BRATISLAVA 27. mája (WBN/PR) – Európsky komisár pre životné prostredie Janez Potočnik vyhlásil na slávnostnom večernom podujatí v rámci Zeleného týždňa víťazov európskych ocenení pre podnikateľov za ochranu životného prostredia (European Business Awards for the Environment, EBAE) za rok 2012. Päť ocenených subjektov získalo uznanie za svoj prínos k udržateľnému rozvoju v týchto kategóriách: inovácie v oblasti riadenia, produktov a postupov, medzinárodná obchodná spolupráca, podnikanie a biodiverzita. V roku 2012 ocenenie získali: Marks & Spencer (Spojené kráľovstvo) za riadenie; Aquamarine Power(Spojené kráľovstvo) za produkt; Umicore (Belgicko) za postup; INENSUS GmbH (Nemecko) za medzinárodnú obchodnú spoluprácu a Slovenské elektrárne, a.s. (Slovensko) za podnikanie a biodiverzitu. Komisár pre životné prostredie Janez Potočnik pri tejto príležitosti uviedol: „Účinné využívanie zdrojov je základným predpokladom vybudovania konkurencieschopnej a udržateľnej Európy. Ocenené spoločnosti dokázali, že je možné a aj želateľné skĺbiť zdravý podnikateľský prístup s ochranou životného prostredia. Sú príkladom ekologického rastu v praxi, za čo im patrí môj obdiv.“ Medzi piatimi ocenenými subjektmi sú aj veľké korporácie, aj malé a stredné podniky (MSP). Pochádzajú zo starých aj nových členských štátov a pôsobia v rôznych sektoroch – od maloobchodu po energetiku a materiálové inžinierstvo. O ocenenie sa uchádzali prevažne MSP. Najväčší záujem uchádzačov vyvolala nová kategória „podnikanie a biodiverzita“. Víťazi sa vyberali z užšieho zoznamu 14 kandidátov z deviatich európskych krajín zastupujúcich široké spektrum hospodárskych sektorov. Ide o spoločnosti, ktorým sa darí využívať inovácie tak, že sú konkurencieschopné a dosahujú vynikajúce environmentálne výsledky. Porota bola zložená z 20 expertov z európskych a vnútroštátnych orgánov, akademickej obce, podnikateľskej sféry a sektora ekologických technológií. Predsedal jej zástupca generálneho riaditeľa dánskeho Ministerstva životného prostredia Claus Torp. Tento rok sa o ocenenie uchádzal rekordný počet 156 spoločností, čo je o 10 % viac ako v roku 2010.
Ocenenie za riadenie
Udeľuje sa spoločnostiam s výnimočnou strategickou víziou a systémami riadenia, vďaka ktorým čoraz viac prispievajú k udržateľnému rozvoju. Získala ho spoločnosť Marks & Spencer za projekt „Marks & Spencer Plan A – Doing the Right Thing“ (Plán A spoločnosti Marks & Spencer – Konajme správne). Porota skonštatovala, že spoločnosť dokázala začleniť účinné využívanie zdrojov do všetkých svojich činností a že zaviedla model udržateľnej maloobchodnej praxe, ktorý má veľký potenciál využitia v iných oblastiach. Pozri https://www.marksandspencer.com/
Ocenenie za produkt
Udeľuje sa spoločnosti, ktorá vyvinula nový produkt alebo súvisiacu službu, ktorá významne prispieva k udržateľnému rozvoju. Tentoraz putovalo do spoločnosti Aquamarine Power. Porota skonštatovala, že technológia výroby energie z morských vĺn s názvom „Oyster“ je inovatívna, dá sa využívať v mnohých pobrežných oblastiach aj v náročných prevádzkových podmienkach a dokáže pri nízkych nákladoch získavať elektrickú energiu na odsoľovanie vody. Pozri https://www.aquamarinepower.com/.
Ocenenie za postup
Udeľuje sa spoločnosti, ktorej sa podarilo vyvinúť a uplatňovať novú technológiu výroby, ktorá významne prispieva k udržateľnému rozvoju. Získala ho belgická spoločnosť Umicore za projekt „Recycling of NiMH and Li-ion batteries; a sustainable new business“ (Recyklácia batérií NiMH a Li-ion; udržateľné nové podnikanie). Porota dospela k záveru, že tento projekt zjednodušuje recykláciu všetkých typov batérií Li-ion bez nutnosti ich mechanického rozobratia, čím sa zamedzuje uvoľňovanie prachových a organických častíc do ovzdušia. Okrem toho znižuje aj negatívne následky skládkovania batérií na životné prostredie a zdravie.
Pozri https://www.umicore.com/en/.
Ocenenie za medzinárodnú obchodnú spoluprácu
Udeľuje sa spoločnosti, ktorá aktívne podporuje výmenu vedomostí a technológií v rámci medzinárodných medzisektorových partnerstiev, čím prispieva k udržateľnému rastu v rozvojových krajinách. Tento rok ho získala spoločnosť INENSUS GmbH za projekt „MicroPowerEconomy – a Private Public Partnership model for comprehensive island-grid village electrification with renewable energy“ (MicroPowerEconomy – model súkromno-verejného partnerstva na elektrifikáciu ostrovných obcí pomocou zdrojov nezávislých od siete). Porota dospela k záveru, že ide o skutočne inovatívny a osvedčený model obchodnej spolupráce, ktorý bude využiteľný na dodávky energie z mikroenergetických zdrojov, ktoré sú nezávislé od siete, aj do ďalších obcí v Senegale. Využívaním obnoviteľných zdrojov na výrobu energie sa znižujú emisie skleníkových plynov, ako aj znečistenie v danej oblasti. Podrobnosti na adrese https://inensus.com/
Ocenenie za podnikanie a biodiverzitu
Toto nové ocenenie sa udeľuje spoločnosti, ktorá preukázateľne dosiahla výnimočné výsledky pri zastavení straty biodiverzity a podpore prírodných ekosystémov. Ako prvá ju získala spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. za projekt „Energia pre krajinu – záchrana najvzácnejších živočíšnych druhov v slovenských pohoriach“. Porota dospela k záveru, že okrem podpory sústavy Natura 2000 a vytvárania udržateľných verejno-súkromných partnerstiev podnik do projektu zapojil aj zamestnancov a miestne obyvateľstvo. Je vzorom cezhraničnej sociálnej zodpovednosti podnikov a financovania biodiverzity. Pozri https://www.seas.sk/.
Ďalšie informácie:
Ďalšie informácie o oceneniach, výberovom konaní a predchádzajúcich ročníkov udeľovania EBAE nájdete na webovej stránke: https://ec.europa.eu/environment/awards/
Viac informácií o finalistoch za rok 2012 možno nájsť tu: IP/12/306 alebo v informačnom spravodajcovi EBAE z apríla 2012:
https://environment.ec.europa.eu/awards/material/newsletters/ebae_newsletter_issue16.pdf