskôr zadefinovať, ako bude tento proces prebiehať a aká má byť EÚ po odchode Británie. Rokovania s Londýnom musíme viesť v pozitívnom duchu a snažiť sa o zachovanie čo najlepších vzťahov. Tento proces ale nemôžeme neúmerne odkladať, aby sme zbytočne nepredlžovali obdobie neistoty pre našich i britských občanov,“ konštatoval.
Pred vystúpením na výročnej porade francúzskych veľvyslancov, ktoré bolo štvrtým takýmto podujatím, na ktoré bol v rámci členských krajín EÚ pozvaný v priebehu posledných dvoch týždňov, absolvoval minister M. Lajčák aj neformálnu pracovnú večeru s francúzskym rezortným kolegom J.-M. Ayraultom. Zúčastnili sa na nej aj ministri zahraničných vecí Luxemburska a Holandska J. Asselborn a B. Koenders, a expredseda Európskej rady H. van Rompuy. Témou diskusií bolo hodnotenie situácie vo vnútri EÚ a v jej susedstve.