Európska komisia (EK) prezentovala vo štvrtok návrh smerujúci k transparentnosti odmeňovania, podľa ktorého by mali ženy a muži v Európskej únii dostávať za rovnakú prácu aj rovnakú odmenu.
Opatrenia sa týkajú informácií o odmeňovaní pre uchádzačov o zamestnanie, práva poznať úroveň odmeňovania pracovníkov, ktorí vykonávajú rovnakú prácu, ako aj povinnosti veľkých spoločností v oblasti podávania správ o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov. V tlačovej správe o tom informovala Európska komisia.
U žien je väčšie riziko chudoby
Návrhom sa zároveň posilňujú nástroje, ktoré majú pracovníci k dispozícii na uplatňovanie svojich práv, a uľahčuje sa prístup k spravodlivosti. Zamestnávatelia nebudú môcť od uchádzačov o zamestnanie žiadať informácie o ich mzdovej histórii a na žiadosť zamestnancov budú musieť poskytnúť anonymizované údaje o platových podmienkach. Zamestnanci budú mať tiež právo na kompenzáciu za diskrimináciu v odmeňovaní.
Slováci zarábajú viac, platy sa zvýšili vo väčšine odvetví
Nové opatrenia podľa EK zvýšia informovanosť o platových podmienkach v rámci spoločností a poskytnú zamestnávateľom a pracovníkom viac nástrojov na riešenie problematiky diskriminácie v odmeňovaní na pracovisku.
„Tým sa vyrieši celý rad zásadných otázok, ktoré prispievajú k existujúcim rozdielom v odmeňovaní, čo je relevantné najmä počas pandémie COVID-19, ktorá posilňuje rodové nerovnosti a vystavuje ženy väčšiemu riziku chudoby,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Lepší prístup k spravodlivosti
Legislatívny návrh sa zameriava na dva základné prvky rovnakej odmeny: opatrenia na zabezpečenie transparentnosti odmeňovania pracovníkov a zamestnávateľov, ako aj lepší prístup k spravodlivosti pre obete diskriminácie v oblasti odmeňovania. Zamestnávatelia budú musieť poskytnúť informácie o nástupnej výške mzdy alebo jej rozsahu v oznámení o voľnom pracovnom mieste alebo pred pohovorom s uchádzačom o zamestnanie.
Platy mužov a žien za rovnakú prácu sa stále výrazne líšia, rozdiely môžu byť aj v stovkách eur
Zamestnávatelia nebudú môcť žiadať potenciálnych zamestnancov, aby im oznamovali svoje predchádzajúce platové pomery. Pracovníci budú mať právo požadovať od svojho zamestnávateľa informácie o výške svojej individuálnej mzdy a o priemernej výške odmeny v členení podľa pohlavia za kategórie pracovníkov, ktorí vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.
Návrh EK ešte musí schváliť Európsky parlament a Rada. Po jeho prijatí budú mať členské štáty EÚ dva roky na transpozíciu smernice do vnútroštátneho práva a na oznámenie príslušných znení komisii.